-2.9 C
New York
Sunday, January 16, 2022

Buy now

ABD’nin kelepçelediği 5 yaşındaki çocuğun sırrı ortaya çıktı: Milli Güvenlik Tehdidi imiş

Beyaz Saray, havalimanında gözaltına alınan ve elleri kelepçeli olarak saatlerce bekletilen 5 yaşındaki çocuğun gözaltı gerekçesinin güvenlik riski olduğunu söyledi.

Amerika vatandaşı olan ve İran’lı annesiyle birlikte yaşayan küçük çocuğun, Başkan Trump’ın göçmen yasağı kararnamesinin ardından gözaltına alınan 100 kişiden biri olduğu rapor edildi. Trump’ın basın danışmanı Sean Spicer basına verdiği brifingde, bir bireyin yaşının küçüklüğünden ya da cinsiyetinden dolayı güvenlik riski oluşturmayacağı varsayımının yanlış olduğunu savunarak geri adım atmadı.

Kameralarda, Washington’da bulunan Uluslararası Dulles Havalimanında çocuğuyla tekrar buluşabilmeyi uman annenin kaygılı bekleyişi görülüyor. Annenin, çocuğuyla buluştuktan sonra İngilizce ‘iyi ki doğdun’ şarkısını söyleyerek çocuğunu öpücüklere boğduğu ve etraftakilerin anne ve çocuğunu teselli ettiği görülüyor.

Demokrat Senatör Van Hollen, çocuğun saatlerce gözaltına alınması ve annesinin havalimanında çocuğunu bu şekilde beklemeye maruz bırakılmasının tam bir ‘rezalet’ olduğunu söyledi.

Başkan Trump’ın, mültecilerinin sınırdan geçişini tamamen engellediği ve çoğunluğu müslüman olan 7 ülke vatandaşların ülkeye girişini geçici olarak durdurduğu göçmenlik kararnamesine olan öfke gittikçe artıyor. Kararname, Suriyeli mültecilerin Amerika’ya girişini ise süresiz olarak yasaklıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, 2016 yılında Amerika’ya en çok mülteci gönderen ülkeler sırasıyla Kongo, Suriye, Burma, Irak, Somali, Butan, İran, Ukrayna, Afganistan ve Eritre olarak öne çıkıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki mülteci gruplar yapılanın etnik ayrımcılık anlamına geldiğini, ayrıca hem uluslararası hukuka hem de Amerikan kanunlarına aykırı olduğunu beyan ederek Amerika’nın bu yaklaşımını kınadılar. Bu konuda, Amerikan mahkemelerinde açılan davalar da söz konusu. Başkan Trump, seçim kampanyası boyunca sürekli gündemde tuttuğu söz konusu politikanın doğru olduğu konusunda ısrarlı görünüyor. Trump, mahkeme salonlarında göçmen yasasını savunmayı reddeden avukat Sally Yates’in işine son verdi ve yerine mevzuatı harfiyen uygulayacağını söyleyen Dana Borente’yi atadı.

Independent’den Çeviri Öner Doğan

Related Articles

Stay Connected

0FansLike
3,113FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles