Home / Türkiye-ABD Ilişkileri / Amerika, ABD vatandaşlarını hapsetmekten sorumlu AKP yetkililerine yasak getiriyor

Amerika, ABD vatandaşlarını hapsetmekten sorumlu AKP yetkililerine yasak getiriyor

Hakan Karaaytu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Türkiye’nin Washington büyükelçiliği rezidansı önünde çıkan ‘kavga’ ABD kamuoyunun gündeminden düşmüyor. Bunun yanısıra başta Amerikan papaz Andrew Brunson olmak üzere bir düzine veya fazla Amerikan vatandaşı ve Amerikan-Türkiye çifte vatandaşlarının Türkiye’de darbe sonrasından beri tutuklu kalmasına karşılık da ABD Kongresi harekete geçti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında yeni başkan Donald Trump ile ilk yüz yüze görüşmesini yapmak için Amerika ziyareti gerçekleştiren Erdoğan ve korumalarının karıştığı kavga sonrası Amerika’da Türkiye’yi de bu yönü ile ilgilendiren “diplomatik ziyaret kuralları” çerçevesinde yeni bir düzenleme yolda. Erdoğan’ın ziyaretinde Washington’daki Türk büyükelçilik konutu önünde toplanan ve ellerinde ‘Demirtaş’a özgürlük’ pankartı taşıyan bir düzine kadar grup, Erdoğan’ı sloganlarla protesto etmeye başlamış sonrada ise Erdoğan’ın korumalarının sert müdahalesi sonunda büyükelçilik önünde arbede yaşanmıştı.

Bu olaydan sonra Washington Yüksek Mahkemesi bu kavgaya karışan Türk hükümeti korumaları için önce 16 kişilik sonrada bu listeye 3 kişi daha ekleyerek bir tutuklama kararı çıkarmıştı

Anlaşılan o ki Amerika Birleşik Devleti bu olayın peşini bırakmadığı gibi şimdi de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’de hapse atılan ve çıkarılmayan ABD ve ABD-Türkiye vatandaşlarının hapislik hallerine karşılık, bu kişilerin hapse atılmasına neden olan yetkililer hakkında ABD Dışişlerinin bilgi toplaması ve sorumlu gördükleri hükümet yetkililerinin ABD’ye girişlerini yasaklamaya hazırlanıyor. Bu çalışma sonrasında AKP partisinin en üst derecedeki kişilerin bu tutukluluklardan sorumlu olduğu kaydedilirse, bu kişilerin, bakan da olsa, ABD’ye sokulmayacakları anlaşılıyor. 

ABD Kongresi Komitesinde geçen ve Genel Kurul’a havale eden kanun tasarısı
Yeni hazırlanan yasa tasarısı Kongre’nin ABD Dışişleri Bakanlığını ilgilendiren bütçe kanununda yer alıyor ve Komite’den oybirliği ile Genel Kurul’a havale edildi.

Buna göre:

”(1) ABD Dışişleri Bakanlığının hakkında Amerikan vatandaşları ve ABD vatandaşlığında olanları kanunsuz ve yanlış bir şekilde tutukluluğundan bilerek sorumlu olduğu yönünde güvenilir bilgiye sahip olduğu Türk hükümetinden herhangi bir kıdemli yetkilinin ABD’ye girişini yasaklayabilir.

(2) ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca kişiler ABD vizesine başvurmamış olsa da Türk hükümeti içinde sorumlu yetkililerin kimliklerini öğrenmeli. ”

Amerika Devleti İçişleri bakanlığı Türkiye devleti çalışan ve yüksek yetkili çalışanların isterse girişine izin vermeyecek.

Bugüne kadar hiçbir şekilde böyle bir kuralı Türkiye’ye uygulamayan Amerikan hükümeti artık kendi listesinde yasaklı olan Türk devleti adına çalışan yetkililerin Amerika’ya giriş izinleri olsa dahi ülkeye almayacağını belirtiyor. Kısacası Türk hükümeti bir resmi ziyaret yapacak olursa ziyaretçi listesini önceden Amerika tarafından kontrol edilmesini isteyecek

Amerika Hükümeti resmi ziyaret için vizeye başvuran herkesin bilgilerini talep edecek.

Türk hükümetini temsilen Amerika’ya girmek isteyen tüm yetkililerin bilgilerini önceden Amerika hükümetine sunmak zorunda kalacaklar. Amerika devleti eğer problemli gördüğü bilgilere vize vermeyecek ya da mevcut vizelerini iptal edecek

Amerika Hükümeti, Birleşmiş Milletler toplantısına katılım izni olan yetkilinin giriş hakkını iptal edebilir

Her yıl Eylül ayında New York’ta düzenlenen BM Genel Kurulu için Amerika’ya gelen Türk Hükümeti yetkilileri giriş için BM tarafından izinli olsa bile eğer Amerika hükümeti girişlerinde sorun olduğunu göreceği yetkililerin giriş izinlerini iptal edebilecek. Özellikle Erdoğan’ın yakın zamanda Amerika’ya düzenleyeceği gezi öncesi bu yasanın özellikle uygulanmak istediği tahmin ediliyor. Hamburg gezisinde bazı korumaların girilmemesi yönünde direktif veren G-20 yetkililerine uyan Türk hükümeti o kişileri diplomatik geziye götürememişti. Anlaşılan o ki uluslarası bir etkinlik olan BM ziyaretlerinde de Türk hükümetinin gezi ekibi için Amerika’dan da izin alacağı gözüküyor.

 

Check Also

Ve Zarrab davasının savcılığı baklayı çıkardı: iddianamede ismi açıklanmamış başkaları da var

Ilhan Tanir, Washington DC Reza Zarrab davasina eklenen tutuklu Halkbank eski genel müdür yardımcısı Mehmet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *