Home / Dünya / Özel Müfettiş Mueller, Trump’ın Rusya ile Arasındaki Finansal Bağların Peşinde

Özel Müfettiş Mueller, Trump’ın Rusya ile Arasındaki Finansal Bağların Peşinde

Her gün yeni bir skandalla sarsılan Amerikan siyaseti çalkanltılı günler geçirmeye devam ediyor. FBI’ın, seçim sürecinde Trump ve Rus ajanlarının Clinton’a karşı birlikte hareket ettiklerine dair bulgulara ulaşması skandalın boyutunun sanılanın da üzerinde olduğuna dair önemli bir belirti olarak kabul edilirken, özel müfettiş Mueller şimdi de Trump ile Rusya arasındaki bağlara yoğunlaşmış durumda ve yargılama için özel jüri oluşturulmasını talep ediyor.

CNN’in haberine göre, yeni soruşturmayla Mueller; Trump ve Rusya arasında kampanya sürecinde yaşanan ilişkilere dair daha somut verilere ulaşmaya yaklaşmış görünüyor. Soruşturmanın başlamasının üzerinden bir yıl geçmiş durumda ve artık soruşturmayı özel müfettiş Robert Mueller takip ediyor.

Mueller, bugünlerde finansal anlamda yapılan kanun ihlallerine yoğunlaşmış durumda. Bu ihlallerin bir kısmı 2016 seçimleri ile ilgiliyken bir kısmı da seçimden bağımsız alanlara dair. Öte yandan soruşturma, Trump’ın Rus ajanlarla olan muhtemel illegal bağlarına da uzanıyor.

Mueller’in takımı

Soruşuturmaya mayıs ayında atanan özel müfettiş Mueller sessiz sedasız geniş bir ekip oluşturdu bile. Ekibindeki insanların sayısı avukat, araştırmacı ve diğer personellerle birlikte 40’a yaklaşan Mueller, sıradan bir ofiste Amerikan tarihine geçecek önemde bir soruşturmayı yürütmeye devam ediyor.

Elbette ki Amerikan Başkanı Donald Trump bu soruşturmadan hiç memnun değil. Tivitır üzerinden defalarca kez Mueller ve ekibini eleştiren Trump, soruşturmanın bir cadı avına dönüştüğünü iddia ediyor.

Mueller sağ gösterip sol mu vuracak?

Soruşturmanın ekonomik kısmına yoğunlaşan araştırmacılar, hem finansal anlamda kanunları ihlal eden bir durum olup olmadığını, hem de başkanın pozisyonuyla ilgili Amerikan çıkarlarını zarara uğratacak bir hadisenin olup olmadığını inceliyorlar.

Öte yandan Washington kulislerinde konuşulanlara göre Mueller’in soruşturmayla ilgili olarak açıktan yoğunlaştığı kişiler bir av niteliğinde. Soruşturmanın o insanlara kaydığı izlenimini oluşturan Mueller’in esas hedefleri daha farklı

Bu bağlamda Donald Trump ise Rusya ile kalıcı bir bağı olduğunu reddetmeye devam ediyor.

Ulaşılamayan bağlantılar

Tüm bu gelişmelerin yanında, FBI’ın dahi soruşturmanın gidişatı ile ilgili bir miktar hayal kırıklığına uğradığı ifade ediliyor. Hatta, bazı FBI yetkililerinin Rusya ve Trump arasındaki ilişkiler belli noktalarda suç unsuru içeriyor olsa bile bunun ispatlanamayacağını düşündüğü kulislerde konuşuluyor.

Bu noktada bazı görevliler de medyayı suçluyorlar. Gelişmelerin an be an medyada yer bulmasının soruşturmanın gizliliğine zarar verdiği ve bazı bağlantıların kapatıldığı yetkililer tarafından iddia ediliyor.

Dört hedef

Araştırmacıların soruşturmayı aydınlatabilmek için yoğunlaştığı dört ana hedef bulunuyor. Bunlardan birincisi Trump’ın adaylık kampanyasının eski başkanı Paul Manafort. Tartışmalı bir şekilde görevden ayrılan ve Türkiye ile ilgili de ilişkilleri ortaya çıkan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hedefteki bir diğer isim.

Öte yandan FBI yetkilileri Carter Page ve Roger Stone’un da Trump’ın Rusya ile ilişkileri noktasında kritik isimler olduğunu düşünüyor ve soruşturma bahsi geçen dört ismin üzerinde daha da yoğunlaşılarak devam edecek gibi duruyor.

Selim Alp Doğaner

Check Also

Barzani’nin Kerkük düşüşünden sonra Diaspora Kürtleri desteklerini çekecek mi?

Melike Gul Demir   25 Eylül’de referandum yapılacağı ilan edildiği günden bu yana Kürdistan bölgesinde …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *