Home / Türkiye-ABD Ilişkileri / Trump ve Erdoğan KRG referandumunu ret etti, ciddi sonuçları hatırlattı

Trump ve Erdoğan KRG referandumunu ret etti, ciddi sonuçları hatırlattı

WHattı

Beyaz Saray Başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan görüşme hakkında bir açıklama yayınladı. Açıklamada, iki lider ”KRG’nin 25 Eylül için planlanmış olan referandumunu red ettiklerini teyit ettiler ve eğer referandum gerçekleşirse bunu ciddi neticeleri olacağını” belirtmesi dikkat çekti.

Açıklamada ayrıca Kürt liderlerinin bütün anlaşılmaz konuları içeren yoğun bir müzakere sürecini kabul etmesini ve bunun ABD ile Türkiye tarafından destekleneceğini ifade ettiler.

İki liderin ayrıca ”ABD ile Türkiye arasında stratejik ortaklığı ve bölgesel istikrar ve terörizmi mağlup etmek için beraber çalışmaya devam etmeyi teyit ettiler.”

Here is the full readout:

Readout of President Donald J. Trump’s Meeting with President Recep Tayyip Erdogan of Turkey

President Donald J. Trump met today with President Recep Tayyip Erdogan of Turkey. They reaffirmed the strategic partnership between the United States and Turkey and agreed to continue working together to foster regional stability and defeat terrorism in all its forms.  The two leaders reaffirmed their rejection of the planned Kurdistan Regional Government’s referendum on September 25th, and the serious consequences that would follow if it occurs.  They called on Kurdish leaders to accept the process of intense negotiations on all outstanding issues which the United States and Turkey are prepared to endorse and support.

Check Also

Ve Zarrab davasının savcılığı baklayı çıkardı: iddianamede ismi açıklanmamış başkaları da var

Ilhan Tanir, Washington DC Reza Zarrab davasina eklenen tutuklu Halkbank eski genel müdür yardımcısı Mehmet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *