Home / Washington / Cumhuriyetçi anketçilerde dahi Trump’ın onanma oranı %40’ın altında: Alarm zilleri

Cumhuriyetçi anketçilerde dahi Trump’ın onanma oranı %40’ın altında: Alarm zilleri

The Rasmussen Reports’un günlük ‘Başkanlık Değerlendirme Anketi’nin Pazar günkü sonucuna göre, olası Amerikan seçmeninin %39’u Başkan Trump’ın çalışma performansını onaylıyor, % 61’i ise onaylamıyor.

Son rakamlar Trump’ın izlediği yolu şiddetle destekleyenlerin oranını % 26 olarak gösterirken, % 49’u kesinlikle karşı çıkıyor. Bu da ona, (-23) puanlık Başkanlık Onay İndeksi demek. Bu son puanlama ile Trump’ın toplam onaylanma reytingi ilk kez % 40’ın altına düşmüş oldu.

Trump, Rusya üzerinde yeni ekonomik yaptırımlar içerecek bir tasarıyı imzalama sözü verdi. Seçmen ise, yaptırımların işe yaradığı ve ülkeyi daha güvenli hale getirdiği düşüncesine meyilli.

Beyaz Saray geçen hafta Trump’ın 1.6 milyarlık sınır duvar harcamasını onayladı. Peki ya seçmen hala aynı fikirde mi?

Her iki ana parti seçmeninin yarıdan fazlası, kendi parti liderlerinin pozisyonlarından uzaklaştığını söylemeye devam ediyor.

Muhtemel GOP seçmeninin % 67’si kongredeki Cumhuriyetçiler’in GOP seçmenleriyle teması kaybettiğini düşünüyor. Demokratlar’ın da % 44’ü kendi liderleri için aynı fikirde. 

Seçmenler Başkan Trump’ın, karşı cins olarak yaşamak isteyen askerlerin askeri hizmetlerden alıkonulması kararı üzerine de ikiye ayrılmış durumda.

Çoğu Amerikalı ise, sağlık durumlarının son yıllarda hiç değişmediğini söylerken, neredeyse yarısı sağlık sistemi için daha fazla ödediklerini söylüyor.

Rasmussen Reports, belirgin bir değişim gözlenmediği halde, başkanın reytinglerine nasıl ulaştıklarını merak eden okuyucularına, ‘Bu, tamamen soruları nasıl ve kime sorduğunuzla alakalı’ diye cevap veriyor. Uzun vadeli iş onay trendleri için ise izleme verileri aylık olarak derleniyor. Otomatik telefon oylama tekniğinin de öncüsü olan Rasmussen Report, 500 seçmenle yapılan gecelik anketleri topluyor ve ortalama üç günlük rapor hazırlıyor. 

Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *