Home / Dünya / Amerika Kıtaları / Trump’dan Sisi’ye Şok: İnsan Hakları ihlallerinden dolayı yardım durduruldu

Trump’dan Sisi’ye Şok: İnsan Hakları ihlallerinden dolayı yardım durduruldu

WHatti

Trump yönetimi, Mısır lideri El Sisi’nin insan hakları ihlallerinde bir yavaşlama ve düzelme göstermediği için 300 milyon dolara yakın yardımını askıya aldı.

Karar, Trump’ın Ortadoğu Barışı danışmanlığını da yapan damadı Jared Kushner’in Kahire’yi ziyaretinin hemen öncesinde alındı.

ABD, Mısır’a her yıl 1.5 milyar dolarlık yardım yapıyor ve bunun 1.3 milyar doları askeri yardım olarak yapılıyor.

Sisi rejimi özellikle son zamanlarda sivil toplum kuruluşlarına yapılan baskının artması, sınırlandırılması sonrası alındı. Sisi Beyaz Saray’ı ziyaret eden ilk liderlerden biri olmuş ve Trump’ın övgülerine mazhar olmuş, kamuoyu önünde soru alınmamış ve insan hakları karnesi de eleştirilmemişti. Bütün bunlardan dolayı Sisi rejiminin ABD’nin bu konularda hassasiyet göstermeyeceği sonucunu çıkardiği görülmüş, o zamandan beri ülke içinde baskının daha da arttığı görülmüştü.

Son kanunlarla Sivil Toplum Kuruluşları, STK, adeta Mısır rejiminin kontrolüne geçti. ‘Gelişim’ ve ‘sosyal’ projeler dışında başka bir alanda çalışmasını yasaklamıştı. Bu gelişmelerden sonra Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi üyeleri, askeri yardımın şartlara bağlanmasını talep etmişti.

2013 yılındaki darbeden sonra da Obama bazı yardımları askıya almış, sonraki yıllarda ilişkiler yeniden normale yaklaşsa da, Obama Sisi ile mesafeyi korumuş, New York’da görüşse de Beyaz Saray’a davet etmemişti.

Kushner bu hafta S.Arabistan, BAE, Katar’dan sonra Ürdün, İsrail, Filistin ve Mısır’a gidecek.

Trump yönetiminin ilk kez insan hakları ve demokratik ilkelerin ihlalleri nedeniyle bir ülkeye yaptırım uygulaması dikkatleri çekti.

Update: yardımın askıya alınmasından sonra Mısır Dışişleri Bakanının Kushner ile yapacağı görüşmeyi iptal ettiği açıklandı.

Mısır yönetimi, yardımların dondurulmasını protesto için, Kahire’ye indikten sonra Kushner ve yanındaki yetkililere, Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry’nin görüşmeyeceği iletildi.

Öte yandan Mısır lideri Sisi’nin Amerika delegasyonu ile bugün görüşmesi halen bekleniyor.

Check Also

İran’ın IŞİD’in eski militanlarını Suriye’de kullandığı iddia edildi

Iran ISID militanlarını Iraktaki Mezhep Ayrılığını Alevlendirmek İçin Kullanıyor Iran IŞİD milislerini ABD’ye karsı etkin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *