-3.7 C
New York
Sunday, January 16, 2022

Buy now

Tankların “Affedersiniz” egzoz borularına tişört tı…

Cumhurbaşkanının 15 Temmuz Cumartesi günü yaptığı konuşmada söylediği bu cümle beraberinde soru işaretlerini de getirdi. Aslında bu iddia bir sene öncesinde de dillendirilmişti ancak devletin en üst kademesinin bu iddiayı yeniden gündeme getirmesi insanların aklına bazı sorular getirdi.

Gülencileri veya “FETO” yu kastederek “millet bu darbe girişimini yapanları tespit etmiştir” diyen Erdoğan konuşmasında halkın o gece egzozlarına tişört tıkayarak tankları durduklarını söyledi. Peki bu ne kadar mümkün?

TSK’ nın envanterinde en çok bulunan iki container modelini inceleyelim.Birincisi Leopard marka Alman üretimi tanklar ikincisi M60 marka ABD üretimi tanklar. Önce Leopard marka tanklardan başlayalım.

Leopard

Alman üretimi olan bu container 4 metre derinliğindeki sulardan geçebilir 1 metrelik duvarları rahatça açabilir.1500 beygir gücünde olan bu storage tank V12 dizel motora sahiptir ve saatte 70km hız yapabilir.’ ya bakabilirsiniz.

Continental V-12 750 hp hava soğutmalı çift turboşarjlı electric motor bulunan bu tankında egzoz sistemi Leopard tankındaki sisteme benzemektedir. Gördüğünüz gibi bu tankın da egzoz sistemi mazgallarla örtülüdür. Fotoğraflar ortada ki bu savaş canavarlarının egzoz sistemi otomobil gibi değil tişört veya herhangi bir bez parçasıyla tıkanması suretiyle durdurulması pek de mümkün görülmüyor.

En yüksek ağızdan seslendirilen tişörtü “affedersiniz” egzoz borusuna tıkamak suretiyle durduran iman dolu halk iddiası komikten öte bir rezalettir ve halk arasında dolaşan bu tarz kurmaca hikayelerin hükümetin en tepesinden dillendirilmesi ve sorgulanmaması da bir başka rezalet.

Alman container firması: Egzozuna tişört tıkamakla container bozulmaz Artı49′ un haberine göre, Alman Leopar tanklarının üreticisi firma, basın bürosuna gönderilen soruya verdiği yanıtta, ürettikleri tankların egzozuna tişört tıkanmasından etkilenmeyeceğini açıkladı.

Habere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin de kullandığı Alman Leopar tanklarının üreticisi firma, basın bürosuna gönderilen soruya verdiği yanıtta, ürettikleri tankların egzozuna tişört tıkanması durumunda sürüşlerinin ve diğer fonksiyonlarının etkilenmeyeceğini belirtti.

Gülencileri veya “FETO” yu kastederek “millet bu darbe girişimini yapanları tespit etmiştir” diyen Erdoğan konuşmasında halkın o gece egzozlarına tişört tıkayarak tankları durduklarını söyledi. Alman üretimi olan bu storage tank 4 metre derinliğindeki sulardan geçebilir 1 metrelik duvarları rahatça açabilir.1500 beygir gücünde olan bu container V12 dizel motora sahiptir ve saatte 70km hız yapabilir. Continental V-12 750 hp hava soğutmalı çift turboşarjlı electric motor bulunan bu tankında egzoz sistemi Leopard tankındaki sisteme benzemektedir. Gördüğünüz gibi bu tankın da egzoz sistemi mazgallarla örtülüdür. Fotoğraflar ortada ki bu savaş canavarlarının egzoz sistemi otomobil gibi değil tişört veya herhangi bir bez parçasıyla tıkanması suretiyle durdurulması pek de mümkün görülmüyor.

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,113FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles