Home / Washington / Trump’ı artık kendi kurmayları da “takmıyor”: Başkanın dediklerini kimse yapmıyor!

Trump’ı artık kendi kurmayları da “takmıyor”: Başkanın dediklerini kimse yapmıyor!

Amerika’nın çok tartışılan başkanı Donald Trump, Birleşik Devletler tarihinde daha önce pek görülmemiş tarzda bir başkanlık yapmaya devam ediyor.

CNBC’nin haberine göre, son günlerde halk arasında onanma oranı giderek azalan Donald Trump’ı kendi kurmayları da pek umursamıyor. Ekibinde başkanın sözleriyle uyuşmayan açıklamaları rahatlıkla yapabilen görevlilerin bulunması; Trump’ın başkanlığını daha da ilginç hale getiriyor zira bu Amerikan tarihinde çok da rastlanan bir durum değil.

Salı günü ABD Dış İşleri Bakanı Tillerson, yaptığı bir açıklamayla Kuzey Kore’nin nükleer programı ile ilgili olarak Çin’i suçlamadıklarını ifade etmişti. Bu açıklama, Donald Trump’ın daha önce yapmış olduğu ve Çin’in Kuzey Kore problemini kolaylıkla çözebilecekken bunu yapmadığını belirttiği açıklamasının tam tersi istikametteydi.

Benzer durumlar Amerikan Başkanı ile başkan yardımcısı Mike Pence ve savunma bakanı James Mattis gibi isimler arasında da yaşanıyor. Hükümetin uyguladığı politikalarla Amerikan Başkanı’nın sözleri arasında bir uyuşmazlık olduğu aşikar ve bu Amerikalılar’ın hiç de alışık olduğu bir durum değil.

George W.Bush döneminde adalet bakanlığında üst düzey görevler üstlenmiş olan Jack Goldsmith, Trump’ı kendi kurmaylarının dahi önemsemiyor olmasının çok ilginç bir durum olduğunu belirtiyor. Goldsmith’e göre Amerikan tarihinde daha önce bu duruma düşen hiçbir başkan olmamıştı.

Halk arasında giderek daha çok tartışılan Trump, görünen o ki kendi kurmaylarınca dahi tam olarak benimsenebilmiş değil.

Selim Alp Doğaner

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *