Home / Washington / Soruşturma, Beyaz Saray’ın Mike Flynn’in faaliyetlerinden ne zaman haberi oldu konusuna odaklandı

Soruşturma, Beyaz Saray’ın Mike Flynn’in faaliyetlerinden ne zaman haberi oldu konusuna odaklandı

Hakan Karaaytu

Amerika seçimlerinin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen seçim hala ülke gündeminin ilk sırasında yer alıyor. Oyların açılmaya başladığı dakikalarda başlayan ‘Seçimlere Rusya müdahale etti mi’ sorusu anlaşılan o ki daha ülke gündeminde yer almaya devam edecek. Bildiğiniz üzere Micheal Flynn seçimlerden hemen sonra Başkan Trump’ın tavsiyesi ile istifa etmişti. Flynn’ın Rusya ile olan ilişkilerine yönelik bulguları inceleyen Özel Danışman Robert Mueller bu zincire Beyaz Saray’ın bu bulgular hakkında ne bildiğini de ekledi. Özellikle Trump’ın bu soruşturmayı engellemeye çalışıp çalışmadığını bilmek isteyen Mueller Beyaz Saray yetkilileri ile görüşmeler yapmak istiyor. Flynn’ın istifasından sadece bir gün sonra Oval Ofiste FBI direktörü James Comey ile görüşen ve Flynn için bir soruşturma başlatmamasını söyleyen Trump’ın bu isteğini Mueller takibe aldığı söyleniyor. Bu görüşmeden çok kısa bir süre sonra ise Trump’ın Comey’i FBI direktörlüğünden kovması Müller’in Trump’ın neyi gizlemeye çalıştığı konusunda odaklandığını akıllara getiriyor.

Bu hafta ise Flynn’ın soruşturulduğu bu soruşturmaya bir yeni isim daha eklendi; Paul Manafort. Seçim kampanyasında Trump’ın ekibinde yer almış ve kampanyanın lider yöneticilerinden birisi olmuştu. Özel müfettiş Müller, Manafort’un seçim döneminde lobicilik faaliyetleri sırasında yasalara aykırı davranıp davranmadığını araştırmak için soruşturmaya ekletmişti. Alexandra’da ki evine izinli bir arama düzenleten Müller Manafort’un evindeki yabancı banka hesapları ve vergilere ait belgeleri inceletmişti. Manafort’un sözcüsü Jason Maloni, çarşamba günü Washington Post gazetesinin ortaya attığı iddia üzerine bir yazılı açıklama yaparak eski kampanya yöneticisi evinin arandığını doğruladı, ancak baskının tarihiyle ilgili bir bilgi vermedi. Maloni, “Bay Manafort güvenlik güçleriyle her zaman işbirliği içinde olmuştur ve o sefer de aynı şekilde hareket etmiştir” ifadesini kullandı.

ABD İstihbarat Raporu: Putin Trump’ın seçilmesi için siber müdahalede bulundu

Tüm bunlar olurken Amerika’nın Ocak ayı istihbarat raporlarına göre Rus yetkililer seçimleri doğrudan etkilemiş gözüküyorlar. Rus hackerların ABD seçimlerine müdahalesini araştıran istihbarat raporunun gizliliği kaldırıldı ve kamuoyuyla paylaşıldı. Rapora göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, seçimi Donald Trump’ın kazanabilmesi için direkt olarak müdahil olduğu bir siber kampanya yürüttü. Rusya tarafı ise bu ithamları ilk gün olduğu gibi hala israrlı bir şekilde reddediyor. Tüm bu seçim soruşturmaları ve ardından devam eden şahısların incelemeleri devam ederken Beyaz Saray özel hukuk danışmanı Ty Cobb Beyaz Saray’ın devam eden soruşturma hakkında konuşmak istemediğini ancak soruşturmaya yardım etmek için tamamen işbirliğine hazır olduğunu duyurdu.

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *