Home / Washington / Danışmanları Trump’ı Meclis Soruşturması Konusunda Uyardı

Danışmanları Trump’ı Meclis Soruşturması Konusunda Uyardı

Donald Trump’ın başkanlığı hali hazırda Amerika tarihinin en çok tartışılan başkanlıklarından biri olmuş durumda. Trump’ın başkanlığı tıpkı geride bıraktığı ilk yedi ayı gibi çok olaylı ve olağandışı bir şekilde son bulabilir.

Azalan güven oyu ve Rusya krizi ile baş etmeye çalışan Trump’ın danışmanlarınca olası politik akıbeti konusunda uyarıldığı ifade ediliyor: Oval Ofis’ten ayrılmasına yol açabilecek Meclis Soruşturması.

Obamacare’i kaldıramadığı için Trump tarafından sürekli bir biçimde eleştirilen Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnel’in de aralarında bulunduğu Capitol Hill’deki Cumhuriyetçiler Trump’ın Twitter taarruzunun hedefi olmuş durumda.

Özel savcı Robert Mueller’in başkanlık seçimi konusunda Kremlin ile gizli anlaşma yapıldığı veya Trump’ın görev süresi içerisinde herhangi bir şekilde yargıya müdahale ettiği konusunda vereceği karar, Trump için politik bir felaketin başlangıcı olabilir. Her iki durumda da Demokratlar Meclis

Soruşturması için bastıracak ve yeterli Cumhuriyetçi desteği alamaması halinde Trump, başkanlığıkaybetmekle karşı karşıya kalabilecektir.

Trump’ın eski seçim danışmanı Barry Bennett, Trump’ın 2018 öncesi Cumhuriyetçi Parti’den farklı

bir pozisyon alabileceğini ve 1998-99 yıllarında Clinton’un soruşturma döneminde yaptığı gibi nirengi(triagulation) pozisyonu olarak parti koridorlarında kendine destek kazanabileceğini ifade etti.

Ancak, Trump’ın durumu tamamı ile hususiyet arz etmekte. Başkanlık’ta henüz ilk yılını bile doldurmayan Trump, bütün Demokrat Parti’yi karşısına aldığı gibi kendi partisinde yer alan senatörleri dahi sürekli bir şekilde topa tutmaya devam ediyor.

2018 ortası seçimleri öncesinde Capitol Hill’deki önemli isimler ile ilerleme kaydedememesi durumunda Trump için Meclis Soruşturması kaçınılmaz gözüküyor. Bununla birlikte, Başkan’ın Twitter hesabına bakıldığında dostluklar kurmak gibi bir endişesinin olduğunu söylemek pek mümkün gözükmüyor.

 

Ahmet Özbek

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *