Home / Washington / Trump seçim kampanya müdürü Manafort yıllarca FBI’ın gözetimi altında imiş

Trump seçim kampanya müdürü Manafort yıllarca FBI’ın gözetimi altında imiş

CNN’e konuşan kaynaklarca, Rusya’nın seçimlere müdahalesi soruşturmasının merkezinde yer alan yüksek dereceli bir kampanya yetkilisinin dahil olduğu ve olağanüstü bir adım olarak nitelenen olayda, Amerikan müfettişleri, seçimden önce ve sonra, gizli mahkeme emirleri uyarınca Trump kampanyası eski başkanı Paul Manafort’u dinledi ve izledi.

Hükümetin merakı, Manafort’un Trump ile konuştuğunun bilindiği bu yılın başında da devam etti.

Soruşturmaya yakın olan üç isme göre toplanan istihbarattan Manafort’un, kampanyaya yardım etmeleri konusunda Ruslar’ı cesaretlendirdiğine ilişkin iletişimleri içeren kısmı, müfettişler arasında endişelere yol açtı. Bu kişilerden ikisi delillerin kesin olmadığını belirtti.

Rusya’nın seçimlere dahli ile ilgili soruşturmanın başında bulunan özel danışman Robert Mueller’in ekibi, bu görüşmelerin detaylarını elde etmiş durumda.

Mahkeme tarafından Yabancı İstihbarat Gözetim Yasası( Foreign Intelligence Surveillance Fact=FISA)’ya verilen bu gizli yetkilendirme emri, Manafort 2014’te başlayan FBI soruşturmasına dahil olduktan sonra başladı.

Gözetleme geçen yıl delil yetersizliğinden ötürü bazı noktalarda kesildi.

FBI, en az bu yılın başlarına kadar genişleyen yeni FISA yetkilendirmesini elde ettikten sonra gözetlemeyi tekrar başlattı.

Kaynaklar ikinci yetkilendirmenin, FBI’ın Trump kampanyası ortakları ve şüpheli Rus operatörleri arasındaki bağı soruşturma çabalarının bir parçası olduğunu söylüyor. Bu tür yetki emirleri üst Adalet Departmanı ve FBI yetkililerinin onayını gerektirir ve FBI mahkemeye emir konusu kişinin yabancı bir gücün ajanı olarak faaliyet gösterebileceğine ilişkin şüpheleri gösteren delilleri sunmalıdır.

Yeni yetkinin ne zaman başladığı belli değil. FBI’ın görüşü Manafort ve şüpheli Rus operatörler arasındaki irtibatın yakalanmasından sonra geçen sonbaharda derinleşmişti. FISA yetkisinin bir parçası olarak bu yıl FBI, Manafort’a ait bir depolama tesisi araştırması yürüttü. Ne buldukları bilinmiyor.

Yine kaynakların söylediğine göre, Manafort ve Trump arasındaki görüşmeler, Trump göreve başladıktan sonra da devam etti. Ta ki FBI’ın Manafort soruşturması  kamuoyunca bilinceye dek. Trump ve Manafort’un avukatları, durmalarını söyleyinceye kadar devam ettiler.

Trump’ın kendisinin gözetim altında tutulup tutulmadığı ise belli değil.

Beyaz Saray ve Manafort’un bir sözcüsü de konuyla ilgili yorum yapmayı reddettiler.

Manafort daha önce de, seçim döneminde ‘bilerek’ Rus istihbarat elemanları ile görüştüğü ve Amerika’nın çıkarlarını zayıflatacak herhangi bir Rus çabasına dahil olduğu iddialarını reddetmişti.

Kaynaklara göre FBI, daha sonra kampanya başkanı olacak olan Manafort ve damat Kushner’in de katıldığı, Hillary Clinton hakkında negatif bilgi sözü veren Rus avukatın da dahil olduğu ve Donald Trump Jr.’ın başkanlığındaki toplantının yapıldığı 2016’da dinleme yapmıyordu.

Bu boşluk savcılar ve sayısız görüşmede suç teşkil edebilecek delil arayan müfettişler için önemli olabilir. Bu deliller de şüpheli Rus hükümet elemanları ve Trump ortakları arasındaki ilişkiyi aydınlatabilir.

FBI’ın Manafort’a olan ilgisinin kaynağı ne?

FBI’ın Manafort’a olan ilgisi 2014’e uzanıyor. Kısmen, eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukovych hakkındaki bir Amerikan soruşturmasının akıbeti olarak… Yanukovych’in partisi yolsuzluk yapmakla suçlanmış ve Ukrayna makamları yurtdışına milyonlarca dolar kaçırdığını iddia etmişti.

Müfettişler, Manafort’un firmalarının ve diğer Amerikan danışmanlık şirketlerinin eski Ukrayna rejimi ile çalışıp çalışmadıklarını bulmak için yıllarca çalıştılar.

Geçen yıl Adalet Bakanlığı savcıları Manafort ya da diğer firmaları suçlayacak delil olmadığı sonucuna vardılar.

Yenilenen gözetim

Manafort, Ağustos ayında kampanya müdürlüğünden istifa etti. FBI, karşı istihbarat ajanlarının, Trump ortakları ve Rusya arasında tuhaf bağlantılar olduğunu düşündüklerini farketti.

Eski ve mevcut resmi kaynaklara göre CIA de, Rusya Devlet Başkanı Putin’in kendi istihbarat servisine Amerikan seçimlerine müdahale edilmesi emrini verdiğine inanan insani istihbarat kaynaklarından aldığı bilgileri geliştirdi.

FBI gözetleme takımı da yeni bir FISA yetkilendirmesiyle Manafort’u tekrar gözlemlemeye başladı.

Trump’ın avukatı da baskı altında

Bu arada senato, Trump’ın avukatı Michael Cohen ile yapılacak toplantıyı iptal etti. Sebep olarak da Cohen’in medyaya konuşarak, daha önce varılan anlaşmayı bozmuş olması tahmin ediliyor. NBC News’in haberine göre komite Cohen’i mahkemeye çağırdı. Karşılıklı anlaşmaya göre ne milletvekilleri ne de Cohen’in kampanyası, ifade hakkında basına konuşmayacaktı. Komite üyeleri, ifade öncesi Rusya ile yapılan gizli anlaşma iddialarının reddini içeren bir bildiri yayınlanmış olmasından dolayı üzgünler.

Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *