Home / Dünya / Orta Doğu / Birleşmiş Milletler Suriye Gözlemcisi Del Ponte’ye Göre Esad’ın Savaş Suçlusu sayılması için yeterli kanıt mevcut

Birleşmiş Milletler Suriye Gözlemcisi Del Ponte’ye Göre Esad’ın Savaş Suçlusu sayılması için yeterli kanıt mevcut

Birleşmiş Milletlerin Suriye için kurduğu soruşturma kurulunun üyelerinden Carla del Ponte geçtiğimiz Pazar günü İsveç gazetesi SonntagsZeitung’da yayınlanan röportajında BM’in Esad’in savaş suçlarını işlediğine dair yeterli delile sahip olduğunu söyledi.

70 yaşındaki Del Ponte daha önce Ruanda ve eski Yugoslavya ile ilgili savaş suçlarının yargılanması için BM’nin özel olarak kurduğu mahkemelerde yargıçlık yapmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta BM’nin Esad ile ilgili bir mahkeme kurmaması ve Komisyon’un çalışmalarına devam edememesi sebebiyle görevinden istifa edeceğini duyurmuştu.

İsveç gazetesinin Esad ile ilgili yeterli delil olup olmadığı sorusuna Del Ponte, Esad’in savaş suçlusu sayılması için gerekli tüm delillerin komisyon tarafından elde edildiğini ve hazırlık çalışmalarının bitirilmesine rağmen BM’nin yargılama sürecine geçmediğini ve mahkeme kurulmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Del Ponte Esad rejiminin işlediği savaş suçlarına örnek olarak kimyasal silah saldırılarını, Irak Yezidilerine karşı uygulanan soykırım iddialarını ve yardım konvoylarının bombalanması olaylarını öne sürüyor.

2011 yılının Ağustos ayında kurulan komisyon düzenli olarak Suriye’deki insan hakları ihlallerine dair raporlar yayınladı. Ancak komisyonun bu çalışmaları ve ihlalleri gözler önüne serme çabası uluslararası camia tarafından görmezden gelindi.

BM’nin Suriye’de altı buçuk yıldır devam eden savaşda işlenen savaş suçlarını yargılamak için yeni bir oluşum içine girdiği söyleniyor, ancak ne ortada yargılamarın yapılması için kurulmuş bir mahkeme bulunuyor ne de BM konuyu Suriye’de işlenen savaş suçlarını yargılaması için Lahey’deki Uluslarası Ceza Mahkmesine yönlendiriyor.

Del Ponte’ye göre altı buçuk yıldır komisyonun elde ettiği delillerin ve çalışmalarının Suriye’de savaş suçlarının işlenmesine sebep olan Esad rejiminin kurulacak özel mahkemede yargılanarak sonuca bağlanması gerekirken Esed Rejiminin destekçilerinden biri olan Rusya’nın BM Güvenlik Konseyinde veto yetkisi sayesinde bu ilerlemenin kaydedilemediğini belirtiyor.

Doğan Tuncer

Check Also

Esad yönetiminin müttefikleri Suriye’yi yeniden inşa etmek için kolları sıvıyor

ABD’deki önemli Suriye uzmanlarından olan Steven Heydemann, Brookings Kurumu websayfasında bir yazı yazarak, iç savaşın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *