Home / İnsan Hakları / Basın Özgürlüğü / ABD’den Türkiye’ye Cumhuriyet Davası Çağrısı: Gazetecileri Serbest Bırakın!

ABD’den Türkiye’ye Cumhuriyet Davası Çağrısı: Gazetecileri Serbest Bırakın!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, günlük basın toplantısında Cumhuriyet Gazetesi gazetecilerinin bu hafta başlayan davası hakkındaki soruya karşılık ”gazetecileri ve OHAL altında keyfi tutuklanan diğer kişileri serbest bırakın” çağrısı yaptı.

Sözcü Nauert, ABD’nin ”[Türk] hükümetine eleştirel olanların Türkiye’de geniş çapta ve dava öncesi yapılan tutuklamalardan dolayı ciddi endişeye sahip olduğunu” belirtti.

Nauert ayrıca bakanlıkta birçok kişinin Cumhuriyet davasını yakından izledğini kaydedikten sonra şunları söyledi: ”Türk hükümetinden ifade özgürlüğü, adil yargılama garantileri, yargı bağımsızlığı ve diğer insan hakları ile temel özgürlüklere saygı duyması ve garantiye almasını ısrarla talep ediyoruz. Aynı zamanda OHAL altında gazetecilerin ve diğer keyfi şekilde tutuklu bulunanların serbest kalmasını ısrarla talep ediyoruz.” dedi.

Cumhuriyet gazetesindeki 17 gazetecinin davaları Pazartesi günü görülmeye başlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığının doğrudan Türk hükümetine seslenerek gazetecilerin OHAL altında keyfi şekilde tutuklandıklarını ve serbest bırakılmasını talep etmesi oldukça güçlü bir çağrı olarak dikkat çekti.

Nauert ayrıca Perşembe günü ABD’nin Ankara’daki Büyükelçisi John Bass ile de görüşüğünü ve ABD Büyükelçilik yetkililerinin bu davaların bazılarına gözlemci olarak katıldığını, Büyükelçi Bass’in de Cumhuriyet’e ziyarete gittiğini ve bunun ABD’nin gösterdiği ”endişe seviyesi ve desteğinin” bir göstergesi olduğunu hatırlattı.

Nauert, uzun cevabında ayrıca ABD’nin ”başka hükümet veya kişileri rahatsız etse bile ifade özgürlüğünü desteklediğini,” Büyükelçi Bass’in ABD’nin medya özgürlüğüne ve gazetecilerin demokratik toplumlarda yaptığın işin öneminin vurgu yapmaya devam edeceğini belirtti

Check Also

CIA’in eski direktörü, Gülen’i kaçırma planı hakkında FBI’ya ifadeye çağrıldı

 WHattı CIA Eski Direktörü James Woolsey, FBI tarafından Mike Flynn’e karşı yürütülen soruşturma kapsamında ifadeye …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *