Home / İnsan Hakları / Basın Özgürlüğü / Bütün hak savunucularına tahliye.. Büyükada davası çöktü

Bütün hak savunucularına tahliye.. Büyükada davası çöktü

Büyükada davasında mahkeme tüm tutuklu hak savunucularının tahliyesine karar verdi.

Mahkeme ara kararını açıkladı ve Taner Kılıç’ın ayrı olan dosyasının da davayla birleştirilmesine karar verildi.

Davanın bir sonraki duruşması 22 Kasım’da görülecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, bir açıklama ile bugün Büyükada davası olarak bilinen 10 insan hakları savunucunun hapsedildiği dava ile ilgili sert bir açıklama yayınladı ve, ”Tutuklamalar ve soruşturmalar, çoğunlukla kanıtı ve şeffaflığı az olarak yapılmakta ve endişe verici bir eğilim göstermektedir.” dedi.

Açıklamanın devamında ise: ”Bu davaları yakinen takip ediyoruz ve Türk anayasası ve Türkiye’nin kendi uluslararası taahhütlerinde belirtildiği şekilde yargılama süreci ile kişisel haklara saygı gösterilmesinin öneminin altını çizeriz. Çok sayıda vesile ile Türk Hükumetine açıkladığımız gibi, konuşma özgürlüğü ve diğer özgürlüklerin ısrarla engellenmesi demokratik toplumun temellerini aşındırır. Sivil toplum kuruluşları ve güçlü sivil toplum herhangi güçlü bir demokrasinin temel bir elemanıdır. Türkiye daha az değil, daha çok sese sahip olmaktan faydalanacaktır. Sayın Eser ve Kılıç gibi bireyleri tutuklanması ve soruşturulması toplumsal tartışmaları sertleştirecek ve demokrasinin kalitesine zarar verecektir.

Check Also

Etyen Mahçupyan: Yayın organlarının esas işi tetikçilik oldu

WHatti Ahmet Davutoğlu’nun eski başdanışmanlarından Etyen Mahçupyan, Karar gazetesinde yer alan köşesinde, AKP hükümetinin “bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *