Home » Dünya » Barzani Ankara’yı kızdıracak: PKK’yi terörist örgüt olarak görmüyoruz

Barzani Ankara’yı kızdıracak: PKK’yi terörist örgüt olarak görmüyoruz

Referandumla ilgili sorulara cevap veren KRG Cumhurbaşkanı Mesud Barzani, ”PKK’yı terör örgütü olarak görmediklerini” belirtti. Barzani bu mülakatını Suudi medyasına verdi.

Barzani ayrıca ”Türkiye ile de iyi ilişkiler içerisindeyiz. Referandumun Türkiye ve İran Kürtleri ile ilgisi yok. Sorunlarının çözümünde diyalogtan yanayız. Elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dediği Rudaw’ın Kürtçe haberinde belirtildi.

Barzani yine bağımsızlık referandumu ile ilgili olarak”25 yıldır Türkiye ile iyi ilişkilerimiz gösteriyor ki Turkiye’nin korkmasını gerektirecek birşey yok” diye de ekledi.

Son günlerde KRG’de bağımsızlık referandumunun ertelenip, ertelenmeyeceği konusunda çıkan birçok haberlere karşılık Barzani, ertelemenin söz konusu olmadığını söyledi. Ayrıca, bu Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinin de Kasım 1 tarhinde yapılması için çağrı yaptıklarını, bu seçimlerde ”kendisinin veya aileden birinin aday olmayacağını” söyleyerek yine şaşırttı. Barzani ilk kez kendisinin seçimlere katılmayacağını söylemiş oldu.

Bu durumu kendisinin yardımcısı Hemin Hawrami de twitter’de tekrarladı.

Barzani, kendisini telefon ile arayıp referandumun ertelenmesini isteyen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile görüşmesine ilişkin, “Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un referandumu erteleme talebine, razı olmuş değiliz. İki tarafın daha iyi bir geleceğe ulaşabilmesi için Bağdat’la diyaloga girilmesine razı oldum” diye konuştu.

Barzani ayrıca Türkiye’deki çatışmalar ile ilgili olarak da ”İran ve Türkiye’deki Kürtlerin haklarına oradaki hükümetlere barış ve diyalog yoluyla ulaşmasının taraftarıyız” dedi.

Melike Gül Demir

 

 

Check Also

Rusya, Türkiye’nin hedefinde olan Efrin’de güvenli bölge mi oluşturdu?

Melike Gül Demir Anha’da yer alan habere göre, Rus güçlerinin Efrin ve Şehba’da gözlem çalışmalarında …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *