Home / Washington / Trump’ın ulusal güvenlik direktörü McMaster Beyaz Saray’daki ‘komplo teorici’ danışmanı kovdu

Trump’ın ulusal güvenlik direktörü McMaster Beyaz Saray’daki ‘komplo teorici’ danışmanı kovdu

Trump’ın Yiğit Bulut’u çok dayanamadı..

Ulusal Güvenlik Konseyi’nden üst düzey bir yetkili, geçtiğimiz ayın sonlarında, ”hükümetin içinden ve dışından çıkan hain güçlerin Başkan Trump’in politikalarına karşı siyasi savaş” hazırladığını iddia eden tartışmalı bir belge yazdığından dolayı görevden alındı.

The Hill’in haberine göre, Ulusal Güvenlik Konseyi’nde stratejik planlama direktörü olan Rich Higgins, 21 Temmuz’da görevinden “solcuların, küresellerin, İslamcıların ve derin devlet aktörlerinin Trump’a karşı siyasi savaş yürüttüğünü” ifade ettiği bir belge nedeniyle alındı.

ABD başkentinde bu olay, Beyaz Saray komplo teoricileri kovuyor olarak yer aldı. Higgins, yazdıkları ve komplo teorileri ile adeta Yiğit Bulut’un sözlerini andırıyordu.

Kaynaklar tarafından Trump’ın stratejisti Steve Bannon’a yakın bir isim olarak gösterilen Higgins göreve başlayalı sadece birkaç ay olmuştu. Higgins’in fikirlerinin Ulusal Güvenlik Sekreteri H.R. McMaster tarafından fazla komplocu bulunduğu ve bu yüzden Higgins’in görevden alındığı belirtiliyor.

Ayrıca Higgins, konseyden çıkarılan son Bannon müttefiki değil. McMaster, geçen hafta Ortadoğu genel müdürü Derek Harvey’i de görevden almıştı. Daha öncesinde ise yine McMaster Ezra Cohen-Watnick’i görevden almıştı. Bu isimlerin çoğu sadece 23 gün görevde kalabilen Trump’ın ilk ulusal güvenlik başdanışmanı Mike Flynn tarafından işe alınmıştı.

McMaster hızla ‘komplo teorici’ veya ‘marjinal’ olarak görülen yetkilileri görevden almaya devam ediyor. Bundan sonra sıranın kime geleceği bilinmemekle birlikte çok tartışılan ve İslamofobik olarak da bilinen Seb Gorka’nın ihtimaller içinde olduğu tartışılsa da Trump’ın tuttuğu bir yetkili olarak bunun mümkün olmayacağını düşünenler de az değil.

Selim Alp Doğaner

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *