Home / Washington / Facebook Rusya’nın sahte ve bölücü politik reklamlarını 100 bin dolara yayınlamış

Facebook Rusya’nın sahte ve bölücü politik reklamlarını 100 bin dolara yayınlamış

Facebook tarafından yapılan açıklamada, kendi içerisinde yapılan soruşturma  neticesinde Rusya’nın 2015 Haziran ve 2017 Mayıs ayları arasında  bölücü mesajlar içeren reklamlara 100,000$  yatırım yapmış olduğuna dair birtakım bulgulara ulaşıldığı ifade edildi.

Çarşamba günü yayımlanan blog yazısında, söz konusu soruşturmanın 2 yıllık bir periyodu kapsadığı ve 3,000 farklı reklamı ihtiva ettiği ifade edildi. Ayrıca, Rusya ile bağlantılı 470 sahte hesap ve sayfanın tespit edildiği belirtildi.

50,000$ bir fonun Amerika Birleşik Devletleri politikasını etkileme potansiyeline sahip reklamlara ayrıldığı ifade edildi. Reklamaların büyük çoğunluğunun doğrudan Amerika Başkanlık seçimlerine  yollama yapmadığı ancak LGBT hakları, ırk sorunları, göçmen ve silahlanma hakları gibi sosyal ve politik açıdan tartışmalı konulara ilişkin olduğu tespit edildi. Facebook, soruşturma neticesinde elde ettiği bilgileri Amerika otoriteleri ile paylaşmış durumda.

Facebook, söz konusu soruşturmadan önce Nisan ayında bazı grupların Başkanlık seçim sonuçlarına etki etmeye yönelik olarak sosyal medya platformunu kullandığını açıklamıştı.Söz konusu açıklamada bu saldırıların arkasında kim olduğuna dair herhangi bir bilgi yer almamaktaydı. Ancak, elde edilen bulguların Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nün Rusya’nın seçimlere etkisine ilişkin raporu ile çelişmediği ifade edilmişti.

Facebook şirketi sahte hesapların tespit edilmesine ve yalan haberlerin yayılmasının önlenmesine yönelik teknolojik gelişmelerin gerçekleştirildiğini ilan etmişti. Söz konusu teknolojik çözümler ayrıca yalan haber linkleri yayan spam maillerin ve aldatıcı başlık içeren tıklama tuzağı yazıların azaltılmasına yarayacak gelişmeler içermektedir.

 

Ahmet Özbek

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *