Home / İnsan Hakları / Basın Özgürlüğü / Mafyaların ve yolsuzlukların düşmanı gazeteciye Malta’da saldırdılar

Mafyaların ve yolsuzlukların düşmanı gazeteciye Malta’da saldırdılar

Panama Belgeleri Gazetecisi, Malta’daki Bombalı Araç Saldırısıyla Öldürdü!

Panama belgelerini ortaya çıkaran blog yazarı, gazeteci Daphne Caruana Galizia, Pazar günü öğleden sonra Malta’daki  evinin yakınında, bombalı araç saldırısıyla hayatını kaybetti. Panama Belgeleri soruşturmalarını başlatan Galizia, özellikle yolsuzluklar üzerine odaklanan bir isimdi.

The Guardian’ın Juliette Garside haberine göre, yazdıklarıyla ülkedeki gazetelerin toplamından çok daha fazla okuyucusu olan Galizia, Politico web sitesi tarafından ‘Tek Kadın Wikileaks’ olarak tanımlanmıştı. Blogları, Avrupa’nın en küçük üye devletindeki yerleşik ve yeraltı figürlerini için adeta bir dikendi.

Son yazıları, Malta Başbakanı Joseph Muscat ve iki yakın yardımcısının, Malta pasaportu satan ve Azerbeycan hükümetinden para alan üç isimle bağlantılı off-shore şirketlerle olan ilişkileri ile ilgiliydi.

Saldırının sorumluluğunu henüz herhangi bir kişi ya da grup üstlenmedi.

Malta Cumhurbaşkanı Maria-Louise Coleiro Preca, sükunet çağrısında bulundu: ‘Ülke, böylesi hain bir saldırının şokunu yaşarken, herkesi kullandığı kelimeleri tartmaya, hüküm vermemeye ve dayanışmaya çağırıyorum.’

Bu yazki endişe verici seçimlerin ardından eleştirmenler, 1980’lerdeki siyasal şiddete geri dönülmesi endişesi taşıyorlardı.

Başbakan Muscat açıklamasında, ‘barbarca saldırıyı’ kınadı ve yabancı ülke güvenlik servisleriyle irtibata geçilerek faillerin bulunmasını istedi. ‘Herkes biliyor ki Caruana Galizia, beni hem politik hem de kişisel olarak çok sert eleştiren biriydi. Fakat hiç kimse bu barbarca saldırıyı onaylayamaz.’

Muscat daha sonra, soruşturmaya yardımcı olacak FBI’dan isimlerin yolda olduklarını duyurdu.

Muhalif lider: Bu siyasi bir cinayet

Galizia’nın olumsuz hikayelerine konu olan Milliyetçi parti lideri Adrian Delia ise, Galizia’nın ölümünün, yaptığı haberlerle bağının olduğunu iddia etti. ‘Bugün, politik bir cinayet gerçekleşti. Bugün olan şey, sıradan bir cinayet değil, son dört yıldır devam eden hukuk kurallarındaki çöküşün bir sonucudur.’

Yerel medya haberlerine göre Caruana Galizia, 15 gün önce, aldığı ölüm tehditleri sebebiyle polise başvurmuştu.

Galizia son yazısını Pazar günü öğleden sonra 2.35’de kendi blogu Running Commentary’ye gönderdi ve polis raporuna göre öğleden sonra saat 3’den hemen sonra patlama meydana geldi. Yetkililerin belirttiğine göre bedeni üzerinden henüz kimlik tespiti yapılamadı.

Herhangi bir politik bağlılığı olmadığını iddia eden Galizia’nın hedefinde, bankaların kara para aklama faaliyetlerinden, Malta’daki online oyun endüstrisi ve mafyaya varıncaya kadar pek çok konu vardı.

Son iki yıldan beri de haberleri, geniş olarak Panama Belgeleri’nin açığa çıkardığı gerçeklerle ilgiliydi. Dünyanın en büyük dördüncü off-shore hukuk bürosu olan Mossack Fonseca’nın veri tabanından sızan 11.5 milyon belgenin önbelleği, haberlerinin kaynağıydı.

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung tarafından ele geçirilen veriler, Washington’daki Araştırmacı Gazeteciler Uluslararası Konsorsiyumu(ICIJ) tarafından, tüm dünyada, The Guardian da dahil, medya partnerleriyle paylaşılmışdı. Galizia’nın oğlu Matthew Caruana Galizia da, ICIJ için çalışan bir gazeteci ve programcı.

Milletvekilleri, eşinin de dahil olduğu ve Azerbeycan Cumhurbaşkanı’nın kızından ödeme alan bir Panama şirketi ile ilgili büyüyen bir skandal sebebiyle, Muscat’ın istifasını istemişlerdi.

2013’den beri başbakan olan Muscat, eşinin karıştığı skandal yüzünden erken seçime gitti. Yanlış bir şeyler yaptığını hep reddetti ve Galizia’nın da iddia ettiği gibi, ailesinin, rüşvetleri gizlemek için açılmış gizli off-shore hesaplarının olduğu ispat edilirse istifa etme sözü vermişti.

Parlementodaki Panama Belgeleri soruşturmasının önemli figürlerinden Alman Sven Giegold, olayla ilgili şok ve üzüntü yaşadığını söyledi. ‘Bu gibi olaylar akla Putin’in Rusyası’nı getiriyor, Avrupa Birliği’ni değil. Basına ve Avrupa Birliği’ndeki ifade özgürlüğüne karşı şiddete, kesinlikle tolerans gösterilmemeli.’

Muhalefet partileri de, Muscat’ın 2013’de Malta İşçi Partisi’nin başına geçmesinden bu yana, hukukun tehdit altında olduğunu iddia ettiler.

Geçtiğimiz yıllarda da Malta’da bomba yüklü araçlarla işlenen cinayetlerin failleri henüz tespit edilemese de, olaylarda politik bir sebep olmadığı düşünülüyor.

53 yaşında ölen Caruana Galizia, evli ve üç erkek çocuk sahibiydi.

Ebru Aksay

Check Also

Etyen Mahçupyan: Yayın organlarının esas işi tetikçilik oldu

WHatti Ahmet Davutoğlu’nun eski başdanışmanlarından Etyen Mahçupyan, Karar gazetesinde yer alan köşesinde, AKP hükümetinin “bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *