Home / Dünya / Avrupa / Hollanda’da düşen suç oranları ile hapishaneler boşalıyor: Batı Medeniyeti Çöküyor mu?

Hollanda’da düşen suç oranları ile hapishaneler boşalıyor: Batı Medeniyeti Çöküyor mu?

Hollanda’da son yıllarda suç oranlarının düşmesiyle birlikte boş kalan hapishanelerden bir tanesi de Breda’da bulunuyor. Tutukluları biten, ve binası boşalan hapishaneler daha sonrasında ise tümüyle boşaltılıyor. Hapishanelerin boşalmasında suç oranlarının düşmesinin yanı sıra, Hollanda’da suçluların cezalandırılmasında kullanılan yöntemlerin değişmesinin de etkili olduğu belirtiliyor.

Yahoo News’in haberine göre, boşalan hapishanelerin bazılarının kapıları halka açık ve Breda’daki 130 yıllık hapishane de halka açık olanlardan bir tanesi. Bu yapılar çeşitli amaçlarla kullanılabilmesi için halka açılıyor.

Breda’daki hapishanede ofisi bulunan ve bir Start-up şirketinin başında yer alan Miguel Waard böyle bir ofise sahip olma imkanı bulduğu için kendini çok şanslı hisseden Hollandalılar’dan bir tanesi. AFP’ye konuşan Waard, tarihle iç içe çalışabilmenin büyük bir fırsat olduğundan bahsediyor.

2014 yılından bu yana Hollanda’da tam 27 hapishane kapanırken, hali hazırda açık olan hapishane sayısı ise 38. Türkiye’de ise 370 cezaevi bulunuyor ve 73 tane cezaevi de şu anda inşa edilme sürecinde.

Hollanda’da kapatılan cezaevlerinden 6 tanesi toplam 20.7 milyon Euro karşılığında satılırken, geri kalanlar da kiralanıyor.

İç işleri bakanlığında arazilerle ilgili yetkili bir konumda bulunan Anneloes van Boxtel, hakimlerin artık daha farklı türlerde cezalar verdiğini ifade ediyor. Hapse atmaktansa kamu hizmetinde görevlendirme, rehabilitasyon merkezlerinde bir iş verme gibi cezaların daha çok tercih edildiğini ve bu sayede devletin de kara geçtiğini belirten Hollandalı yetkili, işlenen suç sayısında da 2015 ile 2017 yılları arasında yüzde 27 lik bir düşüş olduğunu söylüyor.

Boşalan hapishaneleri kapatan Hollandalılar böylelikle hem maddi bir gelir elde etmiş hem de hapishaneleri daha güzel bir niyetle kullanmış oluyorlar.

Selim Alp Doğaner

Check Also

Fransız Cumhurbaşkanı işinden dertli: Erdoğan ile her on günde bir konuşmak zorundayım

Fransızların yeni seçilen genç cumhurbaşkanı Macron, dünya liderler arenasının görünenden daha az ‘havalı’ olduğunu, yapmak …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *