Home / İnsan Hakları / Demirtaş’tan bırakma sinyali

Demirtaş’tan bırakma sinyali

WHatti

HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ocak 2018’de düzenlenmesi planlanan kongre öncesinde görevi bırakabileceği sinyali verdi.

4 Kasım 2016’da tutuklanarak  cezaevine konulan Demirtaş’ın durumu, HDP’de tüm planları alt üst etti. Ocak ayında düzenleneceği duyurulan 3. Olağan Kongre’nin bir yıla kadar ertelenmesi gündeme gelmişti. Ancak, erken seçim ihtimalinin konuşulduğu şu günlerde, ertelemenin partiyi hazırlıksız bırakabileceği görüşü ortaya atıldı.

Bu görüş, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutulan Demirtaş’a da iletildi ve Demirtaş görevi bırakmaya ve parti organlarında görev yapmaya hazır olduğu mesajı gönderdi. Buna karşın, HDP içinde Demirtaş’ın eşbaşkanlıkta kalması yönünde bir eğilim bulunuyor.

İki dönem kuralı nedeniyle Demirtaş’ın tekrar seçilebilmesi ve tutuklamalar nedeniyle yaşanan il ve ilçe örgütlerinde yaşanan sıkıntıların aşılması için de parti tüzüğünde değişiklik yapılması gerekiyor. Siyaset yasağı alması durumunda Demirtaş’ın yerine gelecek alternatif bir isim de gündemde.

Öte yandan HDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Demirtaş’ın tutukluluğunun birinci yıl dönümü olan 4 Kasım’ın “Tutsak Seçilmişlere Özgürlük Günü” olarak tanımlanarak bu kapsamda etkinlikler yapılması kararlaştırıldı. Kampanya kapsamında “demokratik siyasetin tutsak edildiği” vurgusu yapılacak.

Check Also

Etyen Mahçupyan: Yayın organlarının esas işi tetikçilik oldu

WHatti Ahmet Davutoğlu’nun eski başdanışmanlarından Etyen Mahçupyan, Karar gazetesinde yer alan köşesinde, AKP hükümetinin “bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *