Ilhan Tanir, Washington DC

Reuters özel haberinde Türk iş adamları Ekim Alptekin ve Sezgin Baran Korkmaz’ın eski CIA Direktörü James Woolsey’e Fethullah Gülen’i itibarsızlaştırmak için 10 milyon dolarlık anlaşma teklif ettiklerini yazdı.

Haberde, CIA eski Direktörü James Woolsey’in, geçen yıl Trump’ın seçim kampanyasına katıldıktan 8 gün sonra 20 Eylül 2016 tarihinde New York’ta bir otelde Türk iş adamları Ekim Alptekin ve Sezgin Baran Korkmaz ile Türk heyetlerinin New York’ta gittiğinde kaldığı, Peninsula otelde bir araya geldiği belirtildi.Anlaşma kapsamında Woolsey ve eşi Nancy Miller’in Gülen’i itibarsızlaştırmak için lobi grupları nezdinde faaliyetler yürütülmesini teklif ettiği ifade ediliyor.

Reuters’in ortaya çıkardığı e-posta yazışmalarında Woolsey ve Miller, bir soruşturmanın zemini oluşturmak için Gülen’in darbe girişiminde rol aldığına dikkat çekmeyi planlıyor.

Bu şekilde ilk kez Sezgin Baran Korkmaz’ın da ismi Mueller’in soruşturması ve Flynn lobicilik skandalında geçtiği ortaya çıkıyor.

Korkmaz artık Ekim Alptekin’i ‘eskiden tanıyordu’

Korkmaz’ın sözcüsü Anıl Leylek’in Korkmaz ve Ekim Alptekin’in arasında bir iş bağı olmadığı ama ikisinin birbirini ‘eskiden tanıdığı’ yolunda bir açıklamayı yaptığı da görülüyor. Bu da, Korkmaz’ın kendisini Alptekin’den uzaklaştırmaya gayret ettiği izlenimini doğuruyor.

Korkmaz, en son geçtiğimiz Mayıs ayında Washington’da yapılan ATC toplantısında yaptığı konuşmada ise, tam tersine, ”Belki de şu anda bulunduğum konuma Başbakanlık yatırım ajansı ve Sn Ekim’in desteğiyle eriştim” demişti. (video burada)”   Bundan sadece 5 ay sonra ‘Ekim Alptekin’i ‘eskiden tanıyordu’ sözleri, ikilinin arasından çok şey geçtiğini gösteriyor.

Sezgin Baran Korkmaz’ın ismi ilk kez 29 Eylül’de ProPublica’da çıkan haberde, Amerikan Özel Müfettişi Mueller tarafından ifadeye çağrılması ile duyulmuştu. (haber link burada)

See also  Suriyeli Kürt YPG 100 Bin Askeri Gücü Hedeflediklerini Açıkladı

Ekim ayının 10’unda ise çıkan haberde, Ekim Alptekin’in Mayıs ayında verdiği ifadenin Mueller tarafından kabul edilmediği ve Alptekin’in Mueller tarafından yeniden ifadeye çağrıldığı duyulmuştu. (haber burada)

Türkiye-ABD hattındaki bazı söylentiler, Alptekin’in ifadeye çağrılışı hikayesinin Baran Korkmaz tarafından çıkarıldığı yönünde idi.

Reuters’in haberinin de kaynağının Ekim Alptekin olduğu görülüyor. Haberde ismi iki ayrı yerde Korkmaz’ın da Woolsey ile görüştüğü ve 10 milyon dolar teklif ettiği görülüyor.

Şimdi ise daha önce Gülen’in Flynn ve Alptekin tarafından Pennsylvania’daki malikesinden kaçırılışını ilk kez ABD kamuoyu önünde açıklayan Woolsey ve Baran aleyhine bir haber yayınlanmış oldu.

Ekim Alptekin’in Erdoğan’ın yakını olduğunu ileri süren Reuters, “Alptekin daha önce de bir şirketi üzerinden Michael Flynn ile 600 bin dolarlık anlaşma yapmıştı. Flynn de James Woolsey gibi Trump’ın danışmanıydı o zaman.” diyor.

Reuters’e göre 20 Eylül’de yapılan toplantıda Nancy Miller, kendilerinin etki oluşturmak için Flynn’den daha iyi bir pozisyonda olduklarını belirtiyor.

Görüşmeler sonucunda Woolsey ve eşinin söz konusu anlaşma için karşı tarafı ikna edemediği ancak yapılan yazışmalar ve görüşmelerin anlaşmayı kapmak için Michale Flynn ile sıkı bir rekabeti gösterdiğine dikkat çekildi. Flynn’in yaptığı anlaşmanın da özel yetkili savcı Robert Muller tarafından araştırıldığı hatırlatıldı.

Woolsey’in sözcüsü Jonathan Franks, New York Times’a yaptığı açıklamada söz konusu görüşmenin ‘önemsiz’ olduğunu söyledi.