Home / İnsan Hakları / Demokrasi değerleri / Hapisteki YARSAV Başkanı Murat Arslan’a Uluslararası Yargıçlar Birliğinden Büyük Onur

Hapisteki YARSAV Başkanı Murat Arslan’a Uluslararası Yargıçlar Birliğinden Büyük Onur

Avrupa Konseyi’nin sponsorluğunda olan Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü 2017 yılında YARSAV’in başkanı Murat Arslan’ı üç finalistten biri olarak ilan etti.

Murat Arslan 2016 yılının Ekim ayından beri FETÖ soruşturmaları nedeniyle hapiste bulunuyor. YARSAV, OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle (KHK), kapatılmıştı. YARSAV kapatılma kararına ilişkin ‘Yarsav Ruhu Kapatılamaz’ başlıklı basın bildirisini, ‘667 sayılı KHK ile kapatılan YARSAV Yönetim Kurulu’ imzası ile paylaşılmıştı.

Murat Arslan’ın yanında Macaristan Helkinsi Komitesi ve Avusturyalı Papaz Georg Sporschill bu ödüle aday olarak gösterildi.

Ödülün finalistlerine Vaclav Havel Büyük Jürisi tarafından karar verildi.

Ödül, insan haklarını savunmakta olağanüstü çabalar sarfetmiş kimselere veriliyor. Avrupa Konseyi Parlemantosu (PACE) açılışında, Strasbourg’da, 9 Ekim 2017’de ödül resmi olarak açıklanacak.

The Vaclav Havel Human Rights Prize 2013 yılından beri verilmeye başlanmış. Ödül 60 bin euro, ödül ve diplomadan oluşuyor.

2016 yılında ödülü Yezidi insan hakları savunucusu Nadia Murat kazanmıştı.

Check Also

Etyen Mahçupyan: Yayın organlarının esas işi tetikçilik oldu

WHatti Ahmet Davutoğlu’nun eski başdanışmanlarından Etyen Mahçupyan, Karar gazetesinde yer alan köşesinde, AKP hükümetinin “bir …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *