-1.3 C
New York
Wednesday, January 19, 2022

Buy now

Özel Dosya: Türk Deniz Kuvvetleri: Milli Donanmanın Peşinde

Alim Kahraman

Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle ABD tarafından uygulanan silah ambargosu Türk Deniz Kuvvetleri için bir dönüm noktası olmuştur. Bu ambargonun Türkiye’ye beklenmedik bir faydası olmuştur:  Milli Gemi İnşa Sanayinin Kurulması.

Kıbrıs Barış Harekatı öncesinde Türk Deniz Kuvvetleri özellikle muharip gemiler ve ilgili ekipmanlar açısından ABD’ye bağımlı haldeydi. Çoğu İkinci Dünya Savaşı döneminde inşa edilen ve ihtiyaç fazlası olan bu gemiler, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından uzun süre kullanılmıştır. Çok düşük maliyetle tedarik edilen bu gemiler milli gemi inşa sanayisinin gelişmesine engel olmuştur. 1960’lı yıllarda milli imkanlarla muhrip, karakol gemisi ve küçük çıkarma araçları inşa edilmiş, ancak bu gayretler uzun ömürlü olmamıştır.

Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında uygulanan silah ambargosu milli savunma sanayinin kurulması için radikal kararların alınması sağlamıştır. Bu kapsamda, Türk Deniz Kuvvetleri Alman şirketleri ile ortak projelere başlamış ve yeni inşa modern harp gemileri tedarik etmeye başlamıştır. Bu ortaklık sayesinde, Alman dizaynı gemiler (Suüstü gemileri ve dizel-elektrik tahrikli denizaltılar) Türkiye’de inşa edilerek tecrübe elde edilmiştir. Yaklaşık olarak 1975-2010 yılları arasını kapsayan bu dönemde, 8 Fırkateyn, 19 Hücumbot, 14 Denizaltı ve 6 Mayın Avlama Gemisi tedarik edilmiştir. Bu gemilerin büyük kısmı Türk Deniz Kuvvetlerinin İstanbul ve Gölcük’teki tersanelerinde inşa edilmiştir.

Türk Deniz Kuvvetleri 2000’li yılların başlarından itibaren yeni bir aşamaya geçmiştir: Askeri ve özel sektör tersanelerinde inşa edilen milli gemilerden oluşan yeni bir donanma kurmak. Bu kapsamda,

– DEARSAN Tersanesi tarafından inşa edilen 16 adet Tuzla Sınıfı Karakol Gemisi 2011-2015 yılları arasında Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmiştir.

– Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret (ADİK) tarafından inşa edilen 8 adet süratli çıkarma gemisi (LCT) 2012 yılında Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmiştir.

– İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilen MİLGEM Sınıfı Korvetlerin ilk 2 gemisi TCG HEYBELİADA ve TCG BÜYÜKADA sırasıyla 2011 ve 2013 yılında hizmete girmiştir. STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret) tarafından yürütülen proje kapsamında inşa edilen bu gemilerde 76 mm top, 12.7 mm STAMP silah sistemi, torpido, torpido karıştırma ve aldatma sistemi, Harpoon satıhtan satıha güdümlü mermisi ve RAM satıhtan havaya güdümlü mermisi bulunmaktadır. Diğer ana sistemler HAVELSAN G-MSYS (GENESIS MİLGEM Savaş Yönetim sistemi) Savaş Yönetim Sistemi, SMART-S Mk2 arama radarı, karinaya monteli sonar, atış kontrol sistemi, elektro optik sensör, elektronik harp sistemi, lazer ikaz sistemi, seyir radarıdır. Gemide 1 adet S-70B helikopteri konuşlandırılabilmektedir.

– 8 adet Gabya (Oliver Hazard Perry) Sınıfı Fırkateyn milli imkanlarla HAVELSAN GENESIS (Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi ) savaş yönetim sistemi, komuta kontrol ve muhabere sistemleri ile donatılmıştır. Ayrıca, bu gemilerin dördü Thales Nederland/Aselsan SMART-S Mk2 3D arama radarı, Evolved Sea Sparrow güdümlü mermisi, dikey güdümlü mermi lançeri ve atış kontrol sistemi modernizasyonuna tabi tutulmuştur.

TUZLA SINIFI KARAKOL GEMİSİ

– 4 adet Barbaros Sınıfı Fırkateyn Thales Nederland/Aselsan SMART-S Mk2 3D arama radarı, Evolved Sea Sparrow güdümlü mermisi, dikey güdümlü mermi lançeri ve atış kontrol sistemi modernizasyonuna tabi tutulmuştur.

– Ay Sınıfı TCG DOĞANAY ve TCG DOLUNAY denizaltıları yeni elektronik destek sistemleri ve elektro optik sensör ile donatılarak Raytheon Mk48 ADCAP Mod 6 AT torpidosu atacak şekilde modernize edilmiştir

– İstanbul Tersanesi tarafından inşa edilen Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi TCG ALEMDAR 28 Ocak 2017 tarihinde Türk Deniz Kuvvetlerine katılmıştır.

Devam Eden Projeler:

– MİLGEM Sınıfı Korvetler TCG BURGAZADA ve TCG KINALIADA’nın inşası İstanbul Tersanesi Komutanlığında devam etmektedir.

– MİLGEM Konseptine dayalı İstif Sınıfı ilk Fırkateyn olan TCG İSTANBUL’un inşasına 18 Ocak 2017’de İstanbul Tersanesi Komutanlığında başlanmıştır.

– Alman ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) yardımıyla Gölcük Tersanesi Komutanlığında Ekim 2015’ten itibaren inşasına başlanan ve havadan bağımsız tahrik sistemine sahip 6 denizaltının ilk gemisi olan TCG PİRİREİS’in inşası devam etmektedir. Bu denizaltılar ağır torpido, Harpoon satıhtan satıha güdümlü mermisi ve muhtemelen TKMS, Diehl BGT Defence, Kongsberg Defense Systems, Roketsan ve Nammo tarafından geliştirilen IDAS (Interactive Defence and Attack System) güdümlü mermisine sahip olacaktır.

– LST Sınıfı TCG BAYRAKTAR ve TCG SANCAKTAR’ın inşası ADİK Tersanesinde sürmektedir.

– İlk LHD sınıfı çok maksatlı amfibi taarruz gemisi TCG ANADOLU’nun inşası Sedef Tersanesinde devam etmektedir. İspanyol Navantia Tersanesi ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında Mayıs 2015’te sözleşmesi imzalanan geminin Eylül 2021’de envantere girmesi planlanmaktadır. İspanyol Navantia Tersanesi dizel makinelerin ve platform yönetim sistemlerinin yanı sıra ana yüklenici olan SEDEF Tersanesine teknoloji transferi de yapmaktan sorumludur. Gemide ASELSAN ve HAVELSAN gibi Türk firmalardan tedarik edilecek ana alt sistemlerde bulunacaktır. Gemide milli imkanlarla yapılan GENESIS Advent Savaş Yönetim sistemi, arama ve seyir radarı, elektro optik sensör, bilgi sistemleri, elektronik harp sistemleri ve uzaktan komutalı silah sistemleri de bulunacaktır. Türkiye tarafından inşa edilecek en büyük platform olan gemi güç aktarımı, hava destek görevleri, insani yardım ve doğal afet yardım harekatı gibi görevler maksadıyla kullanılabilecektir. Halihazırda benzer bir gemi İspanyol Donanması’nda, 2 gemi ise Avustralya Donanması’nda görev yapmaktadır.

– Kurtarma ve Yedekleme Gemisi TCG AKIN ve TCG IŞIN’ın inşası İstanbul Tersanesi’nde,

devam etmektedir.

– Yavuz Sınıfı (MEKO 200 TN Track-I) Fırkateynlerin modernize edilmesi kapsamında, söz konusu gemilerin elektronik harp, elektro optik sistemleri ve kendini savunma sistemleri milli imkanlarla üretilen sistemlerle değiştirilecektir.

TÜRK DENİZ KUVVETLERİNİN YENİ DENİZALTI KURTARMA ANA GEMİSİ: TCG ALEMDAR

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına binaen Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 28 Ekim 2011 tarihinde sözleşmesi imzalanan ve 28 Nisan 2014 tarihinde denize indirilen, Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi “TCG ALEMDAR”ın, geçici teslim töreni İstanbul Tersanesi’nde 28 Ocak 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi ile denizaltıların satha gelememesi durumunda personeline acil yaşam desteği sağlanması ve 600 metreye kadar derinlikten denizaltı personelini kurtarma faaliyetleri icra edilebilecektir. Bununla birlikte, 600 metreye kadar denizaltı havalandırma sistemi, basınç altında transfer ve sabit basınç odası, gelişmiş ameliyathane ve görüntüleme imkânları, helikopter ile basınç altında hasta transferi, karışım gaz sistemleri dalış sistemleri ve istasyonları, kurtarma çanı, personel transfer kapsülü ve atmosferik dalış elbisesi için kullanım ve alt yapı, ABD ve NATO Kurtarma Sistemlerinin yerleşimi ve sertifikasyonu gibi modern kurtarma sistemleri ile birlikte, sualtı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalışmaların da icrası amacıyla kullanılabilecektir.

Genel Özellikleri:

Uzunluk : 91 metre

Genişlik : 18.5 metre

Su Çekimi : 7,8 metre

Azami Sürat : 18 kts

Seyir Sıası : 4.500 nm ( 14 kts sürat ile)

Personel : 131

Habere ek: Victor M. S. Barreira

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,119FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles