Home / Washington / Trump Generalleri, Trump’ın Sonunu mu Getirecek? Washington kritik döneme yaklaşırken
Generaller: Mattis McMaster Kelly

Trump Generalleri, Trump’ın Sonunu mu Getirecek? Washington kritik döneme yaklaşırken

Ilhan Tanir, Washington DC

Başkan Trump’ın başı dertte.

2016 seçim kampanyasında Rus devleti ve istihbarat kurumları ile işbirliği yaparak rakibi Hillary Clinton’ın emaillerini hack etmek, Clinton’ın kampanya şefi John Podesta’nın emaillerini hack ederek ortalığa saçmak ve kritik oy bölgelerinde siber saldırı ve yalan haberlerle Trump’a avantaj sağlamak gibi birçok çalışmanın Trump kampanya ekibi ile ortaklaşa yapılıp, yapılmadığı üzerindeki soruşturma bir yıldır sürüyor.

Bu soruşturmanın başındaki isim olan FBI direktörü James Comey, Nisan ayında ansızın görevinden kovuldu. Trump, kovarken neden olarak Comey’in Hillary hakkındaki soruşturmada yaptığı usulsüzlükleri gösterse de, daha sonra aslında süregiden Rusya soruşturması olduğunu itiraf etti.

Bu kovulma sürecinden sonra ise FBI eski direktörü Robert Mueller III özel müfettiş olarak atanarak, soruşturmayı kaldığı yerden devraldı.

İşte bu soruşturmada geçen hafta içinde büyük gelişmeler yaşandığı öğrenildi. Mueller’in önceki haftalarda ‘Grand Jüri’ oluşturduğu haberi ise Perşembe günü ABD basınına bomba gibi düştü. Grand Jüri’nin oluşturulması, Trump soruşturmasının ‘iddianame’ hazırlanması aşamasında olduğunu gösterdi. Bunun yanısıra Mueller’in Trump’ın Rusya ile finansal bağlarını da soruşturduğu ortaya çıktı. Trump’ın ABD’deki emlak imparatorluğunun çok zor zamanlar geçirdiği dönemde, birçok krediyi Ruslardan aldığı uzun zamandır bilinse de bu konuda detaylara ulaşılamıyor. Birinci nedeni Trump vergi beyannamesini açıklamıyor. İkinci neden de bu kredileri veren bankalar da detayları paylaşmıyor. Şimdiye kadar gazeteciler bu konularda detaylı bilgiler edinebilmiş değiller. Mueller’in ‘devlet otoritesi’ ile bu bilgilere, ABD kolluk kuvvetlerini de arkasına alarak ulaşabileceği varsayılıyor.

Kısacası şimdiye kadar ‘pekçok duman var ama ateş görülmedi’ noktasında olunsa da, geçen haftaki gelişmeler soruşturma sahiplerinin o aranan ateşe ulaştığı izlenimini veriyor.

Trump soruşturmasında tam 16 savcı çalışıyor. Mueller’in elinin altında alanında en çok itibar görmüş, tecrübeli isimler 7 gün 24 saat çalışarak en kısa zamanda ‘neticeye’ ulaşmaya çalışıyor zira ABD’nin başındaki kişinin böyle ciddi bir FBI soruşturması altında olması ABD kurumlarını paralize ediyor. Bunca savcının bir soruşturmada tutulması, birçoklarına göre, başlıbaşına soruşturmanın sadece ‘duman’ değil ‘ateşi’ gördüğüne kanıt olduğu ileri sürülüyor.

Trump’ın Generalleri:

Trump’ın göreve geldiğinden beri generallere olan düşkünlüğü biliniyor. Ulusal Güvenlik Sekreteri olarak atadığı ve 23 gün görevinde kalabilen Mike Flynn’in yerine bir başka ama aktif görevde olan H.R. McMaster’i atadı. İç Güvenlik Bakanı olarak denizci general John Kelly’i atadıktan sonra şimdi onu özel kalem olarak yanına aldı. Savunma Bakanı ise John Mattis oldu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyine de birçok subay getirdi.

Bunlar arasında Savunma Bakanı Mattis kendisini Trump’dan olabildiğince mesafeli tutması ile tanınıyor. Trump’ın ‘garip’ demeçlerine katılmıyor. Polemiklerine girmiyor. Özel Kalemi Emekli General Kelly ise, Trump’ın FBI direktörü Comey’i kovduğunda, Comey’e telefon açarak onunla birlikte istifa etmeyi düşündüğünü söyleyen, ‘onuruna’ düşkünlüğü ile bilinen ve saygı gören bir isim. Ulusal Güvenlik Sekreteri McMaster ise son haftalarda ‘komplocu’ ve ‘radikal’ isimleri birer birer MGK’den kovduğu için Trump’ın radikal, miliyetçi ve ırkçı tabanının hedefi haline geldi.

Mattis’in çok ilginç 4 Ağustos mektubu

Savunma Bakanı Mattis’in Ağustos 4 tarihinde yayınladığı ve ABD basınında çokça ilgi görmeyen bir ‘etik’ genelgesinde Savunma bakanlığı çalışanlarına ‘etik’ kurallara azami derecede ihtimam gösterilmesi ve davranışlarına dikkat edilmesi uyarısını yaparken, bazı cümleler gerçekten çok dikkat çekiyor.

Mattis, Savunma Bakanlığı çalışanlarına referans ederken ”milletimizin şiddet uygulaması için güvendikleri” diyor, ‘savaş yürütmek’ veya ‘açmak’ demiyor. Ve şunu da ekliyor: ”çalışma ofisimize bağlılığımız için yaptığımız yemini hiç bir zaman unutmayın.. bu demektir ki bizimle hiç tanışmamış dahi olan her vatandaşımız bize güvenini emanet etmiştir.”

Burada Mattis ‘vatandaş’ diyor, yani doğrudan ABD vatandaşlarını ve ABD içinde olabilecek bir durumu referans yapıyor. Başka ülkeler veya düşman topraklardan bahsetmediği açık. Mattis, Amerikalılara karşı bir şiddetin olabileceğinden şüphe mi ediyor? Belki de radikal, sağcı bir ayaklanma veya silahlı kalkışmaya ima yapıyor. Trump’ın görevden alınması halinde böyle bir durumun olabilme ihtimali yok değil. Trump, son zamanlarda mitingler düzenleyerek, ‘hiçbir zaman teslim olmayacağı’ gibi bazı ilginç çıkışlar yapıyor. Kendisi hakkındaki soruşturmanın ‘derin devlet’ tarafından yapıldığını söylüyor. Taraftarları ise çok daha başka saldırılar da yapıyor. Yine Trump’a yakınlığı ile bilinen Judge Jeanine, Fox TV televizyonunda ‘Trump veya ailesi hakkında bir iddianame ortaya çıkarsa bu bir kalkışmaya neden olabilir‘ çıkışı yapıyor.

Bu tabi ki çok erkenden yapılmış ve biraz da ‘zorlama’ ile düşünülen senaryoların yazılması.

ABD Anayasasının 25. maddesi Trump’ın görevinden alınması için Kabinesinin onayını istiyor. ‘Impeachment’ ise Trump’ın görevden alınması için bir başka yol. Tamamen siyasi bir yol bu. Trump’ın kendi partisi üyelerinin de Trump’a karşı oy kullanması gerekir. Bu zor ama imkansız değil. Hele son haftalarda ABD oyverenleri içinde onanma oranı %36, 37’lere inmiş bir lideri ‘dump’ etmek seçilmekten başka fazlaca kaygısı olmayan Kongre üyeleri için zor olmayacaktır.

Trump 2 hafta önce WSJ’ye verdiği mülakatta, Mueller’in finansal ilişkilere odaklanmasının ‘kırmızı çizgi’ olduğunu belirtmiş ve adeta ‘tehdit’ etmişti. Şimdi Mueller’in finansal bağlara odaklandığı kesinleşti. Buna karşı Trump’ın Mueller’in kovması ise deprem etkisi yaratacağından buna şimdiye kadar cesaret edemediği görülüyor.

Trump çok büyük ihtimalle birçok şüpheli veya ispat edilirse ‘suçların’ içine girmiş olabilir. Kendisi, çocukları, ailesi veya damadının Ruslarla birçok şüpheli ilişkilerinin ‘para aklama’, ‘illegal yollarla para getirme’ kredi usülsüzlüğü veya banka dolandırma suçları işlediği ortaya çıkabilir. Mueller’in bunları ispat ederse Trump’a ‘reddedemeyeceği bir teklif’ sunarak, büyük sarsıntılara neden olmadan ABD’nin tarihi bir dönemecini aşmaya çalışabilir. Örneğin Trump ‘sağlık nedenlerinden dolayı’ koltuğunu bırakabilir ve Mueller de soruşturmanın ardını bırakabilir, veya ailesini de cezalandırmayacağı güvencesini verebilir.

Soruşturmayı götüren Mueller de, Mattis gibi emekli Bahriyeli. Trump’ın Özel Kalemi John Kelly de emekli bir Bahriye Generali. Amerikan deyimleri ‘Bahriyeliler işi yarım bırakmaz’ etrafında döner. Bu generallerin önümüzdeki zor dönemeçte ABD’nin birlik ve bütünlüğü için kritik yetkilileri olacağını varsayabiliriz.

Sonraki yazılarda şu konular işlenecek

Grand Jüri Ne Demek?

Putin yakını oligarkların şok edici ABD seçim yardımları

Trump’ın Comey’i kovması ve FBI’ın önümüzdeki dönemde bunun intikamını alması beklentisi

Başkan Yardımcısı Pence’in Flynn & Rusya bağlantıları

Flynn’in Türkiye bağlantılarının soruşturmadaki önemi

Flynn’in en yeni doldurduğu ve değiştirdiği formlar

 

 

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *