Home / Washington / Trump’ı Birdenbire Vuran Steele’in Moskova Sex Skandalı Dosyası Giderek Ciddileşiyor

Trump’ı Birdenbire Vuran Steele’in Moskova Sex Skandalı Dosyası Giderek Ciddileşiyor

Trump’ı Birdenbire Vuran Steele Dosyası

Eski İngiltere Gizli İstihbarat Servisi MI6 çalışanı Chiristopher Steele’nin ABD’de ifade vermesi çabaları sonuç vermese de, Steele’nin merkezinde bulunduğu Özel Müfettiş Robert Mueller’in Trump-Rusya soruşturması ilerliyor.

Başkan Donald Trump’ın kampanyasının Rusya ile iddia edilen bağlantılarına ilişkin 35 sayfalık belgedeki ABD Hükümeti’nin bazı detaylarının –en çarpıcı bölümleri olmasa da– gerçekliğini onayladığına ilişkin CNN’nin ilk raporunu doğrulamıştı. 35 sayfalık dosyada Trump’ın Moskova’ya 2013 yılına gittiğinde bazı sex kayıtlarının Moskova’nın elinde olduğunu da iddia eden çok skandal iddialar vardı.

Bu iddialar önce CNN’de haber olmuş ama Buzzfeed dosyanın orijinalini yayınlayarak ABD’yi sarsmıştı.

Birkaç aylık süre zarfında hazırlanmış olan dosya Trump’ın yardımcılarının ve Rus yetkililerin resmi olmayan temaslarını içeriyor. Dosyada Trump’ın Rusya ziyareti esnasında, uygunsuz bazı cinsel eylemlerin Rus yetkili kurumlarınca kayıt altına aldığı, bu eylemlerin Trump’a karşı şantaj olarak kullanılabilecek güçte olduğu ifade ediliyor.

İşte Independent’da yayımlanan Kim Sengupta imzalı makalenin, gazeteci/avukat Seth Abramson tarafından çıkarılmış maddeler halinde özeti:

*Raporu hazırlamak için Steele’yi kiralayan kişi, Kongre’de herhangi bir şahitten daha uzun süre, 10 saat boyunca ifade verdi.

*Soruşturma tanıklarının sayfası (10, Mueller) ile bağ kurmak için geçirilen onca saat sonunda politik araştırmalar firması Fusion GPS’in kurucu ortaklarından Glenn Simpson’ın, şimdiye kadar hiç yalan söylemediği görüldü.

*Bütün soruşturmalar (Beyaz Saray, Senato ve Özel Danışman) şimdi dosyadaki tüm iddiaların son derece ciddi olduğunu gösteriyor.

*Bob Mueller, Steele’nin gizemli kaynaklarını bulmaya başladı ve bu kaynaklardan biri şimdi FBI’ya düzenli şekilde kanıt sağlıyor.

*Dosyayı bizden çok daha fazla arştıran İngiliz basınının vardığı sonuç, iddiaların bir kısmının doğru olduğu.

*Independent, üç Amerikan soruşturmasının da ‘dosyadaki iddiaların çoğunun doğrulandığı’ sonucuyla uyuştuğunu ima ediyor.

*Bu üç Amerikan soruşturması şimdi aktif olarak Steele’nin ABD’ye bizzat dosyası hakkında ifade vermeye gidip gitmediği bilgisini araştırıyor.

*Trump’ın adamlarının Steele’yi bulmak ve tanıklık etmeden gözünü korkutmak için yaptıkları gizli seyahat, hem Dems hem de Mueller tarafından görüldü.

*Rusya soruşturmasını engellemek için Nunes’u tekrar kullanan Trump’ın, Steele dosyasının ve ifadesinin ona zarar vereceğini düşündüğü ima ediliyor.

*Birkaç Cumhuriyetçi, Comey’e zarar vermek ve Trump’ı, adaleti tıkama suçlamasından korumak için Steele ile konuşmayı istiyor.

*Avukatlık ücretiyle çalışmanın ötesinde, Steele aslında araştırmasını, içeriğinden duyduğu endişeden dolayı geçen yaz FBI’ya bedava verdi.

*Independent Mueller’in, Manafort’un yasadışı faaliyetleri ile ilgili şüphe ve bilgisinin kısmen dosyadan kaynaklandığını ima ediyor.

*Paul Manafort, Roger Stone’a Steele dosyasındaki aynı iddialarla suçlanmayı beklediğini doğruladı.

*Steele dosyası, FBI’ın 15 aydır edindiği bilgilerden bile çok daha ötede içerdiği bilgiler açısından çok iyi.

*Steele’nin kaynaklarının kalitesi şimdi anlaşılıyor: Haber kaynakları D ve E, her ikisi de Belaruslu işadamı Sergei Millain.

*Steele raporunun içerideki bilgi kaynakları, bir suçlu ve Trump’ın iş ortağı Felix Sater’in de bir Steele muhbiri olduğunu söylüyor.

*Kendi isteğiyle Putin ve Trump arasında rol alan Sater, eğer bir muhbirse, Trump’ı kesinlikle bataklığa çekebilir.

*Mueller, daha önce Sater’i bir muhbire çeviren aynı savcıyı tuttu; bu da aynı şeyin tekrar olabileceğini düşündürüyor.

*Sater, belki de Trump ve Manafort soruşturmasıyla da bağlantılı olarak Trump’ın da dahil olduğu bir kara para aklama davası ile ilgili olarak halen federal otoriteye yardım ediyor.

*Independent’a göre iddialar, Trump’ın, Moskova’nın adayı olduğu yönünde ve Steele tarafından gündeme getirilen bu iddia büyümeye ve yankılanmaya devam ediyor.

*Hiç de hoş olmayan bu teoriye göre, Steele dosyası en az % 80 doğru. Şimdi, olduğundan küçük görünüyor.

*Diğer sorulardan biri de Manafort’un hiç bedavaya çalışıp çalışmadığı.

*Hem kendisinin hem de ailesinin hayatı üzerindeki tehditlere rağmen Steele, GOP ödemeli araştırmasından tek kelimelik geri dönüş yapmadı.

*FBI’a ücretsiz bilgi sağlaması sebebiyle Steele’nin söylediği ham bilgiler daima iki kez kontrol edilmeli.

*FBI iki kez kontrol etti ve şimdi Steele’nin kaynaklarını kullanıyor, onun liderliğinde iddianameyi takip ediyor ve onun işlerini çok ciddiye alıyor.

Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *