Home / Dünya / Amerika Kıtaları / Trump protestoları Amerikan Futbol Ligi’ni Sardı

Trump protestoları Amerikan Futbol Ligi’ni Sardı

Hakan Karaaytu 

Trump protestoları bu seferde Amerikan Futbol Ligi’ne sıçradı

ABD başkanı Donald Trump’ın Amerikan Futbol Ligi (NFL) yer alan bazı sporculara yönelik ‘kovun’ açıklamasından sonra NFL’de Başkan Trump’a yönelik protestolara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bildiğiniz üzere ilk kez 2016 yılında San Francisco 49ers takımı oyuncusu Kaepernick, Green Bay Packers ile yaptığı gösteri maçı öncesi ulusal marşı protesto etmişti. Ayağa kalkmadığı için eleştirilerin hedefi olan Kaepernick, “Siyahlara ve renkli insanlara baskı kuran bir ülkenin bayrağı altında saygı duruşunda bulunmayacağım” demişti ve ardından bu protesto hızlı bir şekilde ülke geneline yayılmıştı. ABD’de, 5 Temmuz 2016’da Louisiana eyaletinde Alton Sterling, 6 Temmuz’da da Minnesota eyaletinde Philando Castile adlı iki siyahi, beyaz polisler tarafından öldürülmüş ardından ülke genelinde ırkçılığı hedef alan protestolar düzenlenmişti.

Geçtiğimiz hafta sonu Jacksonville Jaguars ile Baltimore Ravens takımları arasında Wembley’de oynanan karşılaşma öncesi, bazı oyuncular Trump’ı yine bu şekilde diz çökerek protesto ettiler. Resmi twitter hesabından ‘bu oyuncuları kovun’ çağrısı yapan Trump’a ilk eleştiri J.Jaguars takımı sahibi Shahid Khan’dan aynı protestoya katılarak geldi.

NFL ligindeki birçok takim pazar günü Trump’a tepki olarak, Trump’ın kınadığı şekilde Amerikan Milli Marşı söylenirken dizlerini yere koyarak protesto ettiler. Bu şekilde yaklaşık 150 NFL oyuncusunun protesto ettiği gazete manşetlerine pazartesi günü girdi.

Amerika tarihinde ilk kez olmayan bu tarz protestolar 1968 Olimpiyatı’nda 200 metre yarışında rekor kıran Tommie Smith ve aynı yarışta 3. olan John Carlos da madalya töreninde ellerini yumruk şeklinde havaya kaldırarak ABD’deki ırk ayrımcılığını protesto etmişti. Bunun sonucu iki atlet de milli takımdan uzaklaştırılmıştı.

Bir protesto da NBA’den!

Başkan olduğu günden bugüne kadar birçok ödül töreninde, yürüyüşlerde, etkinliklerde çok sert bir şekilde protesto edilen Trump’a, Amerika Futbol Ligi’nden sonra şimdi de Amerikan Basketbol Ligi oyuncuları protestolarıyla eklendi. Her sene NBA şampiyon takımını Beyaz Saray’da ağırlayan Amerikan Başkanının bu seneki misafirleri 2016-2017 şampiyonu Golden State Warriors olacaktı.  

Başkan Trump’ın Beyaz Saray davetine katılamayacağını bildirerek protesto ile yanıt veren Stephen Curry’e Trump’dan cevap gecikmedi. Trump twitter hesabından “Beyaz Saray’a gitmek şampiyon takım için büyük bir onur anlamına gelir. Ancak Stephen Curry tereddüt ediyor, bu nedenle davet geri çekilmiştir” dedi.

Trump’ın bu açıklamasından hemen sonra ilk destek Golden State Warriors’un final serisindeki rakibinin yıldız oyuncusu LeBron James’ten geldi. Resmi twitter hesabından Curry’nin zaten daveti reddettiğini hatırlatan James ayrıca “sen gelene kadar Beyaz Saray’a gitmek bir onurdu” ifadelerini kullandı. James’in bu twiti, twitter tarihinden en çok RT edilen ve ‘beğenilen’ ilk 10 tweet arasına girdi.

Türkiye’de de İzmir Marşı!

Dünyanın değişik yerlerinde olduğu gibi Türkiye’de insanların en kalabalık olduğu yerlerden biri olan tribünler protestolar için kullanılan yerler arasında. Türkiye’de ise en çok kullanılan iki söylem var. Bu söylemlerden birisi ‘İzmir Marşı’ bir diğeri ise ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ sloganı. Bu ikisi de özellikle son iki yıl içerisinde laikliğin kaybolduğunu düşünen taraftarların AKP yönetimine karşı kullandığı bir protesto aracı.  

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe’nin Sturm Graz’la karşılaştığı UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme rövanş maçını izlemek için Ülker Stadyumu’na gelmiş ve taraftarın karşılaşmanın ikinci yarısındaki İzmir Marşı ile karşılaşmıştı. Binlerce taraftar İzmir Marşı’nın ardından hep bir ağızdan “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde tezahüratta bulunmuştu.

Her yer rüşvet her yer yolsuzluk

17-25 Aralık rüşvet operasyonlarında sonra ilk kez Fenerbahçe tribünlerinden yükselen “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” protestosu ülke genelinde yayılmış ve birçok taraftar hükümeti tribün aracılığı ile eleştirmişti.

Rabia İşareti

Yeşil sahalarda sadece ülke içi protestolar yer almamış uluslarası konularda da dikkat çekmek için bazı oyuncular problemli gördüğü konuları protesto etmişti. Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu, Mısır’da Müslüman Kardeşler yanlılarına desteği simgeleyen Rabia işaretiyle farkındalık yaratmaya çalışmıştı.

Yüce Atatürk!

Fethiyesporlu futbolcuların, Fenerbahçe maçı öncesi tişörtleri ile ortaya çıkarttıkları “Yüce Atatürk” yazısı da PFDK’lık olmuştu.

TFF bu durumla alakalı bir açıklama yapmış ve bu yapılanın, uluslararası futbol oyun kurallarına aykırı olduğu vurgulamıştı. Bu arada açıklamada Fethiyespor’a “Milletçe sahiplenilen değerleri, sadece kendilerine mal ederek tartışma yaratmak için kullandıkları” suçlaması da yöneltilmişti.

Görüldüğü üzere siyasetin her alana tesir ettiği mevcut ortamda halkın duyarlılıklarının tribünlere yansıması hem Türkiye’de hem dünyada kaçınılmaz bir durum.

 

Check Also

İran’ın IŞİD’in eski militanlarını Suriye’de kullandığı iddia edildi

Iran ISID militanlarını Iraktaki Mezhep Ayrılığını Alevlendirmek İçin Kullanıyor Iran IŞİD milislerini ABD’ye karsı etkin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *