Cumhurbaşkanının 15 Temmuz Cumartesi günü yaptığı konuşmada söylediği bu cümle beraberinde soru işaretlerini de getirdi. Aslında bu iddia bir sene öncesinde de dillendirilmişti ancak devletin en üst kademesinin bu iddiayı yeniden gündeme getirmesi insanların aklına bazı sorular getirdi.

Üzerinden bir sene geçmesine rağmen tam olarak aydınlatılamayan, darbe girişimi 15 Temmuz olaylarının yıldönümü dolayısıyla yapılan anmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemleri yine gündeme damga vurdu. Gülencileri veya “FETO” yu kastederek “millet bu darbe girişimini yapanları tespit etmiştir” diyen Erdoğan konuşmasında halkın o gece egzozlarına tişört tıkayarak tankları durduklarını söyledi. Peki bu ne kadar mümkün? Günümüzün savaş canavarları bir tişört yenik düşer mi? Öncelikle tankların nasıl bir motora sahip olduklarını öğrenelim.

TSK’nın envanterinde en çok bulunan iki tank modelini inceleyelim.Birincisi Leopard marka Alman üretimi tanklar ikincisi M60 marka ABD üretimi tanklar. Önce Leopard marka tanklardan başlayalım.

Leopard

Alman üretimi olan bu tank 4 metre derinliğindeki sulardan geçebilir 1 metrelik duvarları rahatça açabilir.1500 beygir gücünde olan bu tank V12 dizel motora sahiptir ve saatte 70km hız yapabilir. Tankın özellikleri daha devam ediyor ancak bizim asıl ilgilendiğimiz kısım motor özellikleri olduğu için kısa kesiyorum ayrıntılı bilgi için Vikipedia‘ya bakabilirsiniz. Şimdi gelelim bu motorun egzoz sistemine:

Fotoğraflarda gördüğünüz üzere egzoz mekanizması tankın arka bölümünde mazgallarla örtülüdür. 1500 beygirlik bir motorun nasıl bir egzoz gücüne sahip olduğunu hayal edin, egzozun sıcaklığı da cabası. İnternette azcık araştırma yaptığınız da bu bulunanlar gibi yüzlerce fotoğraf ve video bulabilirsiniz.

See also  Bir Efsanenin Sonu: USS Enterprise Uçak Gemisine 55 yıl sonra veda

M60

Continental V-12 750 hp hava soğutmalı çift turboşarjlı motor bulunan bu tankında egzoz sistemi Leopard tankındaki sisteme benzemektedir.

Bu denli güçlü bir motorun egzoz sıcaklığının ne denli yüksek olacağını da tahmin edersiniz. Gördüğünüz gibi bu tankın da egzoz sistemi mazgallarla örtülüdür. Mazgallarla örtülü bu tişört tıkamayı nasıl başardılar? O denli güçlü bir motorun egzoz sıcaklığı ve egzoz basıncı o tişörtün orda kalmasına nasıl izin verdi? Fotoğraflar ortada ki bu savaş canavarlarının egzoz sistemi otomobil gibi değil tişört veya herhangi bir bez parçasıyla tıkanması suretiyle durdurulması pek de mümkün görülmüyor.

En yüksek ağızdan seslendirilen tişörtü “affedersiniz”  egzoz borusuna tıkamak suretiyle durduran iman dolu halk iddiası komikten öte bir rezalettir ve halk arasında dolaşan bu tarz kurmaca hikayelerin hükümetin en tepesinden dillendirilmesi ve sorgulanmaması da bir başka rezalet.

Alman tank firması: Egzozuna tişört tıkamakla tank bozulmaz

Artı49’un haberine göre, Alman Leopar tanklarının üreticisi firma, basın bürosuna gönderilen soruya verdiği yanıtta, ürettikleri tankların egzozuna tişört tıkanmasından etkilenmeyeceğini açıkladı.

Habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de kullandığı Alman Leopar tanklarının üreticisi firma, basın bürosuna gönderilen soruya verdiği yanıtta, ürettikleri tankların egzozuna tişört tıkanması durumunda sürüşlerinin ve diğer fonksiyonlarının etkilenmeyeceğini belirtti.