Home / Washington / Trump ‘yeşil kart loto’ çekilişini kesmek, zengin ve beyaz göçmen almak istiyor

Trump ‘yeşil kart loto’ çekilişini kesmek, zengin ve beyaz göçmen almak istiyor

Çarşamba günü Beyaz Saray’da Cumhuriyetçi senatörler David Perdue ve Tom Cotton’ın yasal göçmenlikle ilgili çabalarını destekleyen bir konuşma yapan Trump, Amerika’ya yasal göçü ‘tarihi’ seviyeye düşürecek olan ‘Nitelik Tabanlı Göçmenlik Sistemi’ mevzuatını desteklediğini açıkladı. Fakat hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar’ın kuşkuyla yaklaştıkları plan, kongrede sürprizlerle karşılaşacak gibi.

Sağlık reformu, vergi reformu, bütçe ve yükselen borç tavanı gibi konularla zaten meşgul olan kongrenin bu planı yakın zamanda geçirmesi pek olası değil.

Üst düzey Beyaz Saray yardımcılarının, Perdue ve Cotton ile birlikte üzerinde çalıştıkları tasarı eğer geçerse, çalışma vizes ile aile üyelerinin ülkeye girişine izin veren mevcut göçmenlik sistemi belirgin şekilde değişirecek. Perdue ve Cotton’a göre, düşük ücretle çalışan Amerikalı işçiler, göçmenlerle rekabet etmek zorunda kalmadan daha kolay iş bulabilecekler.

Trump tasarı ile, niteliksiz göçmenliğin azaltılmak ve Amerika’da çalışabilecek göçmenler için meziyet tabanlı bir sistem geliştirerek, Amerikan işçileri korumak düşüncesinde. ‘Bizim insanımız, vatandaşımız ve çalışanlarımız için korkacak bir şey yok.’ diyen Trump için bu tasarı, yarım yüzyıl içinde göçmenlik sistemindeki en önemli reform.

Trump’ın kampanya, geçiş ve göreve başlama süreçlerinde bu konu hakkında konuştuğunu söyleyen Stephen Miller bunun  Amerikalı işçileri, vergi mükelleflerini ve Amerikan ekonomisini korumak için Amerikan halkına verilmiş bir söz olduğunu belirtiyor.

Cotton’un ofisi Temmuz ayında CNN’e, tasarının yavaş yavaş değişikliler getireceğini fakat nihai amacın, önümüzdeki on yıl içinde Amerika’ya yasal göçü % 50 azaltmak olduğunu söylemişti.

Tasarı, aile üzerinden ya da niteliğe dayanmayan ‘Zincir Göçü’ de kesecek. Böylece Amerika’daki göçmenler sadece eşlerini ve birincil çocuklarını getirebilecek; uluslararası vize çekilişinin (loto) kaldırılması ve yıllık mülteci kabul sayısının sınırlandırılması mümkün olacak. Yeni göçmenler için ise ortalama bir maaş, ileri derecede İngilizce konuşma, ekonominin ihtiyaç duyduğu yetkinlikler ve kendi sağlık giderlerini karşılayabilmesi gibi şartlar ileri sürülecek.

Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *