Home / Washington / Trump’ın Rusya soruşturması tekrar alevlendi: İşte son dört gelişme

Trump’ın Rusya soruşturması tekrar alevlendi: İşte son dört gelişme

Trump yönetiminin görev suresi bitmeden hakkındaki iddialar ve soruşturmalar nedeniyle görevinden alınacağına veya istifa etmek zorunda bırakılacağına dair slate.com da yayinlanan gunluk rapora gore seçimlerde Rus parmağı olduğuna ilişkin soruşturma Trump’in başını ağrıtabilir.

Son günlerde Amerikan medyasında fazla yer bulamayan Amerikan Başkanlık seçimlerinde Rusya’nın parmağı olup olmadığına dair soruşturma bir kisim yeni iddiaların ortaya atılması dolayısıyla  yeniden gazete başlıklarında on sıralarda  yer almaya başladı. Buna sebep olarak gösterilen son günlerde öne çıkan iddialar ise söyle;

1: Facebook yönetiminin 2016 yılında seçimlerden önce Teksas’da Clinton’a karsı bir miting düzenleyen iki yüz binden fazla üyesi bulunan  göçmen karşıtı bir facebook grubunun Rusya üzerinden yönetildiğine dair baz bilgilere ulaştığı belirtiliyor.

2: Bloomberg’de ki bir habere göre; Rusya soruşturmasında  eski FBI başkanı Muller tarafından 2016 yılına ait Rusya kaynaklı hesapların veya Rusya’dan etkileşimlerin dahil olduğu sosyal medya hareketlerinin soruşturmaya dahil edildiğine dair bilgiler ortaya cikti.

3: NBC’de yer alan bir habere göre ise Michael Flynn’in oğlu Rusya soruşturmasına dahil edildi. Flyn’in oğlu daha önce babasına ait olan lobi faaliyetleri yürüten bir kuruluşta çalışıyordu. Muller soruşturmaya Michael G. Flynni  de dahil ederek lobicilik faaliyetleri yolu ile Rusya veya Türkiye’den herhangi bir şekilde bir para akisi olup olmadığına dair bilgilere ulaşmayı hedefliyor.

4: Flynn’in lobicilik şirketinin ABD ve Rusya şirketlerinin beraber Orta Doğu’da nükleer enerji santralleri kurulmasına dair yapılan projede yer aldığı ortaya cikmisti. Wall Street Journal’in bir haberine göre ise Flynn’in bu projede yer almaya Trump yönetimine güvenlik danışmanı olarak atandıktan sonrada  devam ettiği ileri sürülüyor.    

Dogan Tuncer

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *