-1.4 C
New York
Friday, January 28, 2022

Buy now

Bol Ödüllü Filmler: Ödüllere Doyamayan Kesinlikle İzlenmesi Gereken 23 Film

Her yıl aksiyondan komediye bilim kurgudan drama kadar yüzlerce hatta binlerce yeni film çıkıyor. Bu filmlerden alanında en iyi olanları, çeşitli ödül törenlerinde ödüller kazanmayı başarıyorlar. Hal böyle olunca izleyiciler, ödül alan filmleri kesinlikle izlemek istiyorlar. Bu nedenle bizlerde, kesinlikle izlemeniz gereken ödüllü filmleri bir araya getirdik. İşte en iyi ödüllü filmler.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “2020 Yılında Büyük Bir Keyif Alarak İzlediğimiz 28 Netflix Filmi”

Reading: En çok ödül alan film

1. Soul (2020) – IMDb: 8,1

Oscar ödüllü filmler arasında yer alan Soul, bir caz müzisyeni olarak büyük çıkışından hemen önce, yanlışlıkla ayrılan ruhunu ve bedenini yeniden birleştirmeye çalışan Joe Gardner adlı bir ortaokul müzik öğretmenini anlatıyor. Pete Docter ve Kemp Powers ikilisinin yönettiği film, 2021 yılında Altın Küre ve Oscar Ödülleri’nde En İyi Animasyon ödülünü kazanmayı başardı.

2. Kuzuların Sessizliği – The Silence of the Lambs (1991) – IMDb: 8,6

Kuzuların Sessizliği

Genç FBI ajanı Clarice Starling, öldürdüğü kişilerin derilerini yüzen bir katili yakalamaya çalışmaktadır. Bu seri katili yakalamak için psikiyatr olduğu zamanlarda yamyamlık yaparak tehlikeli bir katile dönüşen Hannibal Lecter’la yakınlaşması gerekecektir. Ancak Lecter’dan bilgi alması için önce onun güvenini kazanmalıdır. Bu arada Lecter ise kendi planını uygulamaya koyacaktır. Oscar ödüllü filmler arasında bulunan yapımda Jodie Foster ve Anthony Hopkins rol alıyor. Kuzuların Sessizliği, 7 dalda Oscar’a aday olmuştur. Ayrıca En İyi Film Oscar’ını kazanarak, bu ödülü kazanan ilk ve tek gerilim filmi olmayı başarmıştır.

3. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) – IMDb: 8,9

Ödüllü filmler

Efsane serinin final filmi, Sauron’un Orta Dünya’yı ele geçirmek için son fetihleri başlatmasıyla Gandalf ve Rohan Kralı Theoden’in Gondor’a yardıma gitmesini, Aragorn’un hayalet orduyu bulmasını ve Frodo’nun yüzüğü yok etmeye çalışmasını konu alıyor. Filmde Viggo Mortensen, Ian McKellen, Elijah Wood ve Orlando Bloom rol alıyor. Oscar ödüllü filmler listesi içinde yer alan Yüzüklerin Efendisi 3, En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk ve tek fantastik filmdir.

4. Parazit – Parasite (2019) – IMDb: 8,6

Parazit

Bir tarafta çok zengin olan Park ailesi, diğer tarafta ise yoksul olan Kim ailesi var. Biraz şans biraz kader sayesinde bu iki aile bir araya gelir ve Kim ailesi bunun iyi bir fırsat olduğunu fark eder. Manipülasyon konusunda çok iyi olan Kim ailesi çocukları, farklı kılıklara girerek Park ailesinin içine girmeyi başarırlar. Park ailesi ise farkında olmadan evlerindeki her şeyi Kim ailesine karşı kaybetmektedir. Ancak bir misafir Kim ailesinin düzenini tehdit edince, vahşi bir üstünlük mücadelesi yaşanacaktır.

Parazit, dünya prömiyerini Altın Palmiye Ödülü’nü kazandığı 2019 Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirmiştir. Ayrıca 92. Oscar Ödüllerinde, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazanmıştır. 6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parazit, yabancı dilde olup En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk filmdir.

5. Nomadland (2020) – IMDb: 7,4

Ödüllü filmler

60’lı yaşlarında bir kadın olan Fern, Nevada’da yaşamaktadır. Şehirdeki ekonomik çöküşten etkilenen Fern, neredeyse sahip olduğu bütün eşyaları kaybeder. Bunun üzerine minibüsünü bir karavan haline getirip Amerika Birleşik Devletleri’ni dolaşmaya başlar. Oscar ödüllü filmler arasında yer alan Nomadland, 2021 yılındaki Oscar ödül töreninde En İyi Film Oscar’ını kazanmayı başardı.

6. Titanik – Titanic (1997) – IMDb: 7,8

Titanik

Titanik isimli batmaz denilen bir gemi yapılmıştır. Bu gemi ilk yolculuğuna çıkmak için hazırlanmaktadır. Gemi ilk yolculuğuna çıkınca, Jack isimli genç bir ressam ve nişanlısı ile birlikte seyahat eden Rose isimli genç bir kadın tanışıp yakınlaşırlar. Daha sonra aralarındaki sınıf farkına bakmaksızın birbirlerine aşık olurlar. Bu arada doğa, insanoğlunun kibrine dur demek için bir fırsat beklemektedir. Titanik yola çıktıktan 4,5 gün sonra bir buz dağına çarpar ve batar.

Also: Windows XP’nin bütün hayatı!

Oscar ödüllü filmler arasında bulunan yapımın başrollerini Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet ikilisi paylaşıyor. Ayrıca 14 dalda Oscar’a aday gösterilen Titanik, bunlardan 11 tanesini kazanma başarısı gösterdi.

7. Baba 2 – The Godfather: Part II (1974) – IMDb: 9

Ödüllü filmler

Corleone, bir yandan mafya dünyasında inanılmaz bir güce ulaşırken, diğer yandan da ailesini korumaya çalışmaktadır. Fakat yavaş yavaş gelişen olaylar onu hiç yapmak istemediği işlere ve suçlara yönlendirir. Tek özelliği zekası iken bir anda bir suç imparatorluğunu yönetecek acımasızlığa ve özgüvene kavuşur. Fakat bunlar Corleone’a sadece güç değil, beraberinde yalnızlık ve mutsuzluk getirecektir. Filmde Al Pacino, Robert De Niro ve Diane Keaton gibi isimler rol alıyor. Ayrıca Baba II, En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk devam filmidir.

8. Cesur Yürek – Braveheart (1995) – IMDb: 8,3

Cesur Yürek

William Wallace, sakin ve huzurlu bir hayat sürmek için memleketi olan İskoçya’ya döner. Buradaki amacı çiftçilik yaparak normal bir hayat sürmektir. Ancak bir gün çocukluk aşkı Murron’la karşılaşınca hayatı tamamen değişir. İngiliz askerleri Murron’a tecavüz etmeye çalışır, William onu kurtarır ama bu yine de Murron’un ölümüne sebep olur. Hayatının aşkını kaybeden William, İngiltere’ye karşı savaş açacaktır. Oscar ödüllü filmler arasında bulunan yapımda Mel Gibson ve Sophie Marceau rol alıyor. Ayrıca Cesur Yürek, En İyi Film Oscar’ı da dahil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Konuları Kadar Ateşli Sahneleriyle de Etkisi Altına Alan 24 Erotik Netflix Dizisi”

9. Tenet (2020) – IMDb: 7,4

Ödüllü filmler

Tenet, dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmak için çabalayan bir adamın hikayesini konu alıyor. Bildiğimiz zamanın ötesinde casusluk yapan bir adam, dünyayı kurtarmak için büyük bir mücadeleye girmek zorunda kalır. Dünyanın kaderini tehdit eden bir tehlikeyi durdurmaya çalışan adam, gizemli bir dünyada amansız bir mücadele verecektir. Filmde John David Washington, Robert Pattinson ve Elizabeth Debicki rol alıyor. Ayrıca Tenet, 2021 yılında En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazanmayı başardı.

10. Köstebek – The Departed (2006) – IMDb: 8,5

Köstebek

Oscar ödüllü filmler arasında bulunan yapım, mafya ve polisin savaşını konu alıyor. Mafya tarafından polis teşkilatına sızmak için yetiştirilen adamlar, teşkilatta iyi pozisyonlara gelirler. Diğer yandan polisin aynı amaçla yetiştirdiği adamlar mafyanın içine girmeyi başarmıştır. Ancak zamanla her şey ortaya çıkacak ve birçok kişi ölümle burun buruna gelecektir. Filmde Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson ve Mark Wahlberg rol alıyor. Ayrıca Köstebek, En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk ve tek yeniden çekilen filmdir. Orijinal olanı Çin yapımı Infernal Affairs isimli yapımdır.

11. Kıyamet – Apocalypse Now (1979) – IMDb: 8,4

Ödüllü filmler

Albay Kurtz, Amerika ordusundan bağımsız olarak, yerlilerden ve ona katılan diğer Amerikalı askerlerden oluşan topluluğu ile Vietnamlılara karşı savaşmaktadır. Yüzbaşı Willard ve ekibinin görevi ise ABD ordusuna isyan eden ve kendi topluluğunu kuran Kurtz’u öldürmektir. Ancak Yüzbaşı Willard, bu yolda savaşın acımasızlığıyla da birlikte Kurtz’a benzeyecektir. Filmde Martin Sheen, Marlon Brando ve Dennis Hopper rol alıyor. Ayrıca Cannes ödüllü filmler arasında yer alan Kıyamet, Altın Palmiye ödülünü kazanma başarısı göstermiştir.

12. Affedilmeyen – Unforgiven (1992) – IMDb: 8,2

Affedilmeyen

Eskiden acımasız bir katil olan William Munny, karısı öldükten sonra bu işlerden elini ayağını çeker ve çocuklarına bakar. Bir gün The Schofield Kid isimli genç Munny’yi ziyaret eder. Daha sonra ona bazı kovboyları öldürene büyük ödül verileceğini söyler. Munny bu teklifi ilk başta umursamasa da, daha sonra kabul eder. Oscar ödüllü filmler arasında bulunan yapımda Clint Eastwood ve Morgan Freeman rol alıyor. Ayrıca Affedilmeyen, En İyi Film Oscar’ı ile birlikte birçok farklı ödül kazanmıştır.

13. Yeşil Rehber – Green Book (2018) – IMDb: 8,2

Ödüllü filmler

Tony Lip, Bronx’taki bir İtalyan mahallesinde yaşayan bir adamdır. Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise konser turu için hazırlık yapmaktadır. Shirley konser turu için ülkenin bazı yerlerini gezecektir. Bu nedenle bir şoför arayan müzisyen, işsiz olan Tony’i işe alır. Tony yolculuklarında siyahiler için güvenli notaları belirlemek için “yeşil rehber” isimli kitabı kullanmaktadır. Tony ve Shirley bu yolculukta ırkçılık ve tehlike gibi çeşitli şeylerle karşılaşırlar. Filmin başrollerini Viggo Mortensen ve Mahershala Ali ikilisi paylaşıyor. Ayrıca Yeşil Rehber, En İyi Film Oscar’ını kazanmayı başarmıştır.

14. Guguk Kuşu – One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975) – IMDb: 8,7

Guguk Kuşu

Ödüllü filmler arasında yer alan yapım, akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevkedilen bir mahkumu konu alıyor. Mahkum bu sırada bir yandan kaçma planları yaparken, diğer yandan hastalarla iletişim kuruyor. Ayrıca onun diğer hastalara kötü örnek olduğunu düşünen hemşire Mildred ile sorunlar yaşıyor. Filmde Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Douglas ve Danny DeVito rol alıyor. Ayrıca Guguk Kuşu, En İyi Film Oscar’ını kazanmayı başarmıştır.

15. 12 Yıllık Esaret – 12 Years a Slave (2013) – IMDb: 8,1

Ödüllü filmler

Also: Koruyucu aile çocuğa kaç yaşına kadar bakar

Film, New York’da özgür bir siyahi olarak doğan ve 1841 yılında kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’un 12 yıl boyunca köle olarak geçirdiği yaşamını anlatmaktadır. Filmde Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Lupita Nyong’o ve Brad Pitt rol alıyor. Ayrıca 12 Yıllık Esaret, En İyi Film Oscar’ı ile birlikte birçok farklı ödül kazanmıştır.

16. Druk – Another Round (2020) – IMDb: 7,8

Another Round

Martin, evliliğinde ve iş hayatında sorunlar yaşayan bir lise öğretmenidir. Martin’in öğrencileri ve onların aileleri, notlarının artması için onun sözleşmesini iptal etmesini isterler. Martin ve arkadaşları belirli bir seviyede tüketilen alkolün zihni dünyaya açtığını savunurlar ve bununla ilgili bir deney yapmaya karar verirler. Martin ve üç öğretmen arkadaşı, günde belirli bir miktarda alkol tüketirler. Başlarda her şey yolundadır, ancak zamanla olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Filmin başrolünde ünlü oyuncu Mads Mikkelsen yer alıyor. Ayrıca Another Round, 2021 yılının Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanmayı başarmıştır.

17. Suyun Sesi – The Shape of Water (2017) – IMDb: 7,3

Ödüllü filmler

Engelli olan Elisa, Soğuk Savaş döneminde yüksek güvenlikli bir Amerikan laboratuvarında temizlik görevlisi olarak çalışır. Ancak Elisa, bir gün devletin yaptığı gizli bir deneyi keşfeder. Burada su içinde bir yaratık vardır ve üzerinde acımasız bir deney yapılmaktadır. Elisa ve bu yaratık birbirleriyle iletişim kurduktan sonra aralarında güçlü bir bağ oluşur. Ödüllü filmler arasında bulunan yapımda Sally Hawkins ve Doug Jones rol alıyor. Ayrıca Suyun Sesi, En İyi Film Oscar’ını ve Altın Ayı ödülünü kazanmayı başarmıştır.

18. Schindler’in Listesi – Schindler’s List (1993) – IMDb: 8,9

Ödüllü filmler

Ödüllü filmler arasında bulunan Schindler’in Listesi, 2. Dünya Savaşı zamanında Oskar Schindler adlı bir Alman’ın Polonya’da kurduğu bir fabrikada Yahudi işçileri çalıştırarak onların hayatlarını kurtarmasını konu alıyor. Filmde Liam Neeson ve Ben Kingsley rol alıyor. Ayrıca Schindler’in Listesi, En İyi Film Oscar’ı da dahil olmak üzere 7 dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

19. Kazablanka – Casablanca (1942) – IMDb: 8,5

Ödüllü filmler

2. Dünya Savaşı sırasında Hitler’den kaçan insanlar, Fas’ın Kazablanka şehrine gitmektedir. Rick isimli adam, Kazablanka’nın en iyi barını işletmektedir. Bir gün Rick’in eskiden çok sevdiği kadın Lisa, direniş lideri olan kocası Victor ile birlikte bara gelir. Rick, Victor ve Lisa’nın kaçmasını sağlayacak tek kişidir. Filmde Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman rol alıyor. Ayrıca Kazablanka, En İyi Film Oscar’ı da dahil olmak üzere 3 dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

20. 1917 (2019) – IMDb: 8,3

Ödüllü filmler

1917, 1. Dünya Savaşı sırasında çok önemli bir mesajı iletmekle görevlendirilen iki askeri konu alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda George MacKay, Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden, Claire Duburcq, Colin Firth ve Benedict Cumberbatch gibi isimler yer alıyor. Ayrıca 1917, En İyi Görsel Efekt Oscar’ı da dahil olmak üzere 3 dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

21. Tatlı Hayat – La Dolce Vita (1960) – IMDb: 8

Ödüllü filmler

Gazeteci Marcello Rubini, zengin ve şöhretli İtalyan aristokrasisine dair söylentilerin yayınlanacağı bir köşede yazması için Roma’da çalıştığı gazete tarafından görevlendirilmiştir. Marcello, bir partiden diğerine geçip sosyetenin en ilginç insanlarıyla tanışmaktadır. Başlarda güzel görünen bu hayat, Marcello’yu daha yalnız bir hale getirecek ve hem bedenen hem de zihnen yavaş yavaş yok edecektir. Filmde Marcello Mastroianni ve Anita Ekberg rol alıyor. Ayrıca Tatlı Hayat, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır.

22. Spotlight (2015) – IMDb: 8,1

Ödüllü filmler

Oscar ödüllü filmler arasında bulunan Spotlight, taciz nedeniyle gündeme gelen bir kilisenin kendini aklama çabasını ve bu taciz olayının gerçeğini öğrenmeye çalışan Boston Globe gazetesinin yazarlarını konu alıyor. Filmde Mark Ruffalo, Rachel McAdams ve Michael Keaton rol alıyor. Ayrıca Spotlight, En İyi Film Oscar’ını kazanmayı başarmıştır.

23. Milyoner – Slumdog Millionaire (2008) – IMDb: 8

Ödüllü filmler

Hindistan’da fakir bir mahallede yaşayan Jamal idealist bir gençtir. Onun en büyük hayali bilgi yarışmasına katılmak ve buradaki para ödülünü kazanmaktır. Bir gün bu bilgi yarışmasına katılma fırsatı yakalar ve yaşadıkları sayesinde birçok soruyu bilmeyi başarır. Jamal burada gösterdiği performansla insanların beklentileri aşacaktır. Filmde Dev Patel ve Freida Pinto rol alıyor. Ayrıca Milyoner, En İyi Film Oscar’ını kazanmayı başarmıştır.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Sinema Konusunda Kısır Geçen 2020 Yılında Severek İzlediğimiz 16 Türk Filmi”

Also: Cinsellik olmadan evlilik olur mu?

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,141FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles