Home / Dünya / Esad yönetiminin müttefikleri Suriye’yi yeniden inşa etmek için kolları sıvıyor

Esad yönetiminin müttefikleri Suriye’yi yeniden inşa etmek için kolları sıvıyor

ABD’deki önemli Suriye uzmanlarından olan Steven Heydemann, Brookings Kurumu websayfasında bir yazı yazarak, iç savaşın sonuna yaklaşıldığını düşünen Esad yönetiminin son zamanlarda savaşça yıkılan ülkenin yeniden inşası için yaptığı hazırlıkları inceledi. Yazıd, Esad’ın yanında yer alan İran ve Rusya’nın önümüzdeki dönemde yapılması beklenen inşada büyük roller almasının beklendiği görülüyor. Yazının özeti:

Suriyeli yetkililer halk ayaklanmasından  bu yana ilk kez 17 Ağustos’ta Damascus Uluslararası Fuarı’na nezaret etti. Esad rejimi tarafından çok önemsenen bu fuar, 6 yıl önce başlayan ayaklanma karşısısında elde edilen zaferin bir sembolü olarak tanıtıldı.

IŞİD ve muhalifler tarafından askeri operasyonların devam etmesine rağmen Fuar Organizasyonları Genel Direktörü al-Kartally AFP’ye, fuarın Suriye’nin yeniden inşasının sinyali olduğunu aktardı.

Suriye’nin yeniden inşasına ilişkin yapılacak olan karlı inşaat sözleşmeleri, birçok ülkenin ve firmanın iştahını kabartıyor.Yeniden inşa sürecinden en çok faydalananlar, Esad rejiminin en yakın müttefiki olan Rusya ve İran olmuş durumda.

Yaklaşık iki yıl önce Suriye’ye giden Rus ticaret heyeti, Rus şirketlerinin savaş sonrası yapılacak olan inşa faaliyetlerine öncülük edeceğini açıklamıştı. Söz konusu ziyaret sonrasında iki taraf arasında yaklaşık 1 milyar dolarlık anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşmayı müteakip yakın bir zamanda, Rus özel güvenlik yüklenicileri askeri operasyonlardaki katkılarından dolayı petrol ve gaz anlaşmaları ile ödüllendirildi.

Rejimin en önemli finansal destekçilerinden olan İran, Suriye devleti ile yeni ticaret anlaşmaları imzaladı ve vatandaşlarına Suriye’den gayrimenkul almaları konusunda teşviklerde bulundu. İran ayrıca 40 firma ile Damascus Fuarı’nda en fazla varlık gösteren ülke durumundaydı.

Ağustos ayının başında ilk kez düzünlenen Suriye’nin yeniden inşası fuarına ev sahipliği yapan Çin, fuar sırasında Çin-Arap iş grubu olarak Suriye’de endüsrtiyel park inşası için Suriye devleti ile 2 milyar dolar değerinde bir mutabakata vardı.

Suriye’nin komşu devletleri de savaş sonrası ülkenin yeniden inşasında pastadan pay alma konusunda çok istekli. Haziran ayı sonlarında Umman “Suriye Yeniden İnşa 2017” adı altında uluslararası bir konferansa ev sahipliği yaptı. Libya ise Tripoli limanının daha fazla inşaat malzemesine yer temin edebilmesi için liman genişletme çalışmalarına başlamış bile.

Muhaliflerin yanında yer alan devletler bile yeniden inşa faaliyetlerine olta takma peşinde. Şubat ayında Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Erdoğan’ın ziyareti sırasında bir Türk gazetesine demeç veren Suudi Ticaret Odası Başkanı Abdulrahman Abdullah Al Zami, Suriye’de savaşın bir yıldan kısa süre içinde sonlanacağını ve Türkiye ile Suudi Arabistan’ın Suriye’nin yeniden inşacıları olacağını ifade etti.

Bununla birlikte, Esad rejiminin Suriye’nin hiç olmadığı kadar istikrarlı olma yolunda olduğuna dair verdiği imajın gerçeği yansıttığını söylemek pek mümkün değil. Rejimin ülkenin yeniden inşası konusuna dair bu aceleci tavrı, şiddetin artmasına yönelik yeni bir başlangıçtan da öte sonuçlar doğurabilir.

Damascus Fuarı açılışında konuşan Esad, İran,Rusya ve Hizbullah’a teşekkür etti ve Suriye’nin gençliğini ve altyapısını kaybettiğini ancak,daha sağlıklı ve homojen bir toplum yapısı kazandığını söyledi. Esad konuşmasında ayrıca, Erdoğan’ın güvenilmez politik bir dilenci olduğunu ve Türkiye’nin yeniden inşa sürecinde yer almayacağını ifade etti. Umman heyetinin ziyareti sırasında açıklama yapan Başbakan Khamis de yatırım önceliğinin terörizme karşı savaşta Suriye’nin yanında yer alan ülkelerin iş adamlarına verileceğini belirtti.

Rejimin ülkenin yeniden inşasına ilişkin yaklaşımı, ülkenin yeniden inşasını destekleyip desteklemeyecekleri eğer destekleyeceklerse bu desteği nasıl sağlayacakları konusunda bir sonuca varamayan Amerika Birleşik Devletleri,Avrupa Birliği,Japonya ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar açısından birtakım önemli sonuçlar içeriyor. Dış aktörler yeniden inşaya katılımlarını kalıcı barışı sağlayacak prensipler ile bağdaştırmayı seçmedikleri sürece , rejimin olası zaferi daha uzun sürecek şiddet olaylarının başlangıcı olacaktır.

Check Also

İran’ın IŞİD’in eski militanlarını Suriye’de kullandığı iddia edildi

Iran ISID militanlarını Iraktaki Mezhep Ayrılığını Alevlendirmek İçin Kullanıyor Iran IŞİD milislerini ABD’ye karsı etkin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *