Home / Dünya / İran’ın IŞİD’in eski militanlarını Suriye’de kullandığı iddia edildi

İran’ın IŞİD’in eski militanlarını Suriye’de kullandığı iddia edildi

Iran ISID militanlarını Iraktaki Mezhep Ayrılığını Alevlendirmek İçin Kullanıyor

Iran IŞİD milislerini ABD’ye karsı etkin bir güç olarak kullanabilmek ve ABD’nin bölgedeki etkinliğini kırmak için mezhepsel ayrılıklar üzerinden IŞİD militanlarını etkinleştirerek Irak ve Suriye topraklarına gönderdiği iddiası ortaya kondu. 

Circa ile konuşan bazı ABD’li yetkililer, İran’ın istihbarat ajansı tarafından ülkenin İslam Devrim Muhafızları Kolordusu aracılığıyla koordine edilen karmaşık bir gizli operasyon içerisinde olduğunu bildiriyorlar. Görev yaptığı birimin önemi nedeniyle ismini vermek istemeyen bir ABD’li  yetkili İran’ın komşu ülkelerdeki düşmanlarına ya da ortak kuruluşlara yönelik saldırıları koordine etmek ya da planlamak için masa olarak bazı örgütleri kullanması yeni değil ve rejim sadece Lübnan’da değil, Irak ve Suriye’deki bazı örgütleri de bu amaçla kullandığını belirtti.  

ABD istihbaratınca ulaşılan bilgilere göre, İran rejiminin, eski ISIS savaşçılarını, ABD ve Batılı devletlerin çabalarını ve bölgedeki istikrarına zarar verecek  şekilde operasyonlarda  kullandıkları ileri sürülüyor. İran ağırlıklı olarak Şii Irak hükümeti ile  yakın ilişkilere sahip olması azınlık durumda olan  Sünni, Kürt, Hıristiyan ve Yezidiler için istikrarsız olabilir. Kürt halkının bağımsızlık arayışına dair pazartesi günü yapılacak referandum bir örnek. Bağımsızlık referandumu Kürtlerin yüzde 92’sini destekledi ve sadece Irak’ı değil, aynı zamanda İran’ı ve Türkiye’yi tahrik etti. Irak parlamentosu ise bu hafta çarşamba günü başbakanlıktan tartışmalı petrol şehirlerinden biri olan Kerkük’e birlikler göndermesini istedi.

Bilgi İletişim CEO’su Bob Kent, Irak’ta çalışan is adamlarına ve şirketlere yardımcı olduğu sırada , son birkaç yıldır İran’ın bölgede ISID militanlarını yeniden yapılandırdığına dair  1.200’den fazla kişiden bilgi aldığını söyledi. Kent, eski bir Hava Kuvvetleri istihbarat subayı, 2008’den beri sekiz yıldan fazla bir süredir Irak’ta yaşadı ve aynı zamanda Savunma Bakanlığı için bir sosyokültürel araştırmacılık yaptı.

Kent, şirketinin tesadüfen toplanan bilgilerin Irak’taki ve ABD’deki ABD’li yetkililerle paylaşıldığını söylediğini iletiyor ancak uyarı işaretlerinin göz ardı edildiğine inanıyor.

Bölgedeki ABD kuvvetlerine, birden fazla roketatar ve siber ekiplerle ABD Büyükelçiliği’ni aktif olarak hedef alan birden fazla tehdit olduğuna dair uyarıda bulunduklarını iletiyor.

Amerikan büyükelçiliğinden Circa’ya konuşan bir yetkili ise buna benzer birçok saldırı istihbaratı aldıklarını ancak alınan istihbaratların doğrulanmaması halinde ciddiye alınmadığını belirtti.  

Kent, ABD’nin İran’ın oluşturduğu ciddi tehditleri anlamaması veya yanıt vermemesi durumunda Irak’ın bir kez daha savaşa ve ölümcül sekter şiddete maruz kalacağından endişe ettiğini söyledi.

“Ben önümüzdeki birkaç yıl içinde olacak gelişmelerin  ABD politikasının ne olduğuna bağlı değişeceğine inanıyorum,” diyen Kent, “ABD, Irak topraklarında is yapan insanları dinelmeyecek olursa, Irak bir yıl veya bir buçuk yıl içinde İran’a kaybedecek. Irak halkının büyük bir çoğunluğunun Şii olmasına rağmen, insanların genellikle Irak yanlısı olduklarını belirten Kent,  “keskin bir milliyetçi Irak hissi var – siz Sünni, Şii, Hıristiyanlar görüyorsunuz, ancak Irk halkı mezhep ve etnik farklılık etkili olmaksızın  İranlıları ülkelerinde istemiyorlar” dedi.

Doğan Tuncer

 

Check Also

SonDakika: Mustafa Akyol Malezya’da Gözaltında

WHatti Mustafa Akyol’un konferanslar için bulunduğu Malezya’dan ayrılmaya hazırlanırken havaalanında gözaltına alındığı duyuruldu. Akyol’un Malezya’nın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *