Home / İnsan Hakları / Basın Özgürlüğü / Trump’ın medya kurumlarını tehdit etmesi Anayasanın ihlali: Gazetecileri Koruma Komitesi Sert Çıktı

Trump’ın medya kurumlarını tehdit etmesi Anayasanın ihlali: Gazetecileri Koruma Komitesi Sert Çıktı

TRUMP’IN TEHDİTLERİNİN ANAYASAYI İHLAL ETME ÖLÇÜSÜ

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) yeni bir analiz yayınlayarak Amerikan Başkanı Trump’ın medya kurumları aleyhine attığı twitlerin cezai sorumlu olup, olmayacağı konusuna eğildi. Yazının derlemesi:

DONALD TRUMP, geçen hafta Twitter üzerinden, Amerikan ulusal kanallarından NBC ve Amerikan Ulusal Amerikan Futbol Ligi, NFL’yi sadece eleştirmekle kalmayıp hükümetin düzenleyici gücü ile cezalandırmakla tehdit etti. Çarşamba günü, NBC’nin kendisini rahatsız eden bir dizi haberine dayanarak, yayın lisansının tartışmaya açılmasını ve “iptal” edilme potansiyeli taşıdığını ifade eden tweetler atan Trump, NFL’nin de, İstiklal Marşı sırasında polisi protesto etmek için diz çöken oyunculara izin vermeye devam etmesi durumunda ligin vergi statüsünün değiştirilmesi önerisinde bulundu.

Trump’ın NBC lisansının veya NFL vergi statüsünün peşinden gideceği ihtimallerinin Anayasadaki etkileri üzerine çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Hükümetin eylemlerini açıkça tehdit eden eleştiri sınırlarını geçtikten sonra Trump’ın Anayasa’yı ihlal ettiğine dair güçlü bir tartışma bulunmaktadır.

Bu konuda Yüksek Mahkemede ülkenin birçok yerinde temyiz mahkemelerine ilişkin çok sayıda dava var. Son zamanlarda, BackPage LLC ile Illinois’deki Cook Bölgesi Şerifi Thomas Dart arasındaki bir davada, emekli Yargıç Richard Posner, tehditlere rağmen Trump’ın Anayasa’ya neden ters düştüğünü açıkça ifade eden beyanlarda bulundu.

Posner, birkaç on yıl süren içtihadı gerekçe göstererek Şerif’in Yasanın yasal ihlalleri nedeniyle Backpage’a dava açamaması veya davayı kovuşturamaması konusunda gücünü bir hükümet görevlisi olarak tehdit ifadeleri içinde kullanamayacağını belirtmişti.

Başkan Yardımcısı Mike Pence’in de daha önce belirttiği gibi, Trump’ın hoşlandığı veya hoşlanmadığı şeyler hakkında – hatta hakaret edici tarzında olsa bile- kendi görüşünü belirtme Anayasal hakkına sahiptir. Ancak Posner’in açıklamalarına göre, bir hükümet yetkilisi olarak, bu haklar sınırlıdır.

Trump, NBC’yi ya da NFL’yi sivil bir vatandaş olarak değil, Birleşik Devletler Başkanı olarak Beyaz Saray’ın “resmi beyanların ifade edilmesi için önceden onayladığı” Twitter hesabından tehdit etmektedir.

Trump, lisansları iptal etme veya vergi statüsünü değiştirme ile ilgili önerilen cezayı uygulamak için tek yetkiye sahip değilse bile, bu durum dava konusu edilebilir.

Trump’un NBC ve NFL’yi cezalandırma hakkındaki yorumları boş tehditler olarak görülse bile yine de bu durum Anayasa konusudur.

Ancak, NFL, son iki haftadır Trump’ın attığı tweetlerinde yaptığı yorumlardan sonra oyuncuları diz çökmemeye zorlayan bir kural düşündüklerini söyleyerek Trump’a taahhüt vermiş gibi gözükmektedir.

Ancak, NFL Oyuncular Birliği veya bireysel oyuncular, Anayasal haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Trump’ı dava etmeye karar verirse veya NBC bir duruşma talep edip Trump’ı herhangi bir işlem yapmaya zorlamak için ihtiyati tedbir kararı talep edip bir mahkeme meselesine dönüştürmesi oldukça ilginç olurdu.

Çeviren: Ebubekir Ertuğrul

Check Also

Etyen Mahçupyan: Yayın organlarının esas işi tetikçilik oldu

WHatti Ahmet Davutoğlu’nun eski başdanışmanlarından Etyen Mahçupyan, Karar gazetesinde yer alan köşesinde, AKP hükümetinin “bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *