Home / Türkiye-ABD Ilişkileri / Erdoğan’ı protesto eden Amerikalı WHattı’na konuştu

Erdoğan’ı protesto eden Amerikalı WHattı’na konuştu

Ilhan Tanir, Washington DC

Bir başka Erdoğan ziyareti yine şiddet ve yumruklarla anılarak bitti.

Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Trump ile görüşmeden önce son kez New York’taki Türk ve Müslüman azınlığa hitap etmek üzere kameralar önüne geçti. Konuşma başladıktan bir süre sonra ise salonda bulunan 7 protestocunun 6’sı ayağa kalkarak, Erdoğan’ı protesto ettiler. 7. protestocu ise olanları filme aldı.

Bu protestoculardan biri olan Meghan Bodette bir Kürt ve telefonda Washington Hatti‘na, ”Erdoğan’ı Suriye’deki ve bölgedeki Kürtlere karşı izlediği politikalardan dolayı protesto ettiğini” kaydetti. ”Bu kadar anti-demokratik bir diktatör ABD’ye rahatça konuşamamalıydı” dedi. ”Bu şekilde proteste ederek bu olanlara dikkat çekmek istedim” dedi.

Meghan Bodette, toplantı öncesi salonda farklı yerlere oturduklarını, hep birlikte protesto etmeye başladıklarını, ve mümkün olduğunca çok ses çıkarmaya ve gürültü etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Toplantıdan önce herkes gibi biletleri olduğu ve içeri girdiklerinde arandıklarını anlatan Meghan, herhangi bir zorlukla karşılaşmadıklarını zaten illegal bir şey de yapmadıklarını söyledi.

 

Erdoğan’ın TASC toplantısına katılarak protesto eden 7 protestocudan 3’ü resimde görülüyor. Meghan Archy, kadın, WHatti’na konuştu

Her ne kadar bu kez Erdoğan’ın korumalarının bizzat protestocuları darp edip, etmediği henüz açıklığa kavuşmamış olsa da, şiddetin yine Erdoğan’ın bulunduğu yerde baş göstermesi, ABD yetkilileri ve medyasından büyük ilgi gördü.

Tepkiler

Amerikan Kongresindeki İstihbarat Komitesindeki kıdemli milletvekili Adam Schiff, ”videodan görüldüğü kadarıyla Erdoğan’ın güvenlik güçleri bir kez daha Amerikan protestoculara saldırdı. Eğer öyleyse bu haydutlar hemen gözaltına alınmalı” twiti attı ve binlerce kez bu tweet, RT edildi.

Demokrat partinin ileri gelen figürlerinden biri olan Howard Dean de bir tweet atarak ”Erdoğan’ın güvenlik güçleri protestocuları New York’ta dövdü. Bu ikinci kez oldu. Trump’ın Erdoğan’ı övmesi değil, sınırdışı etmesi gerekir” çağrısında bulundu.

New York Times’dan BBC ve Washington Post’a bütün ileri gelen ve birçok diğer Amerikan medya kanalları ve online haber siteleri protestocu şiddetini genişçe gördü.

CNN

 

 

Check Also

Ve Zarrab davasının savcılığı baklayı çıkardı: iddianamede ismi açıklanmamış başkaları da var

Ilhan Tanir, Washington DC Reza Zarrab davasina eklenen tutuklu Halkbank eski genel müdür yardımcısı Mehmet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *