-3.7 C
New York
Sunday, January 16, 2022

Buy now

Ülkücü Sanatçılar Referandum Konusunda İkiye Bölündü: Evet mi Hayır mı? İşte Tablo

Selim Alp Doğaner

Ülkücü-milliyetçi camiada özellikle gençler üzerinde sanatçıların çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ozan Arif, Mustafa Yıldızdoğan ve Ahmet Şafak gibi isimler genç ülkücüler tarafından çok seviliyor ve bir idol olarak değerlendiriliyor. Bu sanatçılar sadece söyledikleri şarkılarla değil, duruşları ve şahsi yaşantılarıyla da bir temsil ortaya koyup “ülkücü” duruşunu yansıtmaya gayret ediyorlar.

Referandumla ilgili milliyetçi camiada yaşanan fikir ayrılıkları, ülkücü sanatçılar arasında da kendini göstermiş durumda. Bu güne kadar milliyetçiliğin sembolü haline gelmiş bazı isimler referandumda “hayır” oyu vereceğini açıklarken, parti politikasıyla örtüşen bir tavra sahip olan sanatçılar da bulunuyor. Ülkücü sanatçılar arasında bugünlerde en popüler konumda bulunan beşinin referandum tercihlerini sizin için bir araya getirdik.

Ozan Arif: Hayır

Ozan Arif, ülkücü camianın sembolü haline gelmiş sanatçılardan bir tanesi. Eserleri sevilerek dinlenilen Ozan Arif’in bazı şiirleri diğer ülkücü sanatçılar tarafından da kullanılmakta. Milliyetçi ozan, referandumla ilgili oyunu, sosyal medya hesabından paylaştığı çok sert bir şiirle “hayır” olarak ifade etti. Bu şiir, milliyetçi camiadaki fikir ayrılıklarının ulaştığı noktayı göstermesi açısından çok önemliydi ve “Cahilce Hayır Deme” isimli şiir ülkücüler arasında çok ciddi yankı uyandırdı.

CAHİLCE ‘EVET’ DEME!..

Benim vatan sevgimle,

Hiç kimse yarışmasın!..

Ben kurtlara seslendim,

Çakallar karışmasın!..

*

Soruyorsun velâkin, ne söylesem bilmem ki!..

Ancak şöyle söylersem, anlarsın beni belki!..

*

Bir, beş değil kaç kere, ateşlere atıldık!

Satıldık be kardeşim, anlasana satıldık!..

*

Seni, beni teşkilat, bağımızdan tuttular!..

Götürüp el alemin, sürüsüne kattılar!..

*

Açık açık durum bu, ne beni yoruyorsun?

Kurt‘tan köpek olur mu, ne diye soruyorsun?

*

Seni, beni, bizleri, satana “hayır” elbet!..

Atimizi ateşe, atana “hayır” elbet..

*

“Hayır..” diye haykır ki, bizi satanlar duysun,

Türkiye‘de Türklüğe, Türk‘e çatanlar duysun…

*

Pe-ka-ka‘yı daha dün boşayanlar utansın!..

Fetö ile nikahsız yaşayanlar utansın!..

Ata sözüdür ata, domuz gönü post olmaz,

Bunların hiç birinden ülkücüye dost olmaz…

Sakın evet deyip de yılanları koruma!

Hırsızı, hırsızlığı, çalanları koruma…

Yasa diye yapılan planlara “hayır” de…

Bütün bu yalanlara, dolanlara “hayır„ de.

O on sekiz maddeyi, iyi oku, iyi bak…

Gayesi Vatan değil, kişileri korumak!.

Cahilce “evet” deme; bizi satan kurtulur!

Arif‘ce “hayır” de ki; belki vatan kurtulur!.

Mustafa Yıldızdoğan: Evet

Mustafa Yıldızdoğan da tıpkı Ozan Arif gibi ülkücü hareket için sembol olmuş isimlerden bir tanesi. Söylediği türkülerle sadece milliyetçi camiada değil, tüm Türkiye’deki milliyetçi ve ülkücü çevrede beğenilerek dinlenilen bir sanatçı olan Yıldızdoğan referandumda MHP yönetimiyle aynı fikri paylaşıyor gibi görünüyor. Partinin referandum için düzenlediği miting ve programlara katılıp oralarda sahne alan Yıldızdoğan, bu tavrıyla referandumla ilgili rengini de belli etmiş oluyor.

Yıldızdoğan, 17-25 Aralık sürecinden sonra 2014 yılında çıkardığı albümüne dahil ettiği ve gündemle ilgili AKP ve Recep Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler yönelttiği “Ben Deliyim” isimli bir şarkı yazmıştı. AKP politikalarına karşı tutumunu daha önce çeşitli mecralarda paylaşmaktan geri durmayan Yıldızdoğan, referandum içinse parti politikasına ayak uydurmuş gibi görünüyor. 15 Temmuz’dan sonra yapılan demokrasi mitinglerinde en çok kullanılan parçalardan bir tanesi de Mustafa Yıldızdoğan’ın meşhur “Türkiyem” şarkısı olmuştu.

Ahmet Şafak: Belli Değil

Ahmet Şafak, özellikle genç nesil üzerinde çok etkili bir ülkücü sanatçı. Milliyetçi gençlere yönelik yazmış olduğu Yalnız Kurt, Memleket Meselesi, Reisler de Sever gibi şarkılarla yeni nesil arasındaki popülaritesini iyice artırırken; söylediği türkülerle de milliyetçi camia dışındaki kesimlere de ulaşmayı başarıyor. MHP teşkilatıyla yakın ilişkileri olduğu bilinen Şafak, partinin 2015 yılındaki seçim parçası olan “Mührü Üç Hilale Vur” şarkısını hazırlamıştı.

Ahmet Şafak’ın referandumda kullanacağı oyunun ne olacağına dair kesin bir bilgi bulunmuyor elimizde. Partinin referandum için yaptığı programlarda sahne aldığına dair herhangi bir bilgiye ulaşabilmiş değiliz. Sosyal medya hesaplarından da referandumla ilgili özel bir açıklama yahut bu konuyla ilgili paylaşımlar yaptığına şahit olmadığımız Şafak, Devlet Bahçeli’nin tivitırdan “Evet diyoruz” dediği bir iki tiviti rt yaptı. Ünlü şarkıcının Bahçeli’nin tivitlerinin çok önemli bir bölümünü rt yaptığını ve şimdiye kadar bu konulardaki fikirlerini açıkça söylemeyi seven bir yapısı olduğunu düşündüğümüzde bu kadarlık bir belirti Ahmet Şafak’ın evet dediğinin ispatı olabilmek için yetersiz kalıyor. Şahsi kanaatim daha önceden AKP ile ilgili çok sert söylemleri olan, ülkücülerin asla AKP’ye oy vermeyeceğini söyleyen Ahmet Şafak’ın referandumda evet demek istemediği fakat teşkilatla çatışmak da istemediği yönünde.

Ali Kınık: Evet

Milliyetçi camiada yine özellikle gençler arasında çok sevilen isimlerden birisi de Ali Kınık. Koca Reis, Kurtlar Sofrası, Alayına İsyan gibi dava vurgulu parçalarıyla ülkücü gençler arasında çok önemli bir yere sahip olan Ali Kınık da Mustafa Yıldızdoğan gibi referandumda evet diyecek gibi görünüyor. Partisinin referandum için yapmış olduğu miting ve programlarda sahne alan Kınık, böylelikle referandum konusundaki tavrını da belli etmiş oluyor.

Mehmet Borukçu: Hayır

Milliyetçi camiada yaptığı RAP tarzı müziklerle gençlerin ilgisini çeken, duru sesiyle söylediği parçalarla ise hitap ettiği kitleyi gençlerle sınırlı tutmamış olan Mehmet Borukçu referandumda hayır diyecek ülkücüler arasında. Meral Akşener’in seçim şarkısını da hazırlamış olan Borukçu, 21 Mart’ta yayımlamış olduğu Ülkücüler ismindeki yeni klibini “Hayır’lı Olsun” diyerek paylaşmış ve referandum için rengini açıktan belli etmiş oldu.

Gördüğünüz gibi ülkücü camiadaki fikir ayrılıkları sanatçılar arasında da yaşanmaya başlamış durumda. Kimi sanatçılar parti programına uyarken kimileri de muhalif bir duruş sergiliyor ve referandumda hayır diyeceklerini belirtiyorlar. Bu fotoğraf ülkücü camianın genel resmini yansıtan önemli bir gösterge. Bu sanatçıların tamamının etkilediği geniş kitleler olduğunu düşünecek olursak, referandumla ilgili milliyetçi camianın oylarının da tek noktada toplanmayacağına dair bir tahminde bulunabiliriz. Milliyetçilerin oyları referandumda bölünecek gibi duruyor.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,113FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles