Home / Ankara / Erdoğan’ın ‘yaşın kaç’ dediği Alman Dışişleri Bakanı Erdoğan’dan ne kadar genç?

Erdoğan’ın ‘yaşın kaç’ dediği Alman Dışişleri Bakanı Erdoğan’dan ne kadar genç?

WHatti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumartesi günü AKP Genişletilmiş İl Danışma Meclis Toplantısına katılmak için gittiği Denizli’de Alman Dışişleri Bakanına sert bir çıkış yaptı.

Daha öncekilerden farklı bir şekilde bu kez biraz da genç görünen ve görevine 2017 yılında başlayan Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel için ‘Bir dışişleri bakanları var ki evlere şenlik! Haddini bilmiyor, haddini bil. Yaşın kaç senin?’ dedi.

Erdoğan ayrıca, “Almanya’nın şimdilerde bir Dışişleri bakanı var. Sen kimsin ki Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ile konuşuyorsun. Kalkmış bize siyasi ders vermeye çalışıyor” dedi.

Erdoğan konuşmasında Almanya Dışişleri Bakanı hakkında ‘haddini bilmez’ derken, Merkel için de ‘Almanya’nın başındaki hanımefendi’ ifadelerini kullandı.

Gabriel Erdoğan’dan sadece 5 yaş küçükmüş

Gabriel’in aslında çok da genç olmadığı ortaya çıktı. Gabriel Eylül 12, 1959’da o zamanki Batı Almanya’nın Goslar şehrinde doğmuş. Yani Dışişleri Bakanı Erdoğan’ın ima ettiği gibi öyle çok da genç veya tecrübesiz değil. Birkaç hafta sonra 58 yaşına girecek. Yani 1954’de doğan Erdoğan’dan sadece 5 yaş genç olduğu Wikipedia’da yeralan bilgilerden anlaşılıyor.

Gabriel’in siyasete başlaması ise oldukça erken yaşlarda, daha 20 yaşlarına dahi varmadan. 1977 yılında SPD’ye katılan Gabriel, neredeyse 40 yıldır siyasetin içinde. Gabriel ilk kez Bakan olmadı. Gabriel federal hükümette 2005 ile 2009 arasında Çevre ve Nükleer Güvenliği Bakanlığı yapmış. 2009-2013 arasında ise muhalefet liderliği yaptı.

Gabriel, 2010 yılında ise aynı partiden milletvekili olan Thilo Sarrazin’i göçmenler hakkında yaptığı konuşmaya karşı çıkması ve göçmenlere saygının Sosyal Demokrasinin gereği olduğunu hatırlatmasıyla dikkat çekmiş.

Türk Dışişleri Bakanı en genci

Türkiye’nin dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise 5 Şubat 1968 doğumlu. Yani yaşı Alman Dışişleri Bakanınında 9 yaş genç. 49 yaşında.

 

Check Also

Anar’dan Erdoğan’a kötü haber: ‘Başkanları değiştirmek kazandırmayacak’

WHatti Anar Genel Müdürü İbrahim Uslu, iktidarın başkanlık referandumda büyükşehirlerde yaşadığı kaybı, belediye başkanlarını değiştirerek …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *