Home / Dünya / Avrupa / 80 milyon Türkiye için alarm zilleri: Almanya Türkiye İlişkileri Nereye Gidiyor?

80 milyon Türkiye için alarm zilleri: Almanya Türkiye İlişkileri Nereye Gidiyor?

Almanya Dışişleri Bakanlığının resmi Twitter hesabından (@germanydiplo) 19 Temmuz’da yapılan açıklamaya göre Türk Büyükelçisi, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile toplantıya davet edildi ve şunlar konuşuldu. Açıklamanın çevirisi:

Yaşanan son gelişmeler Türk Hükümetinin, Peter Steudtner vakası hususunda Alman Hükümetinin öfkesi ve durumu anlamakta çektiği güçlüğü, konu hakkındaki net görüşlerini ve beklentilerini ivedi ve şüpheye yer bırakmayacak kesinlikte, nazik diplomasi kullanılmadan bilgilendirilmesini gerektirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in talimatıyla Türk Büyükelçisinin Federal Dışişleri Ofisi’nde toplantıya çağrılmasının nedeni budur. Bu toplantı az önce sona ermiştir.

Türk Büyükelçisi’ne kesin bir dil ile Peter Steudtner’in ve diğer insan hakları aktivistlerinin tutuklanmasının anlaşılmaz, kabul edilmez ve açıklanması imkansız olduğu söylenmiştir. Alman Hükümeti, Peter Steudtner’in ivedilikle salıverilmesini ve diplomatlarının kendisi ile görüştürülmesini talep etmiştir. Türk Hükümeti temsilcisi, bu mesajı ivedilikle Türk Hükümeti’ne ileteceğine söz vermiştir.

Türk Büyükelçisi artık bu konudaki ciddiyetimizin ve ertelenemez olduğunun hatta aciliyetinin farkındadır.

Tutuklanan kişilerin terörist organizasyonlarla bağları iddiaları,  Amnesty International ve diğer insan hakları örgütlerini terörist örgütler sınıfına sokmadığınız sürece uydurmadır. Bu da absürttür.

Bunun yanında, gazetecilerin teröristlerle eş tutulması da eşit seviyede anlaşılmazdır. Görünen o ki Türk Yargısı Deniz Yücel ve Meşale Tolu örneklerinde olduğu gibi Türk Hükümetinin emirlerini uygulamaktadır.

Açıklamaya baktığımızda diplomatik nezaketten uzak bir sertlikte olduğunu görüyoruz. Açıklamada da bu belirtilmiş : ‘without using diplomatic pleasantries’. Türkiye Almanya ilişkileri son dönemde hiç olmadığı kadar gerildi. 15 Temmuz darbe girişimi sonra Türk asıllı Alman vatandaşı, gazeteci, Deniz Yücel’in terörist organizasyonları ile bağları suçlamasıyla tutuklanması ilişkilerin gerilmesine önemli bir katkı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Alman siyasetçileri referandum döneminde nazi olmakla suçlayacak kadar ileri giden açıklamalar yaptı. Gelinen son durumda ilişkilerin nereye gideceği önemli bir soru işareti.

Alman Basını: Türkiye’ye Savunma ve silah satışı dondurulacak

Diğer taraftan Alman Bild gazetesine göre Şansölye Merkel ABD’ye savunma ve silah alanındaki satışı durdurma kararı aldı. Savunma sanayinde büyük ölçüde Almanya ve AB’ye bağımlı olan Türkiye’nin bu karar alınırsa ciddi bir sıkıntıya düşmesi bekleniyor.

Türkiye-Almanya ilişkileri Osmanlı Dönemine kadar gider. Almanya’da yaşayan Türk kökenli sayısı yaklaşık 2 milyon 900 bin olarak açıklandı. Çok değil bundan birkaç sene öncesine kadar Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği görüşmelerinde en büyük desteği Almanya’nın verdiğini hatırlatalım. Bunun yanında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkenin Almanya olduğunu da ekonomik ilişkilerin büyüklüğü konusunda fikir vermesi açısından not edelim.

Son dönemde Türkiye’nin batılı müttefiklerinden uzaklaşması hükümet yanlısı medyanın desteğiyle Erdoğan’ın seçmenini konsolide ederken ülkenin diğer kesimlerinde ise kaygı yaratmaktadır.

Asırlık ittifak paramparça ediliyor

Özellikle NATO ittifağında 1950li yılların başından beri var olan, Batı ile olan ilişkileri dikkat ve nezaketle on yıllardır geliştiren Türkiye’nin iktidarındaki şu anki yönetim, bu on yıllardır zenginleşmiş ve güven duyulmuş ittifaklık ilişkisini kendi tabanlarına ‘hamaset’ adına hoyratça kullandığı görülmektedir. Batı ile olan ilişkilerin bu derece kötüleşmesinin hiç şüphesiz Türkiye’nin 80 milyonu aşkın nufusu için daha çok zorluk ve ekonomik açıdan fakirleşme anlamına gelmektedir zira Alman Dışişleri Bakanı Gabriel açıkça Alman işadamlarından Türkiye’ye yatırım yapmamaları tavsiyesinde bulunmuştur.

Özgün Aşık, ABD

Check Also

İran’ın IŞİD’in eski militanlarını Suriye’de kullandığı iddia edildi

Iran ISID militanlarını Iraktaki Mezhep Ayrılığını Alevlendirmek İçin Kullanıyor Iran IŞİD milislerini ABD’ye karsı etkin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *