-1.4 C
New York
Friday, January 28, 2022

Buy now

Dünyanın En Değersiz Para Birimleri, Hangi Ülkelerin Para Birimleri Değersizdir?

Bu içerik en son 19.12.2021 06:27 tarihinde güncellenmiştir.

Abone Ol

 • Facebook’ta Paylaş
 • Twitter’da Paylaş
 • LinkedIn’de Paylaş

Dünyanın en değersiz para birimleri hangileridir? Hangi ülkelerin para birimleri değersizdir? Son zamanlarda Türkiye’de yaşanan kur şoklarından dolayı bir çok insan bu soruların cevabını merak etmeye başladı.

Reading: Tl den değersiz para birimleri

Bir çoğumuz dünyanın en değerli, en güçlü ve istikrarlı para birimlerini iyi biliyor ve yakından takip ediyor. ABD Doları, Avrupa Euro’su, İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı, Kanada Doları ve diğerleri.

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Euro Nedir? Euro Bölgesi Nedir? Hangi Ülkeler Euro Kullanıyor?

Bu para birimleri, dünyanın en değerli para birimleri listesine liderlik ediyorlar. Bu ülkelerin para birimleri güçlü ve istikrarlı olduğu için gün içinde hatta belki yıllar içinde değerleri çok değişiklik göstermiyor.

Peki ya değerlendirmeyi tersine çevirir ve dünyanın en ucuz ve değersiz para birimlerini düşünsek acaba onlar hangileri olurdu? Bu para birimlerinin isimlerini ve nerede olduklarını bileniniz var mı?

En ucuz para birimlerinin listesini düşündüğümüzde işler tam tersine dönüyor. Çünkü bu liste ülkelerin iç dinamikleri, politik yapıları ve dünyadaki ekonomik duruma bağlı olarak her gün değişiyor ve bu sebeple en ucuz para birimleri listesinde kimin liderlik ettiğini belirlemek oldukça zor. Tüm bunları göz önünde bulundurarak dünyadaki en ucuz para birimlerine sahip ülkeleri ve para birimlerinin Türk Lirası ve dolara karşı oranını gözden geçiriyoruz.

Dünyanın En Değersiz Para Birimleri Hangileridir?

1. Venezuela Bolivarı (Venezuelan Bolívar)

Muhtemelen ilk sırayı zaten tahmin etmişsinizdir. Venezuela Bolivarı, bugün dünyanın en değersiz para birimidir. COVID-19 salgınından çok büyük ölçüde olumsuz etkilenen Venezuela Bolivarı bu yüzden 2020 yılında rekor seviyede değer kaybetmiştir. Bu para birimi aynı zamanda dünyanın en çok enflasyona uğramış para birimidir.

Her geçen gün artan ve %1.300.000 oranındaki hiper enflasyon sebebiyle Venezuela, 2018’de para birimini değiştirerek 5 sıfır atmıştı.

2021 yılında para biriminde tekrar değişiklik yapan ve 1 Ekim 2021 tarihinde 6 sıfır atan Venezuela Bolivar’ının güncel USD ve TL karşılıkları aşağıdaki gibidir.

Also: En İyi Yerli Tabanca Hangisi?

Para birimi kodu – VES (eski kod – VEF)

Venezuela Bolivarı Oranları;

 • 1 TRY = 0,37 VES (Türk Lirası / Venezuela Bolivarı)
 • 1 USD = 4,54 VES (ABD Doları / Venezuela Bolivarı)

2. İran Riyalı (Iranian Rial)

1979 yılında yaşanan İslam Devrimi’yle beraber devalüasyonu başlayan İran’ın para birimi, İran Riyali dünyanın en ucuz ikinci para birimidir. İslam Devrimi’nden sonra yaşanan İran-Irak savaşı ve İran’ın nükleer programından dolayı yüzyüze kaldığı yaptırımlar İran para biriminin değer kaybetmesine yol açtı. Bunların üzerine İran yönetimi vatandaşların yabancı para birimlerini alıp / satmasına kısıtlamalar getirdi bu da karaborsanın hareketlenmesine sebep oldu. Tüm bu olaylar İran Riyali’ne zarar verdi ve değerini %600 kadar kaybetmesine neden oldu. Mayıs 2020’de para biriminden 4 sıfır atan İran, Riyal’den Tümen’e geçti.

Para birimi kodu – IRR.

İran Riyalı Oranları:

 • 1 TRY = 3.450 IRR (Türk Lirası İran Riyali)
 • 1 USD = ~280.000 IRR (ABD Doları İran Riyali – Karaborsa)
 • 1 USD = 42.250 IRR (ABD Doları İran Riyali – Resmi)

3. Vietnam Dongu (Vietnamese Dong)

En zayıf para birimleri listemizde üçüncü sırada olan Vietnam Dongu, Vietnam’ın merkezileşmiş ekonomiden piyasa ekonomisine geçmesinden kaynaklı zor bir reform süreci geçiriyor ve bu nedenle ülkenin para birimi değerini kaybetmiş durumda.

Para birimi kodu – VND.

Vietnam Dongu Oranları:

 • 1 TRY = 1.870 VND (Türk Lirası Vietnam Dongu)
 • 1 USD = 22.690 VND (ABD Doları Vietnam Dongu)

4. Endonezya Rupiahı (Indonesian Rupiah)

Güneydoğu-Asya’da bulunan ve doğal güzellikleri ile bilinen Endonezya, ekonomik olarak gelişmiş bir ülke olmasına rağmen, para biriminin değeri için aynı şeyi söylemek zor. Ülkenin idari organları milli para biriminin güçlendirmek için tüm önlemleri alıyorlar ancak şu an için bu önlemler sadece anlamsız değişikliklere yol açıyor.

Also: Abdüllatif Şener: One minute İsrailin planıydı

Para birimi kodu – IDR.

Endonezya Rupiahı Oranları:

 • 1 TRY = 1.185 IDR (Türk Lirası Endonezya Rupiahı)
 • 1 USD = 14.310 IDR (ABD Doları Endonezya Rupiahı)

5. Özbekistan Somu (Uzbek Sym)

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla, 1991 yılında bağımsız olan Özbekistan, 1993 yılına kadar Rus Rublesi kullanmaya devam etti. 1993 yılının Kasım ayında Özbek hükümeti ruble ile somu değiştirdi ve somu ülkenin resmi para birimi ilan etti. Bir Orta Asya ülkesi olan Özbekistan’ın para birimi ise oldukça değersiz bir konumda. Yüksek enflasyondan dolayı Özbekistan’da madeni paraların hemen hemen hiç değeri yoktur. Öyle ki en büyük banknot 100.000 Som değerindedir. Bu sebeple Özbek vatandaşları market alışverişi gibi ufak harcamalarda bile yanlarında yüklü miktarda para taşımak zorunda kalmaktadır.

Para Birimi Kodu – UZL

Özbekistan Somu Oranları:

 • 1 TRY = 900 UZL (Türk Lirası Özbekistan Somu)
 • 1 USD = 10.755 UZL (ABD Doları Özbekistan Somu)

6. Gine Cumhuriyeti Frangı (Guinean Franc)

Afrika ülkesi olan Gine, altın pırlanta gibi bir çok değerli madene sahip olmasına karşın para birimi çok düşük bir kur oranına sahip. Bunun tabiki yüksek enflasyon, yoksulluk ve ülkede kol gezen haydutluk gibi bir çok sebebi var.

Para birimi kodu – GNF

Gine Cumhuriyeti Frangı Oranları:

 • 1 TRY = 684 GNF (Türk Lirası Gine Cumhuriyeti Frangı)
 • 1 USD = 9.496 GNF (ABD Doları Gine Cumhuriyeti Frangı)

Ayrıca bu içerikler de ilginizi çekebilir

Dünyanın En Değerli Para Birimleri Sıralaması

Also: Eski Kocam(ız)

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,141FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles