Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy (Xerabê Bava) Köyü’nde 19 gün süren sokağa çıkma yasağı 2 Mart’ta kaldırıldı.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy (Xerabê Bava) Köyü’nde 19 gün süren sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını talep eden ve köye girmek isteyen insan hakları aktivistleri ile HDP’li bir grup köy yolunda bekliyordu.
Yasak kalkar kalkmaz köye giden aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu bu grup köyde yaşanılanları tweeter hesaplarından duyurdular.
Fotoğraflarda hayvanların telef olduğu, evlerin yakıldığı, bazılarının ise kullanılmaz hale getirildiği görüldü.
HDP milletvekili Ali Atalan 20 Şubat’ta köyde yaşanan insan hakları ihlalerini Başbakan’a yazılı olarak sorduğu metni de paylaştı. Operasyonu yapan kolluk kuvvetleri tarafından kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu köylülere köy meydanında çıplak arama yapıldığı, ebevynlerden bazılarının çocuklarını öldürmekle tehdit edildikleri, hayvanlara biber gazi sıkıldığı ve ahirların yakıldığı iddialarını sordu. Başbakan’dan aralarında okuma yazma  bilmeyen bazı köylüler de dahil olmak üzere ne olduğunu bilmedikleri yazılı belgenin ne olduğunu açıklamasını istedi.

#XerabeBavadaVahşet pic.twitter.com/KyhYk4SkX4

Mardin HDP milletvekili Mehmet Ali Aslan’ın “Ahirlarda zehirlenmiş olduğunu düşündüğü hayvan cesetlerinin olduğunu, 13-14 yaşlarındaki kız çocuklarına kolluk kuvvetlerince zorla yemek yaptırıldığını belirtti. Köylüler büyük bir tedirginlik içinde olduğunu belirten Aslan, konuşmaktan çekindiklerini belirtti.

#XerabeBavadaVahşet pic.twitter.com/R4CbkQhJyv

— Dilek ÖCALAN (@OcalanDilek) March 2, 2017

See also  Büyük Meydan Savaşı