Home / Washington / Beyaz Saray Entrikaları: Trump’ın baş stratejisti Bannon ile Ulusal Güvenlik Sekreteri McMaster birbirine girdi

Beyaz Saray Entrikaları: Trump’ın baş stratejisti Bannon ile Ulusal Güvenlik Sekreteri McMaster birbirine girdi

WHatti

Başkan Trump’ın görevde 23 gün kalan Ulusal Güvenlik Sekreteri Mike Flynn’in yerine gelen H.R. McMaster ciddi bir saldırı altında.

McMaster son iki hafta içinde Flynn tarafından getirilmiş olan ‘radikal’ ‘komplocu’ ve ırkçı ve ulusalcı taban tarafından desteklenen yetkilileri birer birer görevden almaya başladı.

Bu olanlardan sonra Trump’ın yukarıda bahsedilen ırkçı ve ulusalcı tabanından büyük bir saldırı başladı. İçlerinde Alex Jones gibi komplo teorici infowar sitesinin sahibinin de olduğu birçok kesim şimdi McMaster’in gitmesini istiyor.

Trump’ın baş stratejisti Steve Bannon’ın haber sitesi olan muhafazakar, sağcı Breitbart McMaster’in Obama’nın Ulusal Güvenlik Sekreteri Susan Rice’a mektup göndererek, adli sicilinin devam ettiğini ifade etmesine tepki gösterirken, bir diğer sağcı, muhafazakar site DailyCaller ise McMaster’in Trump’ın karşı olduğu herşeyi yaptığını ilan etti. Breitbart son günlerde sürekli olarak McMaster’in kovulacağı haberleri yapmaya devam ediyor. Breitbart’ın kurucusu ve uzun süre genel yayın yönetmenliğini yapmış isim ise, şaşırmadınız: Bannon. Bannon’ın halen Breitbart’ta etkisi olduğu bilinen bir gerçek.

Bu kesimler ‘establishment’ in yeniden gücünü koruduğu ve Trump’ın yapmak istediklerini engellemekle suçluyor.

McMaster, öncelikle Obama’nın Suriye ve Irak’daki politikalarının tamamen devamını tavsiye etti.

Geçen hafta ise Dışişleri Bakanı Tillerson, Savunma Bakanı Mattis, GKurmay Başkanı Dunford ile bir olarak İran ile Obama döneminde yapılmış olan nükleer anlaşmasının korunmasını tavsiye etti -ki Trump kampanya boyunca bu anlaşmayı yırtıp, atacağını ilan etmişti.

Afganistan’da ise McMaster ordu artırımını talep ederken, Bannon Afganistan’dan çekillinmesi gerektiğini söylüyor.

Geçen hafta emekli Bahriye Generali olan John Kelly’nin Beyaz Saray’a gelmesiyle, Trump’ın güvenini kaybettiği dedikoduları dolaşan McMaster’in yeniden güçleneceği düşünülüyor.

Nitekim Kelly geldiği gibi McMaster, MGK’ya Flynn tarafından getirilen ve Trump’ın damadı Kushner ve Bannon tarafından desteklenen Ezra Cohen-Watnick’i kovması dikkatlerden kaçmadı.

Bunun yanısıra McMaster Flynn’in adamları olarak bilinen dört yetkiliyi daha kovdu: Derek Harvey, Tera Dahl, Rich Higgins ve KT MacFarland. Bu yetkililer sağcı, alt-right denen grubun desteklediği isimler.

Komplo teorici ve İslamofobik olarak bilinen Frank Gaffney, McMaster’in başkomutan Trump’ın emirlerine sürekli riayet etmediğini iddia etti. Bir başka Trumpçı alt-right isim olan Mike Cernovich ise ‘McMasterLeaks’ veya ‘McMaster sızıntıları‘ isimli yeni bir site kurarak, buradan Trump’ın ulusal güvenlik başdanışmanına saldırmaya başladı.

Bu, bir yönüyle Türkiye’deki havuz gazetelerinin bazı zamanlarda AKP’li bilinen hatta AKP’nin önde gelen yetkililerine yaptığı saldırıyı anımsattı.

Trump bir açıklama yaparak McMaster’i desteklediğini kaydetti.

 

 

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *