Home / Washington / Mueller’in soruşturması Trump’ı sarmaladı: Tüm yetkililer mercek altında

Mueller’in soruşturması Trump’ı sarmaladı: Tüm yetkililer mercek altında

Hakan Karaaytu

Geçtiğimiz günlerde Washington Hatti haber sitemizde  Adalet Bakanlığı Özel Savcısı ve eski FBI direktörü Robert Mueller’in başta Flynn olmak üzere Amerika seçimleri ve Rusya ilişkisini inceleme sürecini yazmıştık. Yine aynı haberimizdeki bilgiye göre Müller’in Beyaz Saray yetkilileri ile görüşmek istediğini ve bu isteğin Beyaz Saray’dan olumlu cevap ile karşılaştığını haberimizde yazmıştık. Mueller’in bu dosyaya Başkan Trump’ın kendisine ait olan Trump Tower’da bir Rus avukat ile yaptığı görüşmeyi de dahil etti. Her geçen gün halkaları ile büyüyen bu soruşturmaya şimdi de Beyaz Saray eski basın sözcüsü Sean Spicer’in ceza mahkemeleri gibi mahkemelerde ünlenmiş Chris Mead gibi avukatlar ile anlaştığı gelen bilgiler arasında. Savcı Müller’in, Spicer’in bu hamlesini de dosyasına eklediği kulislerde dolaşan diğer bilgilerden. Spicer, bu şekilde kendisini ileride savunması için uzman avukat tutma hamlesi yapan ilk Beyaz Saray yetkilisi değil. Beyaz Saray eski iletişim sorumlularından Hope Hicks’in de daha önceden bu şekilde uzman avukatlar ile çalıştığını biliyoruz.

Bu arada Mueller’in dosyasında ilk sırada yer alan Flynn’ın bu savunma işlemleri için 1 milyon USD gözden çıkardığı yakın çevresinden gelen haberler arasında.  Flynn Amerika seçimleri için Rusya ile iletişime geçtiği iddialar arasında yer alırken Türk işadamları ile Gülen’in aleyhinde propaganda yapması için lobicilik üzerinden yüklü miktarda para aldığı ve soruşturmanın Türkiye’ye uzanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir diğer soruşturma eski danışmanlardan Roger Stone için

Özel Savcı Müller’in soruşturması dışında Temsilciler Meclisinin de yürüttüğü soruşturmada Başkanlık seçimlerinde Trump’ın ekibinde yer alan danışmanlarından Roger Stone, geçtiğimiz günlerde Temsilciler Meclisinde verdiği ifadede Rusya’nın Amerika başkanlık seçimlerine hiçbir şekilde müdahale etmediğini söyledi. Kendini yazılı bir ifade ile savunan Stone, başkanlık seçiminde Rusya’da dahil herhangi bir yabancı ülkenin müdahale etmediğini bildirdi.

Ayrıca Stone açıklamasına yapılan bu hukuki süreçlerin siyasi maksatlı bir yargılama olduğunu kazanılan seçim zaferine gölge düşürülmek amaçla yapıldığını dile getirdi. Tüm bu soruşturmalar devam ederken Trump tüm iddiaları reddetmeye devam ediyor Amerikan istihbarat daireleri ise Rusya’nın Clinton’a zarar vererek başkan olma şansını azaltmak ve Trump’ı desteklemek amacıyla kampanya yürüttüğü konusunda hemfikir.

Trump’ın Damadına Soruşturma

Donald Trump’ın danışmanı ve damadı olan Jared Kushner’e, ülke yönetimiyle ilgili yazışmalarını şahsi e-posta adresinden yapması nedeniyle soruşturma açıldı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise konuyla ilgili kendisine gelen sorulara “Bildiğim kadarıyla çok az sayıda yazışma bu yolla gerçekleşti” diye yanıt verdi.

Kushner’in avukatı, şahsi e-posta adresinden yapılan yazışmaların sayısının 100’ü geçmediğini söylemişti.

Donald Trump, geçen yılki seçim kampanyası boyunca Hillary Clinton’ın dışişleri bakanı olduğu dönemde yazışmalarını kişisel e-posta adresi üzerinden yapmasını eleştirmiş ve bunu kampanya malzemesi haline getirmişti. Trump, Clinton’ın bu yüzden hapse girmesini sağlayacağını öne sürmüştü.

 

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *