Home / Washington / Trump’ın Moskova Projesi ortağının da geçmişi şüpheli
The construction of Moscow City, a flagship business center, dominates the skyline in the Russian capital on Tuesday, March 24, 2009. The construction of Moscow City has been hard hit by the recent economic crisis. The scene of feverish building activity a few months ago there were only a few workers at the site this week. (AP Photo/ Alexander Zemlianichenko)

Trump’ın Moskova Projesi ortağının da geçmişi şüpheli

The Wall Street Journal’de cuma günü yayımlanan habere göre Başkan Donald Trump’ın Moskova’nın kalbinde gökdelen inşası için ortaklık yaptığı Rus inşaat şirketi kötü bir iş geçmişine sahip.

Trump ile uzun süredir ortaklık ilişkisi içerisinde olan Felix Sater’ın Trump Organizasyon’a, Andrei Zorov’un başında bulunduğu IC Expert ile ortak olarak Trump Moscow projesinin gerçekleştirilmesi için teklif getirdiği öne sürüldü.

Söz konusu tekliften haberdar olan bazı kişilerin aktardığına göre Trump ve Rozov Başkanlık seçim kampanyasının başlamasından hemen sonra 2015’in Ekim ayında bağlayıcı olmayan bir ön protokol imzaladı.

Wall Street Journal’in açıklama talebinde bulunduğu Rozov habere ilişkiin herhangi bir açıklama yapmazken IC Expert adına açıklama yapan sözcü, Trump markalı projenin hiç bir şekilde gerçekleştirilmediğini ifade etti. Bununla birlikte, Rusya’ın 2016 seçimlerine müdahalesine ilişkin İstihbarat Meclis Komitesi tarafından yürütülmekte olan soruşturma konusunda bilgi sahibi bir kaynaktan aktarıldığına göre, Rozov ile Trump arasında imzalanan protokol soruşturma evrakları arasına girmiş bile.

Wall Street’e konuşan Sater, habere konu projede çalıştığını ve Trump’a Moskova’nın en yüksek binasını inşa etmesinde yardımcı olmak istediğini ifade etti.

Söz konusu proje Trump Organizasyon şirketinin Moskova’da gerçekleştirmek istediği üçüncü proje denemesi olup ilk olarak 2005 yılında Donald Jr. ve Ivanka Trump, Sater ile Trump Moskova projesini hayata geçirmek için girişimlerde bulunmuştu.

New York Times’ın haberine göre Cohen, Trump ile üç farklı zamanda projenin hayata geçirilmesi

için görüşmüş ve Rusya Devlet Başkanı Putin’İn kişisel sözcüsüne projenin gerçekleştirilmesi için yardımcı olmaları konusunda e-mail göndermiş.

Bloomerg’in aktardığına göre, zamanında evleri teslim edilmeyen çok sayıda Moskovalı’nın bu hafta IC Expert şirketinin önünde protesto için toplanması bekleniyor.

Sater ve Rozov’un ortak geçmişi dolandırıcılıktan suçlu bulunan Sergi Polonsky’e ait olan bir şirket

için birlikte çalıştıkları döneme kadar uzanmakta. Ancak,Polonsky’nin Trump Moskova projesine herhangi bir şekilde müdahil olduğuna dair delil bulun

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *