Home / Türkiye-ABD Ilişkileri / Reza Zarrab bir kez daha duruşmaları erteleme peşinde

Reza Zarrab bir kez daha duruşmaları erteleme peşinde

WHatti

Pazartesi günü New York’ta yeniden yargıç karşısına çıkan Reza Zarrab, beklendiği gibi yeni iddianamelerdeki suçlamalara karşı ‘suçsuzum’ pozisyonunu korudu.

Yeni iddianamede eski bakan Zafer Çağlayan ve Halkbank eski Genel Müdür Süleyman Aslan da bulunuyordu.

Öte yandan yeni iddianamenin merkezinde artık Halkbank’ın olduğunu söyleyen Zarrab’ın avukatı Brafman, başsavcılığın sunduğu Halkbank ile ilgili pek çok belgeyi daha önce incelemediklerini, bunları yeniden gözden geçirmek zorunda olduklarını söyledi. Bundan dolayı 30 Ekim’de başlayacak duruşmaların bir süre daha ertelenmesini talep ettikleri öğrenildi.

Brafman, geçtiğimiz yaz mevsiminde de takvim uyuşmazlığını neden göstererek, duruşmaların ertelenmesini talep etmiş ama bu talebini yargıç Berman ‘yeterince duruşmaları erteledik’ sözleri ile veto etmişti. Brafman’ın tekrar erteleme talebine Berman’ın 25 Eylül’de ne diyeceği görülecek.

Zarrab’ın duruşmaları ilk olarak 2017 yılının Şubat ayında başlayacak şekilde takvime konmuş, Zarrab’ın avukatı Brafman talebi nedeniyle bu duruşmalar önce Ağustos sonra Ekim ayı sonuna ertelenmişti. Bunlar olurken Halkbank Genen Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da New York’da tutuklanmış, Zarrab ile davası birleştirilmişti.

25 Eylül’de bir konferans toplamaya karar veren yargıç Richard Berman, bu toplantıda jürili ve asıl duruşmaların takvimi kararlaştırılacak.

Duruşmalarda Zarrab ve Hakan Atilla’nın birlikte yargılanması bekleniyor.

Check Also

Ve Zarrab davasının savcılığı baklayı çıkardı: iddianamede ismi açıklanmamış başkaları da var

Ilhan Tanir, Washington DC Reza Zarrab davasina eklenen tutuklu Halkbank eski genel müdür yardımcısı Mehmet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *