Home / İnsan Hakları / Demokrasi değerleri / ABD, Osman Kavala’nın gözaltısı için ‘alarm’ verdi: “Demokratik toplum erozyona uğruyor”
Ilhan Tanir, Ekim 20, 2017, Dışişleri Bakanlığı

ABD, Osman Kavala’nın gözaltısı için ‘alarm’ verdi: “Demokratik toplum erozyona uğruyor”

WHattı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Çarşamba günü İstanbul Atatürk Havalimanında Osman Kavala’nın gözaltına alınmasının ülkedeki süregiden trendin başka bir örneği olduğunu kaydetti ve şunları söyledi: “saygıdeğer sivil toplum liderleri, insan hakları savunucuları, gazeteciler, akademisyenler, aktivistler o ülkede (Türkiye) tutuklanıyor. Tutuklamalar çoğu zaman pek kanıt olmadan ve pek şeffaf olmadan yapılıyor. Bu durumu ‘çok alarm verici’ bir trend olarak görüyoruz.” dedi.

ABD: Toplum Erozyona Uğruyor

Sözcü ”bu trend hakkındaki endişelerimizi birçok kez Türkiye’ye bildirdik. Bu trend ülkedeki ifade özgürlüğünü kısıtlamakta, demokratik toplumu erozyona uğruyor ve bu bizim için büyük bir endişe. Ayrıca biz onun [Osman Kavala]’nın ki gibi tutuklamalar Türkiye’deki kamuoyu tartışmalarını yıldırıcıdır.”

Uzun cevabını Sözcü şöyle bitirdi:”Kamuoyu tartışmalarını korkuttuğunuzda bu insanların özgürce konuşmasını, özgürce iletişimde bulunmasını önlersiniz ve bu da topluma zarar verir. Bu olanları yakından izlemeye devam ediyoruz.

ABD Sözcüsü bu şekilde Osman Kavala‘nın gözaltına alınmasını ‘çok alarm verici’ bulduğunu açıkladı

ABD: Vize görüşmelerinde ciddi ilerlemeler kaydedildi

Dışişleri yetkilisi, özel olarak yaptığı açıklamada, Cohen’in liderliğindeki ABD heyetinin Ankara’da yaptığı toplantıyı ”verimli ve gündemin geneli itibariyle ciddi ilerlemeler kaydedilen’‘ bir buluşma olarak tanımladı. ABD yetkilisi bu açıklamayı dün Washington Hattı’na yapmıştı ve dünkü açıklamanın bir tekrarını Perşembe günü tekrarladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, ayrıca kendilerine halen 2 ABD misyonu tutuklusu ile ilgili kanıt gösterilmediğini yineledi. ‘Birçok sorular soruyoruz‘ dedi.

Sözcü  Ankara’da yapılan toplantılar sonrası Amerikan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi özel olarak yaptığı açıklamada, ”normal vize süreçlerini hızlıca restore etmek yaklaşımı ile ilgili sorunlara çözüm bulmak için öncelikli konular olarak yaklaşıyoruz.” dediği görüldü.

Check Also

CIA’in eski direktörü, Gülen’i kaçırma planı hakkında FBI’ya ifadeye çağrıldı

 WHattı CIA Eski Direktörü James Woolsey, FBI tarafından Mike Flynn’e karşı yürütülen soruşturma kapsamında ifadeye …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *