Home / Türkiye-ABD Ilişkileri / Zarrab, Halkbank ve Çağlayan davası yeniden ertelendi

Zarrab, Halkbank ve Çağlayan davası yeniden ertelendi

WHatti

Reza Zarrab davasının bir süre daha ertelenmesi gündemde.

Bugün New York’ta yapılan ‘konferans’ celsesinde taraflar asıl ve jürili duruşmaların tam tarihlerini belirlemek üzere toplandılar. Zarrab davası ilk olarak 2017 yılının Şubat ayında yapılacağı karara bağlanmıştı. 2016 yılının sonunda yapılan celselerde ise savunma, savunma yapmak için zamana ihtiyaçları olduğunu kaydetmiş, ve sonuçta davalar önce Ağustos, sonra Ekim ayının sonuna kaydırılmıştı.

Eylül ayı başında ise bu kez New York Güney Bölgesi Savcılığı, Zarrab hakkındaki iddianameyi genişletmiş ve içine hem Halkbank’ı merkeze oturtmuş, hem de eski bakanlardan Zafer Çağlayan’ı da sanıklardan biri haline getirmişti.

Bu gelişmelerden sonra bu kez de savunma yeni iddianameyi inceleyebilmmek için tekrar erteleme talep etti.

Bugün New York’taki celse sonucuna göre asıl jürili duruşmalar en erken 27 Kasım tarihinde başlayabilecek. Bu tarihin de bir süre daha ertelenebileceği düşünülüyor.

Yani Zarrab ve Çağlayan davası, 25 Eylül günü New York’ta yapılan celseye göre Kasım ayı sonundan önce başlamayacak ama bir süre daha ertelenebilir.

Pranga

Celseye katılan CHP Genel Başkan yardımcısı ve milletvekili Erdal Aksünger’in sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre celseye hem Zarrab hem de Halkbank’ın tutuklu sanığı Mehmet Hakan Atilla ayaklarında prangayla geldi.

Daha önceki pek çok duruşmada her iki sanıkta salona prangayla getirilmemişlerdi.

Celseye katılan CHP Genel Başkan yardımcısı Erdal Aksünger’e göre Zarrab’ın avukatları Türkiye’den şahit belirleyebileceklerini söylediler. 15 civarında şahit olduğu ifade edildi. Ancak şahitlerin ABD’ye gelemediklerini,gelirlerse tutuklanacakları korkusu olduğunu ,bu nedenle konferans ile katılacaklarını söylediler

Yine Aksünger’in twitlerine göre şahitlerin celse için New York’a mı gelecekleri yoksa telekonferans yöntemiyle mi ifade verecekleri konusu kesinleşmedi. Savcı bu şahitlerin kimler olduğunu sordu.Savunma avukatları Türkiye’ye gidip görüşmelerden sonra isimlerini vereceklerini söyledi.

Aksünger ayrıca cezayı bu mahkeme sanıklarının mı yoksa Türkiye’nin mi alacağının belli olmadığını yine aynı mülakatta belirtti.

Check Also

Ve Zarrab davasının savcılığı baklayı çıkardı: iddianamede ismi açıklanmamış başkaları da var

Ilhan Tanir, Washington DC Reza Zarrab davasina eklenen tutuklu Halkbank eski genel müdür yardımcısı Mehmet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *