Home / Washington / Trump’ın son hedefi Dışişleri Bakanı Tillerson mı? Beyaz Saray’dan yayılan dedidokular..
Foto: AP

Trump’ın son hedefi Dışişleri Bakanı Tillerson mı? Beyaz Saray’dan yayılan dedidokular..

Beyaz Saray’a yakın bir yetkiliye göre Rex Tillerson ile ilgili bir onay sorunu var ve bu rahatsızlık artık sesli olarak dile getiriliyor.

Axios’tan Jonathan Swan’a göre Trump’ın, Dışişleri Bakanı ile ilgili gittikçe artan bir hayal kırıklığı var.

Tillerson’un televizyonda yaptığı konuşma ise muhtemelen ilişkilerini daha da kötüleştirecek.

Fox News Sunday moderatörü Chris Wallace’ın, Charlottesville’deki ırkçı katliama Trump’ın cevabı hakkında sorusuna Tillerson, ‘Amerikan halkının değerleri, Amerikan hükümetinin taahhütleri ya da hükümet organlarının bu değerleri ilerletmesi ya da savunması hakkında hiçkimsenin şüphesi olduğunu düşünmüyorum.’ diye cevap verdi. Wallace açıkça: ’Ve Başkan’ın değerleri?’ diye ekledi. Tillerson ise Wallece’ı hayrette bırakan bir cevap verdi: ‘Başkan, kendi adına konuşuyor.’

Neden Önemli ?

Başkanla konuşan kaynaklardan haftalardır Trump’ın, kendi ajansına hala yetki vermeyen Tillerson’dan bıktığını işitiyoruz. İşte haftalardır duyulagelen Tillerson eleştirileri:

-Trump yönetimi yetkilileri, hala neden Dışişleri Bakanlığı üst düzey görevlerde siyasi yetkililerin bulunmadığı konusunu anlayabilmiş değil. Birimin yeniden organize edildiğini biliyorlar fakat neden hala önemli işlerin, diplomatik yetkinliği düşük olan personelin eline bırakıldığını anlayamıyorlar.

Tillerson’un sözcüsü R.C. Hammond bunu, sistemin iflas etmiş olmasına bağlıyor.

-Tillerson, Washington yabancı politik topluluğu ya da medya ile iyi niyet tesis etmek için bir zaman koymadı.

-Tillerson’ın bakanlığın moralini bozduğuna ve sadece küçük bir dairedeki çevrenin güçlenmesine sebep olduğuna dair çok sayıda haber.

-Katar gerilimi ile ilgili olarak Başkan’ın cevaplarıyla ters düşen açıklamaları. Trump Katar’ı, teröre yüksek seviyede finans sağlamakla ve Suud yönetimindeki kuşatmayı desteklemekle suçlamıştı. Tillerson ise sakin ve düşünceli bir diyaloğa girerek, Katar’ın komşularını, ablukayı kolaylaştırmaya çağırmıştı.

Hammond’un buna cevabı, ‘Katar’daki ilerleme aylar içinde olacak ve biz bunu görüyoruz.’ şeklinde oldu.

-Beyaz Saray’a yakın kaynaklara göre Tillerson, Saray’ın Venezuela’daki diktatoryal rejime karşı finansal yaptırımlar uygulanmasına da karşı çıktı. Aynı kaynaklar, Latin Amerika konusunda uzman olan üst düzey bakanlık müsteşarı Tom Shannon’un Tillerson’u bu konuda etkiledikleri görüşünde. Başkana yakın olan kaynaklar ise Shannon’un safça, diplomasiye oldukça fazla inandıran bir kişi olduğunu düşünüyor. Shannon’un, Beyaz Saray’ın Venezuela’ya sert yaptırımlar düşündüğü sırada, Venezuela’nın o zamanki Dişişleri Bakanı ile yaptığı toplantı, Cumhuriyetçiler’in tepkisini çekmişti. Hammond’un buna cevabı ise, ‘Evet, diplomatlar diplomasiyi tercih ederler.’ olmuştu.

-Tillerson, Trump’ın iptal etmek istediği, İran’ın uyacağı nükleer anlaşmanın yeniden onaylanması teklifini hala devam ettiriyor. Hammond ise, berbat bir anlaşma devralındığını, bu anlaşmadaki koşulların ve İran’ın tüm dünyayı tehdit eden politikalarının yeniden ele alındığını söylüyor.

-Beyaz Saray yetkilileri sık sık, Tillerson’ın Personel Şefi Margaret Peterlin’in çalışılması zor bir kişi olduğunu ve bakanı, işini iyi yapabilmesi için gerekli olan bilgi ve iletişimden izole ettiğini söylüyorlar. Hammond buna yorumu ise, ‘Burası Washington, bıçaklarınızı birisi için dışarı çıkarmalısınız.’ şeklinde.

Bir Beyaz Saray yetkilisi ise Tillerson’ın yönetim için muhteşem bir temsilci olduğunu ve pek çok diplomatik zorluğa çok iyi karşılık verdiği görüşünde.

Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *