Home / Washington / Trump’ın en üst düzey yardımcıları seçimden önce Rus trollerin twitlerini paylaşmış

Trump’ın en üst düzey yardımcıları seçimden önce Rus trollerin twitlerini paylaşmış

Trump’ın seçim kampanyasını organize eden ekibin seçimden önce @Ten_GOP adlı Rusya destekli bir Twitter hesabının tweetlerini paylaştığı ortaya çıktı.

Trump’ın kampanya ekibi seçimden önce Rus propagandasını yayınladı.

Kellyanne Conway ve Donald Trump Jr. (oğul Donald Trump) seçim gününden bir hafta önce Rusya’nın ‘trol çiftliği’nden yönetilen bir hesaptan seçmen hilelerine dair iddiaları içeren mesajları yayınladığı ortaya çıktı.

Trump’ın seçim kampanyasının en önde gelen isimlerinden bazıları olan kampanya menajeri, dijital yöneticisi ve Trump’ın oğlu Rusya tarafından finanse edilen profesyonel trollerin tweetlerini 2016 seçim kampanyasının en ateşli zamanlarında paylaştı.

Kendisini Tennese Cumhuriyetçilerinin Resmi Olmayan Twitter Hesabı  olarak adlandıran @Ten_GOP adlı twitter hesabı Kremlin destekli Rus troll çiftliği/ İnternet Araştırma Ajansı tarafından yönetildi.

Şuan ulaşılabilir olmayan tweetlerin keşfi Trump kapmanyasını yürütenlerden birkaçının 2016 seçimlerine doğru yaklaşılırken örtülü biçimde Rus propagandası yaptığına dair kanıtlar sunuyor.

Twitter’ın sözcüsü gizlilik ve güvenlik gerekçesiyle konuya dair yorum yapmayı reddetti.

Seçimden iki gün önce Trump’ın seçim kampanyasının menajeri Kellyanne Conway @Ten_GOP hesabının Hillary Clinton’ın mailine ilişkin gönderisini paylaştı.

Donald Trump Jr. da seçim gününde bu hesabın attığı tweeti paylaştı.

Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn de Rusya destekli trol hesabın tweetlerini paylaşanlar arasında. Oğlu ise hesabın kapatılmasından önce en 34 kere bu hesabın tweetlerini paylaştı.

Söz konusu twitter hesabı açık bir biçimde Flynn’in Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olarak yeniden atanmasını destekleyen paylaşımlarda bulundu.

Geçen Mart ayında söz konusu Twitter hesabı Wikileaks’in CIA belgelerini sızdırmasını en aktif biçimde öne çıkaranlar arasındaydı. Bu belgeler Demokratik Ulusal Komite’nin hacklanmesi olayında Rusya’nın aklanması için kullanılmıştı.

Rus propaganda araçları olan Sputnik ve RT  de sık sık @Ten_GOP’un tweetlerini kendi haber akışlarında kullandı.

Senato İstihbarat Komitesi’ne Rus siber atakları ile ilgili ifade vermiş olan eski FBI terörle mücadele ajanı Clint Watts  The Daily Beast’e verdiği mülakatta Amerikalıların politik düşmanlarına karşı kullanmasına hizmet etmek için hesap içeriğinin doğal bir görünümde sunulduğunu ifade etti.

The Daily Beast’den çeviren Sercan Sarı

 

Check Also

Trump, Amerikalı psikologların dengesini bozdu: Psikologlar sokağa döküldü

Akıl Doktorları “Narsist” Trump’ın Görevden Ayrılması için Eylem Yaptı Onlar “Trump delisi” değiller. 125 psikolog …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *