-2 C
New York
Friday, January 28, 2022

Buy now

Cinsellik olmadan evlilik olur mu?

Evliliklerde cinsel hayat %70 gibi önemli bir oranı kapladığına göre ilişkinin temeli diyebiliriz. Hangi sıklıkta yaşanan cinselliğin mutlu bir ilişki olarak adlandırılacağı ise elbette çiftlere göre değişir. Ancak başlangıçta var olan cinsellik giderek azalıyor hatta yok oluyorsa (özellikle de cinselliğin en yoğun, en keyifli yaşanacağı 30’lu yaşlarda) o zaman sorun var demektir. Sevişirken hiçbir şey hissetmiyorsanız, sevişmeyi canınız istemiyorsa bunu görev olarak yapıyorsanız, yeterli uyarı olmasına rağmen cinsel isteğiniz azalmışsa ya da hiç yoksa sorun ortadadır. Bu “cinsel isteksizlik”dir.

Yaş ilerledikçe; özellikle menopoz dönemindeya dadoğum sonrası cinsellikten uzak kalınması, emzirme dönemi, bazı ilaçların kullanımı sonrası, bazı hastalıklar (kalp, karaciğer, böbrek, tiroid, tansiyon, şeker vb), jinekolojik sorunlar,erkekte sertleşme sorunu,depresyon, stres,eşlerin geçimsizlikleri, kavgalar vs cinselliğin ikinci, hatta üçüncü plana atılmasına yol açar. Hormonsal, sinirsel, nörolojik sorunlar cinsel isteksizlik yaratır. Cinsel ilişkinin çeşitli nedenlerle zaman zaman kesintiye uğraması çiftler tarafından tolere edilebilir. Yaşanan cinsel isteksizlik, azalan sevişmeler eğer ilişkide her şey yolunda ise göz ardı edilebilir. Ama nereye kadar? Tatmin edici bir cinsellik olmadan iki kişinin sevgili, karı koca ilişkisi sürdürmesi mümkün değildir. Evlilikte yolunda gitmeyen şeyler varsa, iki kişi arasında zaten sorunlar yaşanıyorsa, cinselliğin de yok olması ilişkiyi tamamen bitme noktasına getirir çoğunlukla. İlişki görünürde devam etse bile çiftler mutluluğu başkasında arama yolunu seçebiliyor. İlk yılların ardından birbirini çekici bulmayan çiftler için zaman ilerledikçe aynı yatakta yatmak ya da ten teması bile çekilmez bir hal alabiliyor. Her iki tarafı da tatmin eden bir cinsellik ise; fiziksel tatminin ötesinde, çifti duygusal ve ruhsal olarak birbirine bağlar.

Reading: Cinsellik olmadan evlilik olur mu

Also: Hamilelikte Bebeğin Zeki Olması İçin Okunacak Dualar

Cinsellik bittiği halde evliliği, sürdürülmesi gereken bir süreç olarak gören ya da çocuklarını düşündükleri gerekçesiyle ayrılmayan çiftler yok mu? Elbette var. Dışarıdan bakıldığında mutlu, sağlıklı bir ilişki olarak görülen ama yatakta iki yabancıya dönüşen çiftler. İleriki yaşlardaki evlilikler böyle de sorunsuz gidebilir ama cinselliğin aktif yaşanması gereken dönemleri için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil. Cinsellik olması gereken zamanda biterse ilişkide duvar çatırtıları, “Gözünün üstünde niye kaşın var?”dan çıkan tartışmalar vs başlar ve beklenen cümle: ‘’Her şey cinsellik mi?’’ Evet her şey cinsellik maalesef.

Sürekliliği olan ve kaliteli cinsellik dış etkenlerle de bağlantılıdır. Örneğin ciddi ekonomik problemler yaşanıyorsa, çiftler arasında görüş ayrılığı varsa, akrabalarla çatışmalar oluyorsa, cinsellik de olumsuz etkileniyor. Sağlıklı, mutlu bir ilişki sürdürmek için iki tarafa da düşen görevler var tabii ki. Öncelikle çiftlerin bir ilişkide temel olan iletişimi kesintisiz sürdürmeleri gerekiyor. Önemli olan ertelemeden söylemek, biriktirmeden aktarmak, paylaşmak, beklentileri usulünce iletmek, konuşmak, dinlemek, anlamaya çalışmak, hiç değilse buna çabaladığını hissettirmek. Her ne kadar klişe gibi geliyorsa da en gerçek ve büyük anahtar bu. Yatakta çok iyi anlaşıyor olabilirsiniz, birlikte harika zaman geçiriyor olabilirsiniz, maddi sıkıntılarınız olmayabilir ama iletişim eksikliğiniz varsa ilişkiniz bir gün mutlaka patlak verecektir. Cinsel ihmal maalesef bağları zayıflatıyor. İlişkide olduğunuz kişinin tenini unutmayın ve ona teninizi unutturmayın. ‘Ne de olsa artık benim’ diyerek daha az ilgi gösterdiğiniz partneriniz, gidip başka kimler kendisinin olabilir diye bakmasın sonra. İki kişilik dünyanızı mutlaka koruyun. Çünkü özel zamanlarımız, kendimize saklamamız gereken anlarımız, bizi birbirimize bağlayan sırlarımız, iki kişilik özel bir hayatımız var. Fizyolojik olarak kadın ve erkeğin rolleri bellidir. Romantizm kadının, cinsellik erkeğin esas ev ödevi olarak görülüyor. İlişkinizi taze tutmak, heyecanı korumak istiyorsanız, bazen rolleri değiştirin…

Also: Eski Kocam(ız)

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,141FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles