Home / Washington / Trump’ın Avukatları Damat Kushner’in Rusya Soruşturmasından Dolayı İstifa Etmesini Tavsiye Etmiş

Trump’ın Avukatları Damat Kushner’in Rusya Soruşturmasından Dolayı İstifa Etmesini Tavsiye Etmiş

Donald Trump ve Batı Kanadı, damat Jared Kushner ve Rusya bağlantıları ile ilgili olarak halk önünde oluşturdukları cepheyi muhafaza ederken, Wall Street Journal perde arkasında Başkan’ın ekibinin, Kushner’in Beyaz Saray danışmanlığı görevinden istifa etmesi gerektiğine inandığını yazdı.

Slate’den Elliot Hannon’un haberine göre Trump’ın avukatları, Kushner’i Rusya soruşturmasında legal bir komplikasyon olarak gördükleri için bu noktaya Haziran ayında gelmişlerdi. Gazeteye göre, Kushner’in yanlış bir şey yapmadığına olan inancı sebebiyle, Trump bunu reddetti.

Trump’ın avukatlarına göre problem, Kushner’in kampanya ve geçiş dönemi boyunca Ruslarla en çok(4 defa) irtibat halinde olan kişi olması ve yabancılarla olan hiçbir görüşmesini güvenlik kontrol formlarında rapor etmemiş olması. Avukatlar ayrıca Kushner’in varlığının yanlışlıkla Mueller soruşturmasını genişletebileceğinden de endişe ediyor.

Wall Street Journal haberinden..

Hukuk takımından bazı isimlerin endişelerini Haziran ayında  Sayın Trump’a bildirmesinin ardından, Sayın Kushner’in düşürülme ihtimaline karşı hukuk ekibi hazırlıklı olmaya başladı. Kushner’in ayrılması ile ile ilgili açıklamada insanların habere öncesinden alışkın olduğu söylendi…

Trump’ın avukatları kamuoyuna açıklanmamış buluşmanın farkındaydı: Olayı bilenlere göre Haziran 2016’da Trump Tower’daki ilk toplantıda Kremlin ile bağı olan bir Rus avukat, Sayın Kushner ve Başkan’ın en büyük oğlu Donald Trump Jr. vardı. Beklenti toplantının kamuoyuna açıklanmasıydı. Hukuk ekibinin üyeleri  Haziran’da zaten bu siyasi düşüşü yönetmek için konuşmalar geliştirmişlerdi(Kushner’in muhtemel istifa açıklaması gibi). Belgeleri bilen kişilere göre Kushner adına yapılan açıklama Kushner’in politik çevrenin son derece toksik hale gelmiş olmasından dolayı duyduğu ğişmanlığı içeriyordu;  yapılan standart bir toplantının Trump’ı eleştirmek için bir silah haline getirildiği söylendi.

Trump’ın uzun zamandır avukatlığını yapan ve  Temmuz ortasına kadar hukuk ekibinin liderliğini üstlenen Marc Kasowitz, hiçbir zaman Kushner’in istifasını diğer avukatlarla tartışmadığını ve Trump’a Kushner’i görevden almasını tavsiye etmediğini söyledi. John Dowd, Haziran’da ekibe katıldıktan sonra liderliği Kasowitz’den aldı ve Kushner’in istifa etmesi gerektiği değerlendirmelerine katılmadığını söyledi.

Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *