-2 C
New York
Friday, January 28, 2022

Buy now

İstanbul İzmir Otoyolu Geçiş Ücreti ve Güzergah Haritası

istanbul izmir otoyolu gecis ucreti ve guzergah haritasi

Abone Ol

İstanbul İzmir Otoyolu Geçiş Ücreti ve Güzergah Haritası : Türkiye’nin en önemli otoyol projelerinden birinde daha sona gelindi. Marmara ile Ege artık daha yakın olacak. İstanbul-İzmir arasını, 9 saatten 3 buçuk saate indiren Otoyolu’nun tamamlanan 192 kilometrelik son bölümü de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Dev projenin çalışmalarına 2010 yılında başlandı. Coğrafi engeller köprü, tünel ve viyadüklerle aşıldı. Yıllarca en ileri mühendislikle inşa edilen otoyol artık tamamlandı. Yapımında yaklaşık 8 bin 500 kişi çalışan otoyol ile İstanbul-İzmir arasındaki 500 kilometrelik mesafe 384 kilometreye düşürüldü. İstanbul ile İzmir arasında 3,5 saate düşürecek otoyolun toplam maliyeti ise 11 milyar TL.

Reading: Istanbul izmir otoyolu güzergahı haritası

İstanbul ​​​​Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu

Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Yap – İşlet – Devret Projesi 384 km Otoyol ve 42 km Bağlantı yolu olmak üzere toplam 426 km uzunluğundadır.

istanbul izmir otoyolu haritasi

Proje, Anadolu Otoyolu üzerindeki Gebze Köprülü Kavşağından Ankara yönüne yaklaşık 2,5 km. sonra teşkil edilecek bir köprülü kavşakla başlayıp Dilovası – Hersekburnu arasında yapılan Osmangazi köprüsü ile İzmit Körfezini aşmakta ve Yalova – İzmit Devlet Yolunu Köprülü Kavşakla geçtikten sonra Orhangazi’den itibaren Orhangazi-Bursa Devlet Yoluna paralel olarak ilerlemektedir.

Orhangazi Kavşağından sonra güzergâh Gemlik civarından geçip, Ovaakça Mevkiinde Bursa Çevre Otoyoluna bağlanmaktadır. Bursa Çevre Otoyolunun proje bünyesinde olan Batı Kesimi, Bursa’nın kuzeyinden şehrin batısına doğru bir yay çizerek Bursa Batı Kavşağı Köprülü Kavşağını geçmektedir.

Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dâhil) Otoyolu, Bursa Batı Kavşağından sonra Uluabat Gölünün kuzeyini izleyerek Karacabey’den itibaren güney-batıya yönelmekte, Susurluk ve Balıkesir’in kuzeyinden Savaştepe’ye, oradan da Soma-Kırkağaç-Akhisar-Saruhanlı-Turgutlu ilçelerinin civarından geçerek İzmir-Ankara Devlet Yoluna paralel ilerlemekte ve İzmir Çevre Yolu üzerindeki mevcut Otogar Kavşağında son bulmaktadır.

İzmir İstanbul Otoyolunun Maliyeti

Also: En İyi Yerli Tabanca Hangisi?

Edirne İstanbul Ankara Otoyolu ile İzmir-Aydın, İzmir-Çeşme Otoyolu birleşerek Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturan Marmara ve Ege Bölgeleri tam erişme kontrollü otoyol ağı ile bağlanmış olacaktır. Ülkemiz nüfusunun üçte birinin yaşadığı İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir gibi güzergahta bulunan iller ile çevre İller arasındaki sanayi, ticari ve turistik amaçlı trafik hareketleri daha konforlu ve güvenli bir hale gelecektir. Otoyolun tamamının, mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 95 km. kısaltacak olmasının sağlayacağı avantajlar fizibilite çalışmalarında hesaplanmış, bunun sonucunda 8 saatlik mevcut ulaşım süresinin 3,5 saate inecektir. Otoyolun toplam yatırım tutarı 11.001.180.608,25 TL.dir

Otomobil ile mevcut yolu kullanarak körfezi geçmek 1 saat 20 dakika, Feribot ile geçiş 45~60 dakika iken; Osmangazi Köprüsü ile gerçekleştirilen körfez geçişi (12 km) ile 6 dk’ya düşürülmüştür.

İstanbul İzmir Otoyolu Geçiş Ücreti Kaç TL?

Hizmete açılan Bursa Batı Kavşağı Balıkesir Kuzey Kavşağı arası (97 km.) ile Balıkesir Batı Kavşağı Akhisar Kavşağı arasından (86 km.) alınacak olan ücretler açıklandı.İstanbul İzmir Otoyol gişelerine İzmir’e ulaşmak için kaç TL para ödeyecek? Gebze – Orhangazi – İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoylu 2020 Yılı Geçiş Ücretleri Tablosu İçin TIKLAYINIZ (01 Ocak saat 00:00 itibarı ile geçerlidir.)

İstanbul İzmir Otoyolu Geçiş Ücreti Hesaplama linki

Projenin Katkısı 3.5 Milyar TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul İzmir otoyolunun açılışını gerçekleştirdi. 192 Km’lik ikinci etabının açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul İzmir otoyolunun maliyetini verdiği rakamlarla anlattı. Maliyetinin 11 milyar dolara ulaştığını söyleyen Erdoğan, otoyolun yap-işlet-devret modeli ile 22 yıl 4 ay süresi ile şirketlere verildiğini söyledi.

İstanbul İzmir otolunun 192 Km’lik yolun tamamlanması ile İstanbul ile İzmir arasının yolculuk süresinin 3,5 saate düşürüldüğünü vurgulayan Erdoğan, Soma – Akhisar-Turgutlu sonrası İzmir Ankara’ya paralel devam edip İzmir çevreyolunda hedefine varıyor. İzmir Aydın ve İzmir Çeşme otoyoluna ulaşıyor. Nereden, nereye… Dağları kolay aşmadık. Ama biz Ferhat olduk Ferhat… Dağları deldik Şirin’e ulaştık dedi. Erdoğan, İstanbul ve İzmir arasındaki seyahati hızlı konforlu yapmanın yanı sıra yolu 100 kilometre kısalmasından da bahs ederek devlete olan katkısının 3,5 milyar dolar olduğunu belirtti.

İstanbul İzmir Otoyolu Sözleşme Bilgileri

Also: Haddini Bilmek İle İlgili Sözler

Proje, Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil) Otoyolu işinin, Sözleşmesi’ne uygun olarak finansmanının temini, projelendirilmesi, yapımı, işletilmesi, İşletme Süresi boyunca her türlü bakımı, onarımı ve Sözleşme Süresi sonunda Otoyol’un her türlü borç ve taahhütlerden biri, bakımlı, çalışır, kullanılabilir durumda ve bedelsiz olarak İdare’ye devredilmesi işlerinden oluşmaktadır.

Proje Modeli: Yap-İşlet-Devret Proje’nin Toplam Yatırım Tutarı: 10.051.882.674 TL’dır. İhale İlanı: 07 Nisan 2008 İhale Tarihi: 09 Nisan 2009 Sözleşme Tarihi: 27 Eylül 2010

Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil) Otoyolu Projesinin ihalesi 9 Nisan 2009 tarihinde yapılmış olup, Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi tarafından verilen 22 yıl 4 ay’lık teklif ( yapım + işletme ) en iyi teklif olarak belirlenmiştir.

Görevli Şirket: Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu’nun Yap-İşlet-Devret Modeli ile yapılması, işletilmesi ve devri işini gerçekleştirmek üzere Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi’nin ortakları tarafından 20 Eylül 2010 tarihinde Ankara’da kurulmuş olan Otoyol Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi’dir.

İstanbul İzmir Otoyolu Sözleşme Tarafları

İdare: Karayolları Genel Müdürlüğü Görevli Şirket: Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. Sözleşme Yürürlük Tarihi: 15 Mart 2013 Sözleşme Süresi: Uygulama Sözleşmesi’nin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 22 Yıl 4 Ay (Yapım + İşletme)’dır. Sözleşme Bitiş Tarihi: 15 Temmuz 2035 Yapım Süresi: Uygulama Sözleşmesi’nin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 7 Yıl’dır. Yapım İşleri Bitiş Tarihi: 15 Mart 2020 Trafik Garantileri: Projede 4 ayrı kesim halinde trafik garantisi verilmiştir. Bu kesimler ve trafik garantileri; 1.Kesim: Gebze – Orhangazi için 40.000 Otomobil eşdeğer/Gün, 2.Kesim: Orhangazi – Bursa (Ovaakça Kavşağı) için 35.000 Otomobil eşdeğer/Gün, 3.Kesim: Bursa (Karacabey Kavşağı)- Balıkesir/Edremit ayrımı için 17.000 Otomobil eşdeğer/Gün, ve 4.Kesim: (Balıkesir – Edremit) ayrımı – İzmir için 23.000 Otomobil eşdeğer/Gün ‘dür.

İstanbul İzmir Otoyolunu Yapan İnşaat Firmaları

I. FAZ İNŞAAT İŞLERİNİ YAPAN FİRMALAR

OTOYOL KESİMİ KM: 0000 – 4175 (ASTALDI) ASMA KÖPRÜ KM: 41175 – 74084 (IHI-ITOCHU) GÜNEY YAKLAŞIM VİYADÜĞÜ KM: 74084 – 81411 (NUROL) OTOYOL KESİMİ KM: 8*411 – 194213 (MAKYOL-GÖÇAY) OTOYOL KESİMİ KM: 194213 – 301700 (YÜKSEL-ÖZALTIN) OTOYOL KESİMİ KM: 344350 – 434296 (NUROL) OTOYOL KESİMİ KM: 491076 – 584300 (MAKYOL)

II. FAZ İNŞAAT İŞLERİNİ YAPAN FİRMALAR

OTOYOL KESİMİ KM: 1044535 – 1614300 (GÖÇAY) OTOYOL KESİMİ KM: 1634300 – 2241300 (ASTALDI) OTOYOL KESİMİ KM: 2244300 – 3174284 (NUROL)J OTOYOL KESİMİ KM: 3174450 – 3174284 (ÖZALTIN-MAKYOL) OTOYOL KESİMİ KM: 3634450 – 408*654.59 (ÖZALTIN)

Also: Göbeklitepe&x27ye nasıl gidilir?

Paylaş

 • Facebook’ta paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Twitter üzerinde paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Pinterest’te paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Linkedln üzerinden paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Tumblr’da paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Reddit üzerinde paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Pocket’ta paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Telegram’da paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Skype’da paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • WhatsApp’ta paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Arkadaşınızla e-posta üzerinden paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Yazdırmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)

Benzer Yazılar

 • İstanbul İzmir Otoyolu Güzergahı, Geçiş Ücreti ve Otoyolu Geçiş Ücreti Hesaplama
 • İstanbul İzmir Otoyolu Geçiş Ücreti Güzergahı ve Projenin Maliyeti
 • İzmit Körfez Geçiş Köprüsünün Geçiş Ücreti
 • Körfez Geçiş Köprüsü Tamam Peki Geçiş Ücreti Ne Kadar
 • Körfez Köprüsü Geçiş Ücretinde İndirime Gidildi, İşte Geçiş Ücreti
 • Kuzey Marmara Otoyolu’nun İzmit Akyazı Kesimi Geçiş Ücreti Ne Kadar?
 • Bursa Otobüs hatlarında güzergah değişikliği (Yeni Güzergah Haritası)
 • Ankara Metro Ücreti ,İstanbul Metro Ücreti ve Şehiriçi Otobüs Ücretleri
 • İstanbul İzmir Otoyolu Açıldı!.. Peki Geçiş Ücretleri Ne Kadar?
 • Dünyanın En Pahalı Geçilen Öresund Köprüsü Nerede, Geçiş Ücreti Ne Kadar?
 • Ankara Niğde Otoyolu Geçişi Ücreti Uçak Bileti Fiyatında
 • İzmir Otoyolu Körfez Geçiş Köprüsünde Sona Yaklaşıldı
 • İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu 11 bin 400 kişiye iş sağlayacak
 • İzmit Körfez Köprüsünün Geçiş Ücreti Yeniden Olay Oldu
 • Osmangazi Köprüsü’nün Geçiş Ücreti 11 Dolardı İptal Edilip 35’e Çıkarıldı
 • Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Ne Kadar 2019?
 • 2021 Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Ne Kadar? Avrasya Tüneli Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 • Marmaray Geçiş Ücreti Kaç TL Oldu? Marmaray Ücret Tarifesi ve Sefer Saatleri 2021
 • Boğaziçi – FSM Köprü Geçiş Ücreti Ne Kadar
 • Avrasya Tünelinden Geçiş Ücreti Belli Oldu

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,141FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles